moc3020 ile tetikleme?

Başlatan satilla, 18 Kasım 2010, 02:14:41

satilla

elimdeki mocun datasheets'ine baktıgımda 4 ve 6 pinleri ile tetikleme yapıldııg yazıyor 5. pin için bağlantı yapmayın yazıyor
ancak 6. pin yerine 5. pine bağlantı yapmazsam opto sürekli iletimde oluyor

daha once 4 ve 6. pinleir kullanrak bir sürü devre yaptım 15 gun once ben nasıl çalıştırıyordum bu mocları :S:S

OG

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 18 Kasım 2010, 02:14:41
15 gun once ben nasıl çalıştırıyordum bu mocları :S:S
Biz nasıl bilebiliriz, nasıl çalıştırdığını?

Şemanı gönder ki anlamaya çalışalım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

satilla

Alıntı yapılan: OG - 18 Kasım 2010, 04:47:36
Alıntı yapılan: sinansinan09 - 18 Kasım 2010, 02:14:41
15 gun once ben nasıl çalıştırıyordum bu mocları :S:S
Biz nasıl bilebiliriz, nasıl çalıştırdığını?

Şemanı gönder ki anlamaya çalışalım.

yazdığımı anlamak zor heralde ilkokul cocuklarının anladıgı gibi resimli kitaptan illa anlıcaksınız değilmi?
diğer konulardanda dikkat ediyorum üslübunuz hiç hoş değil ! kimse bu tavırla yardım beklemez hiç cevap vermeyin sinirimiz bozulmasın...

pcb_desing

Arkadaşım kımsenın sana cevap verme sorumlulugu yok önce kendi uslubuna dıkkat etsen ıyı olur mademkı 15 gun önce çalıstırıyordur ya mocta bır sorun var yada sende hıc kımse muleccım degıl senın devrenı nasıl kurdugun hakkında devreni koyarsın gereklı yorumlar yapılır.

z

Bu sekilde dusunuyorsan  yardim bekledigin kisinin MOC3020 dokumanini indirip bacak baglantilarina bakmasi gerekecek. Ancak dokumana bakilsa bile bu kez, gate direncini ne degerde sectigin, snubber devresinde ne degerde R ve C kullandigin, hangi triaci kullandigin, nasil bir yuk surdugun bilinmeyecek.

Bu nedenle devre semani, eleman degerleri ile birlikte vermedigin surece sana yardimci olmak cok zor.

Soru ilginc olmadigi surece, forumda semayi gormek varken dokuman indirip inceleyip ardindan cevap yazacak kisi sayisi cok az olacaktir.

1 ve 2, led pinlerin, 4 ve 6 da triac tetikleme pinlerin. Bu sekilde kullandiginda devrenin calismasi gerekiyor.

Simdi 4 ve 6 yi kullandiginda opto surekli iletimde kaliyorsa;

Ledden akim akitmadigini varsayarsak, senin optonun icindeki gate devresini yakmissin ve cip icindeki devrecik imha olup surekli kisa devre moduna gecmis. Dolayisi ile opto surekli iletimde kaliyor gorunuyor.

5 nolu bosta kalmasi gereken uca baglanti yaptiginda demekki o pin tamamen acik devre yada ariza nedeniyle acik devre oldu ve opto iletimde kalmiyor gorunuyor.

Aslinda senin sorunun arizali bir MOCla karsi karsiya olman gibi gorunuyor.

Fakat bu aciklamayi tamamen varsayimlar uzerine kurdum. Bir diger varsayim da sayi sayarken hata yapmis olabilecegin.  :D
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

satilla

Alıntı yapılan: pcb_desing - 18 Kasım 2010, 13:41:32
Arkadaşım kımsenın sana cevap verme sorumlulugu yok önce kendi uslubuna dıkkat etsen ıyı olur mademkı 15 gun önce çalıstırıyordur ya mocta bır sorun var yada sende hıc kımse muleccım degıl senın devrenı nasıl kurdugun hakkında devreni koyarsın gereklı yorumlar yapılır.

zorlamadıgım mesajımdada anlaşılıyor, cocuk azarlar gibi cevap verilmesi hoş değil bahsettiğim bu...
kimseye yaranma gibi bir derdin yoksa diğer arkadaşlar gibi derdimi anlamayı başarana kadar, yazdıgımı tekrar tekrar oku

bunalmıs hocam çok tşk ederim dediginiz gibi moc bozukmuş tabiki daha once denedim mocu değiştirmeyi ancak 4 ününde bozuk olması çok tuhaf

yucelcem

breadboarda kuruluysa saçma sapan bir temazsızlık yuzunden gidiyor. geçen banada bu tarz bişey oldu, parçayı değiştirirken sanırım kablo yerine oturdu, sonra eskisini taktığımda da çalıştı

Maxim

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 18 Kasım 2010, 16:34:58
Alıntı yapılan: pcb_desing - 18 Kasım 2010, 13:41:32

zorlamadıgım mesajımdada anlaşılıyor, cocuk azarlar gibi cevap verilmesi hoş değil bahsettiğim bu...
kimseye yaranma gibi bir derdin yoksa diğer arkadaşlar gibi derdimi anlamayı başarana kadar, yazdıgımı tekrar tekrar oku

bunalmıs hocam çok teşekkür ederim dediginiz gibi moc bozukmuş tabiki daha once denedim mocu değiştirmeyi ancak 4 ününde bozuk olması çok tuhaf

yazdıklarına dikkat etmeni tavsiye ediyorum
kimse senin eksik mesajını tekrar tekrar okumak zorunda değil
sen kimsinki forum moderatörüne tuhaf tuhaf cevaplar veriyorsun ?

dikkat etmezsem ne olacak diye bir soru soruyorsun değilmi bana ?
şu anda yaptığımdan farklı olarak üyeliğini komple sileriz.

bu üye 1 hafta uzaklaştırılmıştır .

OG

Alıntı YapBiz nasıl bilebiliriz
e bir anlam veremediysen,

Ve Bunlardan da haberin yoksa,
https://www.picproje.org/index.php/topic,4587.0.html
https://www.picproje.org/index.php/topic,11509.0.html
https://www.picproje.org/index.php/topic,23376.0.html

Ve duyduğun halde bile anlamamışsan,
yapılabilecek bir şeyin kalmamış arkadaşım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.