sinyaldaki değişim hızı

Başlatan Hattusa, 05 Aralık 2010, 16:21:04

Hattusa

s.a. arkadaşlar

16f877 ile kurduğum bir devremde 2 adet adc girişim var, okuttuğum bu ADC değerleri arasında ki değişim oranını yazılımsal olarak nasıl bulurum. sanırım bu işe türev alma deniyor ama hiç deneyimim olmadığı için beceremedim.
yapmak istediğim 2 ayrı adc değerlerinin birbirlerine göre değişim oranını hesaplatmak...
yardımlarınızı bekliyorum. benzerlik gösteren veya örnek kodlar vs varsa elinizde daha iyi olur..
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Hattusa

Alıntı yapılan: FxDev - 05 Aralık 2010, 16:57:31
Delta V/Delta V yapmak istediğin.
İlk örnekleri al, atıyorum V1=100, V2=200
Değişim oranı dV1=100, dV2=200, oran=1/2
İkinci örneleri al, atıyorum V1=50 olmuş, V2=300
Değişim oranı dV1=-50, dV2=100, oran -1/2

Eğer istediğin bu şekilde bir şeyse sanırım algoritma oluşturması kolay olmalı. Her örnek alımında bunu yapmalısın.

ustam yanlışmıyım, her örneği bir önceki örneğe mi bölmeliyim. değişim oranını bulmak için.

yapmak istediğim şu aslında 2 ayrı adc değerim var. biri diyelim X değeri (adin 0) diğeri de Y değeri (adin1). ve her okuttuğum x ve Y değerini bir çevrimde 8 er kez okutuyorum (x1,x2,...x8) ve (Y1,Y2,....Y8) elimde ki veriler bunlar
ve ben devam eden çevrimlerde X ve Y değerlerimde ki değişim oranını bulmak istiyorum. burda X ve Y değerlerini 8 er kez okutmaktan maksadım toplayıp 8 e bölünmesi ile ortalama alarak ADC değerini stabilize etmek.
şimdi ustam ben X ve Y değerinin devam eden çevrimlerde değişim oranını bulup birbiri ile karşılaştırmaya çalışıyorum. ( BİLDİĞİM DOĞRU SORUYU SORMAKLA DOĞRU CEVABI ALABİLİRİM ,ACABA SORUNUMU DOĞRU ANLATABİLDİMMİ?)
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

drmp

sinyaldeki değişim hızı bu mu demek oluyor    , neye göre değişim   referans noktasına mı? 5 volta göre mi  bir önceki okunan değere göre mi  ortalama mı alıcaksın  bu knuyu biraz açarsan daha yararlı olur kanısındayım

zamzam23

Hattusa

s.a.
ustam aşağıda ki resimde anlatmaya çalıştığım sinyal (yeşil renkli) ve zaman içerisinde değişim gösteren sinyal de (mavi renkte)
okuttuğum 2 ADC ile bu iki nokta arasında ki değişim oranını bulmak istiyorum. yani  sinyalimde değişim olduğunda 1. nin 2. ye göre değişimi ne kadar oluyor? bunu nasıl formüle edebilirim.

[IMG]http://img823.imageshack.us/img823/8194/adszdys.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

zamzam23

birinci ikinciye göre azalmıs yada artmıs diyebılırsın sadece. yada ilk okuma ve ikinci okuma arasındakı farkı kullan ama ne işine yarıcak bılemedım tam. türev almaksa maksadn söyle: (ikinci deger-ilk deger)/aradakı zaman

Hattusa

Alıntı yapılan: zamzam23 - 05 Aralık 2010, 23:01:42
birinci ikinciye göre azalmıs yada artmıs diyebılırsın sadece. yada ilk okuma ve ikinci okuma arasındakı farkı kullan ama ne işine yarıcak bılemedım tam. türev almaksa maksadn söyle: (ikinci deger-ilk deger)/aradakı zaman

ustam onu denedim ama sonucu ekrana basıyorum sonuç =0 değişim çok az demekki farklı olarak çözüm ne üretebilirim.

zamzam23

zaman aralıgını genişletin biraz sıfır cıkmasın. ayrıca sonuc sıfır degıldir de, proton o kadar esnekmı bılmıyorum ccs c de küsürlü bölme de yapılabiliyor.0,1945 gibi bişi cıktıysa siz belkıde ekrana bu sıfırı yazdırıyorsunuz sadece.bu da olabılır dikkat etmek lazım.

X-Fi

Alıntı yapılan: pro-TR - 05 Aralık 2010, 23:05:51
ustam onu denedim ama sonucu ekrana basıyorum sonuç =0 değişim çok az demekki farklı olarak çözüm ne üretebilirim.

pic16F877 için RA4 de adc yok yukarıda paylaştığınız şemayı kullanıyorsanız bu yüzden sonuç alamıyorsunuzdur.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Hattusa

Alıntı yapılan: X-Fi - 05 Aralık 2010, 23:29:37
Alıntı yapılan: pro-TR - 05 Aralık 2010, 23:05:51

pic16F877 için RA4 de adc yok yukarıda paylaştığınız şemayı kullanıyorsanız bu yüzden sonuç alamıyorsunuzdur.

yaff eminmisiniz? ben ldc ye bastığımda okuduğum değer var ama ve haklısınız datasheette gözükmüyor? :D

z

Tam olarak amacini hatta projeni yazarmisin?

Bu iki sinyal nerden geliyor sinyaller sonucta ne is yaptiracak?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com