Pic'in register'larını takip konusunda

Başlatan mcn, 20 Kasım 2010, 15:50:25

mcn

CCS C ile kod yazıyorum,CCS Compiler kullanıyorum ve simulasyonlarımı Proteus ile  yapıyorum.

Programımızı hem debug yapabilmek hem de programladığım pic in registerlarını görebilmek için normalde bir ICD ye sahip olmamız gerek değil mi?

Bu işi bir ICD olmadan CCS Compiler a bir eklenti kurarak yapabilir miyiz,ya da proteus un böyle bir özelliği var mıdır,bilgisayar ortamında bu işi yapmak mümkünmüdür?

Eğer mümkünse bunun için tavsiye edeceğiniz bir program var mıdır?

Şimdiden teşekkürler...
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Tagli

PIC Simulator IDE'nin beni saç baş yolduran birkaç durumdan kurtarmışlığı vardır. Ancak bu programın C için desteği olduğunu bilmiyordum. Hex dosyasını doğrudan çalıştırıyor. lst uzantılı dosyadan yararlanarak yazılan programı gösterme özelliği de var, yanlış hatırlamıyorsam breakpoints ile ilgili bir yerden yapılıyordu bu. Ancak ben denemelerimi assembly ile yapmıştım. C ile çalışmıyor olabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

OG

C desteği yok hocam "CCS den bağımsız." demiştim.

Register takibi için şahane program.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mcn

Şimdi kurup denedim programı gerçekten çok güzel bir program,tam aradığım şekilde.

Çok teşekkürler ;)
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

justice_for_all

Alıntı yapılan: mcn - 20 Kasım 2010, 15:50:25
CCS C ile kod yazıyorum,CCS Compiler kullanıyorum ve simulasyonlarımı Proteus ile  yapıyorum.

Programımızı hem debug yapabilmek hem de programladığım pic in registerlarını görebilmek için normalde bir ICD ye sahip olmamız gerek değil mi?

Bu işi bir ICD olmadan CCS Compiler a bir eklenti kurarak yapabilir miyiz,ya da proteus un böyle bir özelliği var mıdır,bilgisayar ortamında bu işi yapmak mümkünmüdür?

Eğer mümkünse bunun için tavsiye edeceğiniz bir program var mıdır?

Şimdiden teşekkürler...

arkadasim en iyisi sen mplabi indir onda ccs destegi var hem mplabda proteusu debugger olarak da kullanabilirsin,butun registerleri ve senin degiskenlerinin icini gorebilirsin...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

neural

Proteus altında da herhangi bir derleyiciyi ekleyip kullanabilirsin. Ancak derleyicinin konsol desteği olması gerekiyor. Yani derlenecek programları komut satırından giriyormuş gibi proteusa belirtiyorsunuz.
Kaynak dosya üzerinde değişiklik olduğunda simülasyona başladığınızda proteus otomatik olarak derliyor.

Ayrıca bu özelliğin çalışması için kullandığınız derleyicinin COF dosyası oluşturabilmesi gerekiyor. Oluşan COF dosyasını denetleyiciye gösterdiğinizde debug işlemini yapabiliyorsunuz. CCS ile yaptığım denemelerde COF dosyası bir parametre ile yapılabiliyor.

CCSC.exe [options] [cfilename] şeklinde CCS derleyicisine belirtebiliyorsunuz. Kullanmanız gereken seçenek CCS 'in yardım dosyasında +DF parametresi olarak belirtiliyor.

CCSC.exe +DF dosyaadi.c şeklinde kullanabilirsiniz.