Çizgi şeklindeki labirenti çözen robot

Başlatan Meka23, 03 Aralık 2010, 17:59:07

Meka23

Merhabalar.İlk başta labirent çözen bir robot yapmaya heveslendim ama mali açıdan baya zorlayıcı olduğu için bundan vazgeçtim daha sonra nette gezinirken bir robot gördüm.Bu robot çizgi izleyen mantığıyla çalışıyor fakat çizgiler labirent şeklinde.Yani çıkmaz yollar ve yol ayrımları mevcut.robot farklı yolları teker teker deneyerek çizgileri takip ederek yolunu bulup labirenti bitiriyor.
            Mantığı anlatabildiysem eğer birtakım sorularım olacak.Ben ilk defa böyle bir şey yapıcam.Öncelikle motor seçimim ne olmalı?kafamda olan redüktörlü dc motor kullanmak ama bana cok da fazla tork gerekmiyor.Benim için öncelik hızda.Çünkü robot çıkmaz bir yola geldiginde veya yol ayrımına geldiğinde 90 veya 180 derecelik dönüşler yapıcak.ayrıca bu dönüşleri yaparken savrulmamalı veya yoldan çıkmamalı.bunu saglıyacak motor nasıl olmalıdır?cevaplarınızı bekliyorum

z

Cin mali reduktorlu DC motorlar cok ucuza bulunabiliyor. Degisik devir, guc  ve voltaj secenekleri mevcut.

Fakat, mekanik aksamdan baslamak yerine labirent cozme algoritmasini gelistirmek uzere PC de grafik tabanli bir simulasyon programi yazip olasi sorunlari PC de cozup bitirmeniz daha mantikli.

Bu sorunlari astiktan sonra geriye gercek robotu yapmak ve kontrol algoritmalarini yazmak kalir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com