Bildiğiniz en iyi rf modül ??

Başlatan EMG81, 06 Aralık 2010, 23:42:05

EMG81

Selam arkadaşlar. 3 ayrı noktadaki sıcaklığı rf modül ile okutma projesi yapmak istiyorum. Projede bi ana devre ve 3 tane de sıcaklık ölçebilen devre bir birleri arasında sürekli haberleşsin istiyorum.

Yani çalışma mantığı şöyle olacak ki :
Ana devre atıyorum "1" ve ardından da "C" (attım 1 numaralı yer ısıyı convert et der gibi) ardından ana devre alıcı pozisyona geçecek ve bu gönderili alıp ısıyı zaten okumuş olan 1 numaralı bölge ısı değerini ana devreye göndericek.

Sonra "2" ,"C" aynı işlemler
ve "3","C" aynı işlemler...

4 devrede de pic kullanıcam 16f628 diye düşünüyorum ve her devrede rf alıcı ve verici ler kullanmam lazım. ATX lerden farklı(çünkü onlarla eskiden kalma kötü anılarım var :) ) güzel kararlı çalıştığını bildiğiniz alıcı vericiler varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Haa birde nette biraz araştırma yaptım alıcısı ve vericisi aynı kart üzerinde olan modüllerde varmış galiba. Böyle birşey kullanırsam çok daha iyi olacak kanaatindeyim. Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar herkese...

iyildirim

Digi'nin çeşitli güçlerde, xbee modülleri var.
Sorunsuz, kararlı, kullanımı kolay, hem alıcı hem de verici,  biraz daha pahalı.

Meshing desteği falan da var.

EMG81

Önceden kullandığınız veya en çok bulunan bildiğiniz modeller varmı acaba ? Devreleri similasyon değilde pratikte bord lara kurup denemek istiyorum. (Mesafe veya güç benim için şimdilik 2.planda)

iyildirim

Bahsettiğim modülleri kullanıyorum.  Kullanımı oldukça kolay. Adeta seri kabloyu kesip araya bunları takıyorsunuz. Herhangi özel konfigurasyon gerekmiyor. 

Sizim kafanızda ne tür bir modül veya maliyet var.

EMG81

Yani dediğim projeye uygun, tabiki maliyetide uygun ATX ler gibi sorun çıkarmayan :) modelleri yazarsanız, bende inceleyip aralarından seçim yaparım. Kablosuz iletişimden Ömrüm boyunca korktum şu ATX ler yüzünden. :) Öncelik olarak uygun fiyatlılara önem verip yazarsanız sevinirim.

sigmoid

sizin yaptiğiniz projenin benzerini atx alici vericilerle yaptiydim. vericilerin vcc pinlerine bir transistor eklemiştim. böylece sadece veri göndereceğim zaman vericiye enerji veriyordum. bu vericilerden ayni anda iki veya daha fazlasi enerjili olduğunda çift yönlü veri gönderirken problem yaşaniyordu. bende sistemimi bu şekilde kurmuştum. sizdekinden farkli olarak merkez genel bir istek komutu yayinliyordu. istek komutunu alan alici ise kendi idsi * 5 saniye süre sonra numaram bu sicaklik şu şeklinde merkeze cevap veriyordu. alicilar kendi id numaralarina göre belli bir süre sonra cevap verdikleri içinde çakişma yaşanmiyordu.

kolay gelsin.

iyildirim

Alıntı yapılan: EMG81 - 06 Aralık 2010, 23:42:05
ve her devrede rf alıcı ve verici ler kullanmam lazım. ATX lerden farklı(çünkü onlarla eskiden kalma kötü anılarım var :) ) güzel kararlı çalıştığını bildiğiniz alıcı vericiler varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Haa birde nette biraz araştırma yaptım alıcısı ve vericisi aynı kart üzerinde olan modüllerde varmış galiba. Böyle birşey kullanırsam çok daha iyi olacak kanaatindeyim.

Pardon,
Ben ATX lerle sorun yaşadığınızı, tercih etmediğinizi düşünmüştüm. 
Aslında ATX serisi modülleri devre dışı bırakırsak, bahsettiğim modüllerin yurtdışı fiyatları chip  veya wire anten dahil şu an 33.95TL. Bu hem alıcı hemde verici olarak kullanıldığından bir üst model olan NRX-NTX çiftininden daha ucuza geliyor. Tabii birde yaklaşık 30tl civarı kargo masrafı olacaktır ki bu biraz daha pahalı olmasının nedeni.
Hoşçakalın

EMG81

Yooo durun Atx lerle  sorun yaşadım. yanlış anladınız. Atx ler gibi sorunlar çıkartmayan modüller arıyorum iyıldırım bey.

@abdullaho
Bende aynen bahsettiğiniz gibi düşündüm önce Fakat ATX lerden korktuğum için yeni bir modül arayışına girdim.

EMG81

Arkadaşlar internette gezinirken şu modülü buldum.

http://www.direnc.net/main/rfm_70-12305-514-498.html

üzerinde mikro işlemci var sanırım. seri haberleşiyor fakat ATX ler gibi değil veri göndermek yada almak için bi kod göndermemiz lazım. Datasheet ini pek gözden geçiremedim vakit yoktu. Siz hiç böyle birşey kullandınız mı?

SpeedyX

Alıntı yapılan: EMG81 - 15 Aralık 2010, 23:56:30http://www.direnc.net/main/rfm_70-12305-514-498.html
10^0.5*(3e8/2.4e9)^2/(4*pi*r)^2=Pr=10^-8.5
-85dBm 0.001 bit error rate icin cok dusuk ve mesafe 10m civarında, özellik olarak bluetooth dan ayıramadım, kısa mesafe için iyiymiş.

EMG81

X-Fi

RFM12B yerine hoperf in yeni çıkarttığı RFM22B yi öneririm hassasiyet -121 dbm, TX ise +20 dbm max. mesafe olarak düşük baud hızlarında 1km yi biraz geçer.

RFM12b çok temel bir modül basit yapılı ve teknolojisi eski paket güvenlikleri ve crc kodlama fonksiyonları yok yazılımda sizi uğraştırıyor çıkış gücüde 0 dbm napsanız 50 metreyi geçemiyorsunuz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)