Lütfen ödev yardımı..

Başlatan hotmetal, 25 Kasım 2010, 19:54:14

hotmetal

Merhabalar, Kırıkkale Üniversitesi öğrencisiyim ve ödevim hakkında yardım almak istiyorum. Öğretmenimiz bazı kötü olaylardan dolayı belli gruplar oluşturup en zorundan ödevler verdi bize malesef.. Benim grubuma verilen ödev hakkında henüz temel bilgiye sahip değiliz çünkü okulda henüz o kadar ilerlemedik konularda..
Projemiz: PIC ile RF mesaj panosu yapmak..
Bir rf vericiye bağlı bilgisayar klavyesi ile yazılan mesaj, rf alıcıda bulunan ekrana gönderilecek..

Bu konu hakkında grup olarak internette çok araştırma yaptık ama temel eksikliği yüzünden pek birşey bulamadık. Malum gidip bir elektronikçiye yaptırmak da bizim ceplerimizi cidden çok zorlar bilirsiniz.. Lütfen yardım eder misiniz Allah rızası için..? Saygılarımla...

muhittin_kaplan

Buradan Bu seviyede size kimse yardım edemez. Ama biri "ben yaparım" derse farklı..

X-Fi

arkadaşım aramıza hoşgeldiniz öğrencisiniz ve daha pic ve yazılım ile ilgili pek bişey bilmiyorken bu ödev sizcede zor değilmi daha basit bişey yapın öğrendikleriniz kadarını mesela. Eğitim sistemi zaten sakattı şimdi bide sağır mı oldu öğretmeninize durumu anlatın o sizi dinleyecektir.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

malpaslan1979

www.320volt.com sitesinde de buna ait bir uygulama vardı incelemenizi tavsiye ederim.

hotmetal

Öğretmenimizle zaten konuştuk, sınıfımızdaki bazı zırtapozlardan dolayı doğal olarak ceza niteliğinde ödev verdi malesef.. "Bu ödevleri yapmayanı asla geçirmeyeceğim" ibaresini de özellikle kullandı. Durumumuz bu işte yapacak bir şey yok.. Daha adam gibi temeli sökmeden bu ödev çıktı başımıza. Tek umudum buradan biraz olsun yardım alabilmek. Edemeseniz de canınız sağolsun, teşekkürler şimdiden...

X-Fi

öğrenciyi meslekten soğutmak için elinden geleni yapıyolar öğrenci ödevi zor bela yapıp teslim etse bile çektiği zorluk nefret ettiriyo picden yazılımdan mezun olsa bile birdaha dönüp şu işe bi el atayım demiyor bilgisiz kalıyor malesef. Halbuki her öğrencinin bilmesi gereken önemli şeyler bunlar.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

malpaslan1979

hotmetal

Evet gerçekten okuldan soğutuyorlar insanı... :(

malpaslan1979, size çok teşekkür ederim işimize yarayabilir bu devre.. :)

yucelcem

bence basic kullan, lcd kısmı falan çok basit

electronblue

Alıntı yapılan: X-Fi - 25 Kasım 2010, 20:22:28
öğrenciyi meslekten soğutmak için elinden geleni yapıyolar öğrenci ödevi zor bela yapıp teslim etse bile çektiği zorluk nefret ettiriyo picden yazılımdan mezun olsa bile birdaha dönüp şu işe bi el atayım demiyor bilgisiz kalıyor malesef. Halbuki her öğrencinin bilmesi gereken önemli şeyler bunlar.

Evet hocalar zorluyor kabul ediyorum.

Ama öğrenciler de o ödevleri yapılabilecek duruma getiren eğitimi o zamana kadar çoktan almış oluyorlar.

İyi ki de veriliyor o ödevler !!!  Yoksa öğrencilerin ( hele de meslek yüksekokullarındakiler ) kendi başlarına 2 direnci bir araya getirecekleri yok. Sonra da mezun olunca iş bulamıyoruz şu olmuyor bu olmuyor vs vs ...

Zamanında,  "ben daha direncin diyotun ne olduğunu bilmiyorum robotu nasıl yaparım" diyip hocaların arkasından 7 sülale boyu küfür eden arkadaşlarımın hepsinin  ödev teslimlerinden sonra ilk sözleri  "iyi ki de vermiş bunu hoca bize Allah razı olsun ne kadar çok şey öğrendik" olmuştu.

Özet olarak , yadırganacak bir durum yok.
Arkadaşa tavsiyem internet gibi bir nimeti son bit'ine kadar kullanmasıdır. Gerek picproje gerek Fırat'ın sitesi ( fxdev.org ) gerekse 320volt.com'da bir çok örnek var.

hotmetal

Alıntı yapılan: electronblue - 25 Kasım 2010, 21:22:29
Alıntı yapılan: X-Fi - 25 Kasım 2010, 20:22:28

Evet hocalar zorluyor kabul ediyorum.

