sualtı dalış projesi ile ilgili yardım ...

Başlatan diot, 01 Nisan 2004, 10:22:56

diot

Arkadaşlar bir proje ile uğraşıyorum. Konusu şu:

gemi ile denize açılıyoruz.

Dalış takılarını giyip dalıyoruz. Malesef denizlerimizde yoyun kirlilik olduğundan belli mesafeden sonra görüş yok oluyor. Hatta 1-2 metreye kadar düşen yerler oluyor.

daldığımız

teknenin yerini tespit edecek (su altında yön tayini) bir cihaz için fikirler bekliyorum.

yani su altında kaybolmamak ve dalış yaptığımız yeri kolayca bulmak ve su yüzüne çıkabilmek için

gerekli.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

z

Bu konuda  deneyimim olmasa da tekne altına ultrasonik bir tranducer koyup duyulabilir bir sesi ultrasonis ses üzerine

modüle etseniz olur gibi görünüyor.

Elinizdeki küçük bir alıcıyı  kafanızın üzerinde 360 derece gezdirip muhtemel sesin geldiği yönü bulabilirsiniz.

Ultrasonis verici kaynağının

önüne küçük bir engel koyup sesi dağıtmakta fayda olabilir. Ama ne güçte bir ses kaynağı kullanmak lazım hiç bir fikrim yok.

Çok zor bir proje değil gibi görünüyor.

Bir başka

çözüm de tekne altına konmuş güçlü bir xenon lamba olabilir.
Bir kaç saniyede bir aktif olsa kötü görüş şartlarında bile işe yarayabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diot

lambayı halen kullanıyoruz fakat çamurlu sularda fayda etmiyor. fazla uzaklasmak zorunda kaldığımızda da gene bir faydası

olmuyor. malum sualtı şartları..

sesle bende düşündüm fakat  su altındaki canlıların ve doğa sartlarının yansıma yapması (yani yansımalar) beni düşündürüyor..
ayrıca su altında

çalışacak malsemeler hakkında bir fikrim yok.

z

Ses ile küçük bir  deneme yapmakdan zarar gelmez. Güçlü ultrasonic verici bulman zor olabilir ama deneme için oto hırsız

alarmlarındaki vericiyle basla ıstersen. Birden fazla verici sensörü  bir araya getirip güçlü bir verici unitesi oluşturabilirsiniz. Ancak verici sensörlerin tek tek posizyonu mekanik olarak ayarlayıp  ses

sinyallerinin genliğini max yapacak ayar düzeneğini yapmanız gerekir aksi halde çok ses üreteyim derken sesi komple zayıflatabilirsiniz.

Malzemelerin suya temas etmesi gerekmez. Vericiyi

küçük  su geçirmez bir kutuya monte etsen zayıflama olsada denemeye değer. Ugrasırsan sonucunu çok merak ediyorum.

Yansıma olayarına gelince bence göz ardı edileblir. Dalgıç bir

metre daira içinde yer değiştirip bir kaç noktadan ölçüm yaparak  sesin kuvvetli  geldiği yönü bulur herhalde. Alıcıda ses çıkartan bir şeye de gerek yok vumetre mantığı ile basit bir led gösterge alıcı

devresinin sudan etlilenmemesi için tamamen kapalı şeffaf kutuya konmasında iyi çözüm olabilir.

diot

belki olabilir. ben piezoseramik tweter düşünmüştüm. belki plastik iki levhanın arasında kullanılabilir.

birde vlf

sinyal düşünüyorum  ama nasıl kullanılacak mesele burda işte. ?
:?:

z

Müzik setlerinde kullanılan tweterlar 20Khz uzerinde nasıl bilmiyorum.

vlf nedir? Çok düşük frekans?

anlamadım...

cozturk

Endüstride kullanılan Ultrasonik cleaner ın piezosu olabilir. çünkü yüksek gerilimle

enerjiyi suya veriyor. Bunun enerjisi o kadar yüksek olmayan daha düşük bir hali uygun bir alıcıyla alınarak insan kulağının duyacağı hale getirilebilir. yarasa dedektörü gibi bişey

yani:

http://pw1.netcom.com/~t-rex/BatDetector.html
http://home.kabelfoon.nl/~bertrik/bat/index.html
Ayrıca alıcı olarak 2 adet mikrofon + receiver

kullanılırsa stereo olarak ses alınmışolur.  böylece uzaklaşma yaklaşma vb. yön tayini sağlanabilir.

diot