DS1307 sürekli geri kalıyor.

Başlatan sigmoid, 02 Aralık 2010, 09:06:18

sigmoid

@speedyx

ölçü cihazim olmadiği için beni bir dövmediğin kalmiş. ne güzel diğer arkadaşlar güzel önerilerde bulundular. ds1307 yi kötülediğim yok. devreyi nasil kurduğumu söyledim. dün kristali değiştirmiştim. 24 saatte 5 saniye geri kaldi. seri üretim için alinan herkristalin ölçülmeside saçmaliktir. xxx firmasinin getirdiği kristaller sağlamdir şeklinde cevap bekliyordum. bir de düzgün pcb nasil oluyor onuda açiklayinda öğrenelim. datasheette yazdiği gibi pcbyi çizmeye çaliştim ama durum ortada.

SpeedyX

Benim önerim de güzel, devreni sadece yazılımsal değişiklikle çöpe gitmekten kurtarır, hemde o kötü kristalle. Hatta birde devrede sıcaklık sensörün varsa, otomatik olarak koreksiyon katsayısı bile hesaplarsın..
Seri üretim çok başka, onların herşeyi var. Ufak bir araştırmayla TR deki distribütörlere takılmadan direkt üretici firmadan istenen PPM de ürün getirtebilmeleri olası.
xxx firmalarının getirdiği ürünlerin yarısı çinden bavulla geliyor ve aynı çekmeceye kalitelilerle beraber boca ediliyor... Düzgün PCB kısmı PDF de açıklanmış zaten, öyle yaptıysan başka eklenecek pek fazla birşey yok. Sadece senin kartında değil herkes bu problemi yaşıyor zaten, arkadaşların dediği gibi kendi kristalini içeren chip kullanmak en güzel çözüm, olmazsa benim dediğimi yapacaksın (workaround), iyi kristal bulursan ayrı. Yada kartla internetten sürekli update et saatini... Bilgisayarlarda bile ideal kristal yok, onlarda zaman zaman saati düzenliyorlar.

sigmoid

Proje bitti sayılır, testleri yapıyorum.  Artık bir sonraki projemde DS1337 ve PCF8583ü denerim.

cevap veren herkese çok teşekkürler.