Display Sürücü

Başlatan justice_for_all, 27 Kasım 2010, 22:07:55

justice_for_all

Arkadaslar display surmek için isite similasyon yapıyodumda UDN2981A bu entegrenin yerine kullanabileceğim bir entegre varmı???

tesekkurler...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

stlg

Eger displeylerini pic ile suruyorsan ,İsis icin bu entegreyi kullanmasanda devrenin calısması lazım ,bu entegre değilleme yapmıyor ,yok kullanacagım diyorsan , isisde calısıyorsa 8 adet cd4009 kapısı kullanabilirsin ,ama gercek devrende orjinal entegrenin kullanılması gerekiyor
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

justice_for_all

once isiste similasyon yapip daha sonra fiziksel ortama gecmeyi dusunuyorum...peki o entegre elektronikcilerde bulunurmu??
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

stlg

Evet bulunuyor, eger bulamazsan 8 adet bc327 transistoruylede aynı isi yapabilirsin ,yukardada belirttigim gibi pic cıkıslarını, bu entegreyi kullanmadan direkt displeyine bagla ,simulasyonunu bu sekilde yap, gercek uygulamada entegreyi veya transistorleri kullanmalısın
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

tazmania

4511 entegresi de bu iş yapıyor.

justice_for_all

stlg

Arkadasımın belirttigi gibi, displeyin yedi segmentse 4511 isini gorur, yok dotmatris turu bir displey sureceksen yada yedi segment displeyde rakamların dısında karakterler olusturacaksan - , A , C vs gibi ozaman transistor yada surucu entegresi kullanmalısın

justice_for_all

peki transistor kullanirsam her segment icin 1 transistor yetermi yoksa darlington baglama dahami garanti olur...

stlg