DC MOTORUN MİKRODENETLEYİCİLİ RF UZAKTAN KUMANDA İLE HIZ KONTROLÜ

Başlatan YILDIZEREN, 19 Kasım 2010, 21:05:06

RcALTIN

Alıntı yapılan: YILDIZEREN - 20 Kasım 2010, 19:25:35
BEN DÜZ LİSE MEZUNUYUM OKULDAKİ DERS OLAN PROJE-2 VE BİTİRME PROJESİ DIŞINDA HİÇ BİR PROJEYE KATILMADIM.PRATİKİM SIFIR.BİLDİKLERİMDE YARIM YAMALAK.ZATEN DEVLET KADROSUNA GİRECEĞİM DEVLETTE OKUMA YAZMA BİLMESENDE MEMURSUN.PROJE ÇALIŞMASADA PROJE DANIŞMANIMA BEN BU KADAR YAPABİLDİM DİYECEĞİM EN DÜŞÜK NOTLA GEÇMEYE ÇALIŞACAĞIM

Alıntı yapılan: pwm.c - 20 Kasım 2010, 20:40:51
arkadaşlar, eleştiriyi bırakıp yardımcı olsak daha iyi olmazmı. bırakın ne amaçla kullanırsa kullansın önemli değil.
ben kendimce bişeyler yaptım ama elbette tam anlamıyla hazır değil. yazılım üzerinde düzenlemeler gerekebilir. bunu yapacak arkadaşımız daha pic programlayacak, baskı çıkartacak ve devreyi çalıştırmaya uğraşacak. bu sürecte de yardımcı olmamız lazım.
elbette aramızda çok tecrübeli olanlarımız var ama yardım yerine eleştiriyi tercih ediyorsunuz. hal böyle olunca bütün yük yardım edebilen bir iki kişinin üzerine biniyor.
size şaka gelmesin ama pic programlamadan hiç anlamayan elektronik mühendisi tanıdığım ve hatta akrabam var. bir öğrencinin buna benzer şeyler istemesi normaldir. herkes elektroniği öğrenerek okula girmiyor.

bence bu sözün üstüne bilende yardım etmez, etmemeli de zaten. kişinin hayat planlaması ibretlik, "ZATEN DEVLET KADROSUNA GİRECEĞİM DEVLETTE OKUMA YAZMA BİLMESENDE MEMURSUN" bu söz yetti bana, bu hale geldiysek Ata'nın yeni nesilleri emanet ettiği kişiler pek de sağlam çıkmamış demektir, bu düşünceyle bu insanın vatana millete bir yararı dokunacağına inanan var mı?
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

YILDIZEREN

merhaba arkadaşlar çok kırıldım yazdıklarınıza istanbulda yurtta kalıyorum 9 günlük bayram tatilinde yurttaki 170 kişiden 130 u tatile gitti ben 9 gündür bu projeyi araştırıyorum günde 10 saat internetteyim 145 önlisans elektronik mekatronik hocasına mesaj attım 35-40 tanesi geri döndü internetten araştırıyorum ingilizce sitelerine giriyorum proje hakkında makaleler okuyorum yok ben bu projeye 2 ay hiçbir işle uğraşmadan okula gitmeden uğraşsam yapamam pic kodlarına bakıyorum okuyamıyorum anlamıyorum yani yardımcı olun bana bütün suç insanlarda değildir.ben üniversite sınavında 24 tercih yaptım bu benim 22. tercihim.ben kendim okumak istemedim hayat buna zorladı.yardımcı olursanız okuldan mezun olacağım hepinize teşekkür ederim
eren

yucelcem

alıcı ve vericisi varsa rf olayı bitmiş demek değil midir? alıcı çıkışlarını pice bağlayacak ve pic çıkışlarını l293'e bağlayacak. Onun çıkışları da motora gidecek. alıcıdan alınan verilere göre duty cycle değişecek ve bu da l293'ün enable bitine giderek hızı etkileyecek, böyle değil mi bu olay?

RcALTIN

Alıntı yapılan: yucelcem - 20 Kasım 2010, 23:15:21
alıcı ve vericisi varsa rf olayı bitmiş demek değil midir? alıcı çıkışlarını pice bağlayacak ve pic çıkışlarını l293'e bağlayacak. Onun çıkışları da motora gidecek. alıcıdan alınan verilere göre duty cycle değişecek ve bu da l293'ün enable bitine giderek hızı etkileyecek, böyle değil mi bu olay?

alıcı, verici vardır da bu iletişim için 0 parazitli kusursuz bir ortam yoktur diye düşünüyorum... (kişinin piyasada bolca bulunan arx rf modüllere yöneleceğini varsayıyorum tabi)

yucelcem

yani elimde bir alıcı bir verici var ise bunu kullanmak için ekstradan birşey yapmam gerekir mi? Meraktan soruyorum çünkü bu konudan anlamıyorum.

RcALTIN

Alıntı yapılan: yucelcem - 20 Kasım 2010, 23:23:26
yani elimde bir alıcı bir verici var ise bunu kullanmak için ekstradan birşey yapmam gerekir mi? Meraktan soruyorum çünkü bu konudan anlamıyorum.

Mesela siz verici ile 'A' gönderirsiniz, ama parazitli ortamda alıcıdan "2ASHD&AS/DASGSAKDI(D'LE" okursunuz, hangisi sizin gönderdiğiniz karakter? baudrate, board tasarımı, anten seçimi herşey etkiliyor iletişimin kalitesini, benimde pek anladığım söylenemez, yalnızca biraz uğraştım bir taraftan sürekli A gönderdim karşıdan birim zamanda alınan A sayısını saydırdım ve vakti zamanında başarılı olamadım, 10 metre ileriden stabil iletişim kuramadım vazgeçtim... belki modüllerin kalitesiz oluşundandı ama umarım bir daha bulaşmam, pahalı modüller v.s mutlaka farklı çözümler vardır ama bunu bu konuyu açan şahsın araştırması yerinde olur gibi.

yucelcem

sadece lojik 1 göndermek istiyorsam sorun olur mu? Bu proje için bu yeterli.

RcALTIN

Alıntı yapılan: yucelcem - 20 Kasım 2010, 23:34:30
sadece lojik 1 göndermek istiyorsam sorun olur mu? Bu proje için bu yeterli.

sorun veriyi göndermek değil de, geleni ayırdetmek olduğundan hiç birşey farketmez gibime geliyor, kimse durduk yere çalışan bir sistem istemez (piyasaki 15tl civarı modüllerden bahsediyorum hala) ben olsam onlara hiç bulaşmadan şu dandik oyuncak arabalarının her nasıl oluyorsa stabil çalışan (4 kanal oluyor sanırım) modüllerinden birer klon yapmaya yönelirdim... neyse bu konu içindeki son mesajım olsun, fazla bile yazdım, arkadaşa başarılar.

yucelcem

cevaplarınızı bana yazdınız sağolun,
o zaman eren arkadaşımıza bir oyuncak arabanın rf modülünü söküp kullanmasını önerelim..

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: pwm.c - 20 Kasım 2010, 20:40:51
arkadaşlar, eleştiriyi bırakıp yardımcı olsak daha iyi olmazmı. bırakın ne amaçla kullanırsa kullansın önemli değil.
ben kendimce bişeyler yaptım ama elbette tam anlamıyla hazır değil. yazılım üzerinde düzenlemeler gerekebilir. bunu yapacak arkadaşımız daha pic programlayacak, baskı çıkartacak ve devreyi çalıştırmaya uğraşacak. bu sürecte de yardımcı olmamız lazım.
elbette aramızda çok tecrübeli olanlarımız var ama yardım yerine eleştiriyi tercih ediyorsunuz. hal böyle olunca bütün yük yardım edebilen bir iki kişinin üzerine biniyor.
size şaka gelmesin ama pic programlamadan hiç anlamayan elektronik mühendisi tanıdığım ve hatta akrabam var. bir öğrencinin buna benzer şeyler istemesi normaldir. herkes elektroniği öğrenerek okula girmiyor.

hocam yardim etmek bazen o kisiye iyilik yerine kötülük ollabilir benim elestirim bundan dolayi
pic programlama bilmesi gerek yok da motor sürücü dedikleri gibi bir ifadede hos degil neyse zaten ben arkadasinda mühde okuduguna inanmak istemyiorum
dedigim gibi benim amacim bir kisiye iyilik yapalim derken öte yandan memlekete kötülük yapiyoruz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

YILDIZEREN

yani teknik elektronikçi kardeş benim bölümde direnç nedir kondansatörün birimi nedir öğrenemeyip mezun olan arkadaşlar var bunları  bize hocalarımız söylüyor bizim bölümde çok arkadaş var karaköye gidip devresini projesini yaptıran benim gibi projesini araştıranda az bulunur sadece bitirme projem için sizin fikirlerinizi bekliyorum

YILDIZEREN

birde şunu eklemek istiyorum donanımsal pwm ve 16f877 yerine yazılımsal pwm ve 16f628 kullanacağım birde alıcı modülü olan arx-34 yerine daha güçlü bir alıcı olan nrx-34 kullanacağım

yucelcem

Bu bitirme projesi mi ya? ben mak. müh 2 de olmama rağmen ben bile yaparım

Bu arada bence memlekete kötülük yapıyoruz derken yanılıyosunuz, memleket iyi eğitimli insanlara değer verseydi, hıyarları göklere çıkarmazdı, sen hala memlekete faydalı olacam diye çabalıyosan bence hayal dünyasında yaşıyorsun, yapabileceğin en fazla patronunun cebine faydalı olabilmektir, sömürge ülkelerde kapitalizm böyle yürür.

Saygılar

yucelcem

Alıntı yapılan: YILDIZEREN - 22 Kasım 2010, 15:32:03
birde şunu eklemek istiyorum donanımsal pwm ve 16f877 yerine yazılımsal pwm ve 16f628 kullanacağım birde alıcı modülü olan arx-34 yerine daha güçlü bir alıcı olan nrx-34 kullanacağım

arkada pwm dalgası gönderilirken başka işler yaptırmak istiyorsan donanımsal, eğer sadece pwm istiyorsan yazılımsal yeterli. Bu arada rf olayında veriyi sağlam göndermen yeterli, rcaltın beyin yazdıklarını dikkate al

YILDIZEREN