voltmetre ampermetre 8 display

Başlatan erdemefe, 27 Kasım 2010, 00:10:35

erdemefe

arkadaşlar pic basic proya yeni başladım. ADC ve tarama yöntemini çözmeye çalıştım nispetende çözdüm sayılır. yapmak istediğim picin 2 tane analog girişini kullanarak 4 dijit ampermetre ve 4 dijit voltmetre yapmak daha önce f876 ve 4 display kullanarak tarama yöntemi ile bir voltmetre yaptım çok uğraltım ama sonunda 20mhzde çalıştırarak titreme olmaksızın bir voltmetre yapmayı başardım. sonra f877 kullanarak 8 displayi tarayarak 4ünde voltaj 4ünde akım göstermeye çalıştım bu sefer simulasyonda çalışmasına rağmen gerçek ortamda titremeden bişey okunmaz haldeydi segmentleri portbden dijitleri portcden sürüyordum. segmentleri ayrı ayrı portlardan sürdüğümde de sonuç değişmedi sonradan araştırdığımda anladımki picle 4 displayden fazla displayi tarama yöntemi ile sürmek sıkıntılı oluyormuş. MAX7219 diye bir entegreden haberim oldu ve bugün bir tane aldım en güzel yönü 3 pin ile 8 tane display sürülebiliyor olması bu sayede 12f675 ile bile bu projeyi gerçekleştirebilirim. fakat entegrenin nasıl kullanıldığı hakkında bir bilgim yok datasheetini inceledim ama pek bişey anlamadım. elinde PBP ve MAX7219 ile yapılmış herhangibir proje olan varsa örnek olması açısından paylaşırsa sevinirim. Yada kullanımını anlatacak bir arkadaş :)

yucelcem

ilginç birşeymiş bende bekliyorum..

Elektroemre

Selamlar,

Yazılım düzgün olduktan sonra 20 tane seven segment display'ı bile titreme olmadan sürebilirsiniz.
Zaten devrede bir PIC varken ve bu işi yapabilecekken ek maliyete gerek yok.
İşin sırrı interrupt kullanmakta. Mesela  4 adet display kullanıyorsanız, saniyede 200 kez PIC'i interrupta sokup, her seferinde bir displayda rakam göndercek şekilde ayarlarsanız, displayları 50 Hz 'de sürmüş olursunuz ve hiç titreme olmaz. Ayrıca işlemciyede çok az bir yük binmiş olur.
PBP kullanmayalı yıllar oluyor ama hatırladığım kadarıyla interruptlar realtime değildi PBP'de.
PBP her kendi komutundan önce kesmeleri kapatıyordu, bu yüzden tavsiyem PROTON'a geçmeniz.

İyi çalışmalar...

drmp

http://www.ee.mut.ac.th/datasheet/doc/MAX7219.pdf bak buradaki pdf de entegreyi bayya i açmış   i2c protokolunu kullan ilk 8 bit display paterni, ardından 4 bit display adresi olacak  aslında bu kadar  hadi bakalım kolay gesin

bu entegreyle döviz panosu bile yapabilirsin !!!

yucelcem

entegre çook pahalı

Alıntı yapılan: Elektroemre - 27 Kasım 2010, 12:55:08
PBP kullanmayalı yıllar oluyor ama hatırladığım kadarıyla interruptlar realtime değildi PBP'de.
PBP her kendi komutundan önce kesmeleri kapatıyordu, bu yüzden tavsiyem PROTON'a geçmeniz.

Bundan eminmisiniz?

Elektroemre

Alıntı yapılan: yucelcem - 27 Kasım 2010, 17:08:01
entegre çook pahalı

Alıntı yapılan: Elektroemre - 27 Kasım 2010, 12:55:08

Bundan eminmisiniz?

Öyle hatırlıyorum. Bununla ilgili forumda daha önce birkaç başlık açılmıştı. Mesela Delay 5000 gibi bir komutta 5 sn boyunca kesme giremiyordu PIC. Arama kısmından bulabilirsiniz.

yucelcem

bende protona geçmek istiyorum, basicten çok farkı varmı? zorlanırmıyım yani

Elektroemre

Bir yıl kadar PBP kullandım, bir yıl kadarda PROTON. hatırladığım kadarıyla PBP komutlarını aynen kullanabiliyorsunuz PROTON'la.
Bazı komutlarda yazım farklılıkları var onun dışında PROTON daha üstün. Bir çok güzel komut var.
Ancak nacizane tavsiyem yavaştan C'ye geçmeniz. En güzeli bu.

OG

ON_INTERRUPT
ON INTERRUPT
farkı konusu forumda geçti. Onları okuyunuz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erdemefe

Alıntı yapılan: drmp - 27 Kasım 2010, 14:01:45
http://www.ee.mut.ac.th/datasheet/doc/MAX7219.pdf bak buradaki pdf de entegreyi bayya i açmış   i2c protokolunu kullan ilk 8 bit display paterni, ardından 4 bit display adresi olacak  aslında bu kadar  hadi bakalım kolay gesin

bu entegreyle döviz panosu bile yapabilirsin !!!

Hocam datasheeti inceledim ama pek bişey anlayamadım display test, parlaklık gibi ayarlar yapılabiliyor bunları hangi bitlerle yapacağız toplam kaç bitlik veri göndereceğiz?

erdemefe

arkadaşlar devreyi yaptım burayada koyuyorum belki birilerinin işine yarar. Tek eksiği volt hanesinin yüzdebirler hanesinin 3er 3er değişmesi yani 30mv hassasiyetle çalışması bunun nedenide picin 10 bit adcsinin yetersiz gelmesi şimdi mcp320X serisi 12 bit adcleri araştırıyorum kullanmayı öğrendiğimde 12 bir olarak yeniden düzenlerim.

Buradan dosyalara ulaşabilirsiniz.
http://elektrobilim.org/forum/attachment.php?attachmentid=6762&d=1291499469