Ama öğrenciler de o ödevleri yapılabilecek duruma getiren eğitimi o zamana kadar çoktan almış oluyorlar.

İyi ki de veriliyor o ödevler !!!  Yoksa öğrencilerin ( hele de meslek yüksekokullarındakiler ) kendi başlarına 2 direnci bir araya getirecekleri yok. Sonra da mezun olunca iş bulamıyoruz şu olmuyor bu olmuyor vs vs ...

Zamanında,  "ben daha direncin diyotun ne olduğunu bilmiyorum robotu nasıl yaparım" diyip hocaların arkasından 7 sülale boyu küfür eden arkadaşlarımın hepsinin  ödev teslimlerinden sonra ilk sözleri  "iyi ki de vermiş bunu hoca bize Allah razı olsun ne kadar çok şey öğrendik" olmuştu.

Özet olarak , yadırganacak bir durum yok.
Arkadaşa tavsiyem internet gibi bir nimeti son bit'ine kadar kullanmasıdır. Gerek picproje gerek Fırat'ın sitesi ( fxdev.org ) gerekse 320volt.com'da bir çok örnek var.

Evet siz de haklısınız, biz bu ödevi yaparsak daha çok şey kazanacağız gerçekten.. Araştırmaya devam.. ;)

kudretuzuner

Merhaba
Okuldan soğumayın yeter ki çalışın ve de zaman ayırın.Ben size PIC'ten terminale terminalden de PIC'e seri data gönderimi ve de alımı hakkında şablon bir çalışma vereyim.Öğrenmesi size kalmıştır.RF konusuna gelince önce bu şablon devreyi iyice kavrayın sonradan bu dataları RF ile yollanmasının nasıl olacağını uzman olan arkadaşlar yazarlar.Kolay gelsin
http://www.4shared.com/file/7AcA1fhx/hotmetal.html
Amatör

malpaslan1979

İtalik ve bold stilde yazılan kısmı kesinlikle kabul etmiyorum. Aynı durum mühendislik  okuyan bilinçsiz insanlar içinde geçerlidir örneklerini sitemizde görüyoruz bazen! Kaç adet meslek yüksek okulu mezunu insan tanıyorsunuz! Sorun genel olarak milli eğitim sistemi ile ilgilidir. Meslek yüksek okulları son darbeyi sınavsız geçiş ile yemişlerdir.Bir diğer konu bahsettiğiniz öğrenci tipinin lise geçmişidir yani bu insanlar eğer meslek lisesi mezunuysalar ve iki direnci bir araya getiremiyorlarsa vahlar bize tersi bir durum söz konusu ise suçlu meslek yüksek okulları değildir. Başka bir mesele toplumun meslek yüksek okullara bakışıdır yani bu adamlara tekniker diyoruz çoğu kurumda işletmede yada özel sektörde bu kadro yok yada okuduğunuz okulla ilgili size ayrı bir kadro verilmiyor yani boşuna okumuş oluyorsunuz diye düşünüyor insanlar iş yaşamında farklı konumlandırılmayacağını bilen öğrenci kendini geliştirmiyor. Ben kendimi ele alayım Dünya bankası desteği ile laboratuvarları kurulmuş bir okulda endüstriyel elektronik bölümü okudum kumanda panosu görmedim bunun sorumlusu ben miyim? Ülkemizin sistem sorunu vardır.

hotmetal

Kudret bey sizden Allah razı olsun gerçekten işime yarayacak bir dosya göndermiş oldunuz, merak etmeyin bu emeğiniz büyük hayra geçti..
Diğer konuya gelince, ben meslek yüksekokulu öğrencisiyim, buraya sınavsız olarak geldim. Mezun olduğum yer ise Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi.. Asıl alanım meteoroloji idi, 2. sınıfta elektronik ve bilgisayar arasında seçim yapmamızı istediler ve elektronik seçtim. Elektronik derslerimiz(koskoca 2 sene boyunca sadece 2 elektronik dersi gördük) resmen boş geçti,hocalar salladı,hocaların sallamasıyla öğrenci arkadaşlarım dahada salladı, çünkü asıl alanımız meteoroloji yani hangi birine yetişelim..? Temel olarak zayıfız yapacak birşey yoktu, geliştirebildiğim kadar kendimi geliştirdim ama böyle zor bir ödevi yapabilecek kadar değil malesef... Eğitim sisteminde de büyük hatalar var bakacak olursak.

kudretuzuner

Amatör