5*7 dot matrix diplay

Başlatan H@S@N, 15 Aralık 2010, 11:56:34

H@S@N

s.a ustalar hayırlı çalışmalar dilerim.benim sizden bi ricam olucak.elimde bir adet 5*7 dotmatrix display var.ben bunla bir uygulama yapmak için isiste şema çizdim.fakat sonradan bir şey farkettim.  :) isiste display üzerinde bağlantı yapmak için 5+7 adet uç var. benim elimde olan display de ise 7+7 uç var.ve bunların hangisi satır hangisi sütün bilemiyorum.sizden ricam bu uçlaarı bulmada bana yardımcı olmanız. :) üzerinde yazan kodlardan datasheet aradım nafile hiç bir şey çıkmadı.

satılık STM32F4-Discovery kit...

htellioglu

sn H@S@N,
dot matrix display lerde  4. satır ve 3. sutun girişleri  çift pin üzerinden yapıldıgında  dot matrıx ayakları 12 degil 14 adet oluyor. linkte verdigim pdf i göz önünde bulundurarak (ortak anot veya ortak katod bağlatı durumuna göre ) elindeki ürünü kontrol edebilirsin............

http://www.ledtech.com.tw/newweb/newweb/img/images_product/LJ5731-11(21)%20EWRN.pdf

aykut54

Aleyküm selam.Burdaki displayi kullandık.Atmel derslerinde sayıcı ve harf uygulamalarında hayırlı olsun güle güle kullanmanı temenni ederim  elindeki display ortak katod....
Şimdi uçları nasıl bulacağımıza bakalım.Display ortak katod olduğu için biz satır uçlarına +++++ sütün uçlarına ise ----- bağladığımız zaman displayde ilgili olan led yanacaktır....Ölçü aleti ile bunu şu şekilde bulabiliriz....Ölçü aletinin artı ucu  misal edelim displayde 2 nolu pine değdir. Eksi ucu ise displayde 6 nolu pine değdir sonuç ise en solda en baştaki led yanacaktır.... Vakti zamanında bütün pinlerin yerlerini tayin ettim.Pin yapılarını vereyim ama sen yinede ölçerek bul hem bu şekilde daha iyi anlayabilirsin.....

dotmatrix displayde yazılı kısım üstte olacak şekilde....
satırlar
1.satır 2
2.satır7
3.satır1
4.satır5
5.satır8
6.satır14
7.satır9

sütünlar ise
1.sütün 6
2.sütün10
3.sütün4
4.sütün3
5.sütün13

Atmel dersleri içinde dotmatrix projesi kısmında proteusta teoride çalışması gereken devre var onu kullanarak proteusta uygulamaları yaparsın.Prratikte ise transistörlü  devre var onu yaparsın.... ATMEL dersleri içinde ,bir örnek vereyim.

image host

Çalışmalarında başarılar....

aykut54

H@S@N

saolun ustalarım.aykut abi sanada özellikle teşekkür ederim....saygılar...
satılık STM32F4-Discovery kit...

FEHMİ_ASM

Arkadaşlar direnç.net'ten (8x8 7mm) matrix display alan oldu mu? Oldu ise bunun no'sunu (modelini) belirtir, piyasada bulunup bulunmadığı, durumu ve kalitesi hakkında bir yorum yapmasını rica ederim.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

FEHMİ_ASM

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Siparişi dün verdim. Bu matrıxle (ledlerin kesmesi gibi veya farklı ) bir donanım sorunu yaşayan oldu9mu? Sanırım önümüz hafta  yaklaşık en az yüz adet almayı düşünüyorum. Ayrıca direnç.netten daha uygun fiata matrix veren bir yer bilen var mı?
[Bu arada direnç.net'teki 60x60mm ebatındaki 8x8 fiatı yaklaşık 3.75tl ]
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

eseneren

Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk