ds 1307 02:02:02

Başlatan erdogan2734, 15 Aralık 2010, 20:21:50

erdogan2734

arkadaşlar gerçek zamanlı saat  programı yapıyorum... devreyi kurdum  program falan herşey tamam ancak boarda
kurdugum zaman  ds 1307 galıba calısmıyor. baglantılarımı  scl sda ya 10k lık dırenclerle baglıyorum oradan pıce suruyorum.
vcc 5 volt vss  eksı ucu baglıyorum pil kullanmadım onun yerıne 100k ıle pıl kısmını saseye cektım baglantılar boyle yorum yaparsanız sevınırım...
ısıs de calısıyor program....
Bildiğim tek şey henüz hiç bir şey bilmediğim...

Tagli

VBAT bacağını doğrudan şaseye ver direnç kullanmadan. O bacak şaseye bağlı değilken sorun çıkardığını biliyorum (pil yoksa tabi). 100k da yüksek bir değer, adeta bağlı değilmiş etkisi yaptığını sanıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

erdogan2734

şase derken 5volta değil demi ? direk toprağa bağlıym yani?

Tagli

Evet, toprağa çek doğrudan.
Gökçe Tağlıoğlu

erdogan2734

Alıntı yapılan: Tagli - 15 Aralık 2010, 20:40:00
Evet, toprağa çek doğrudan.
denedım yıne olmadı pice 10k lık dırencler uzerınden 5 volt yolladıgım zaman yıne aynı sey oluyor.
yanı ds 1307 baglantısını kesıp dırek dırencler uzerından bılgı werdıgımde aynısı oluyo kısacası ds 1307 yı calıstıramadım galıba...

Tagli

Ekranda ne görüyorsun? Ayrıca SQW/OUT bacağını kontrol ettin mi? Gerçi o bacak da open drain, yani tek başına çıkış vermez. Bu durumda simülasyonda da LED yanmıyor olmalı. DS1307'yi uygun şekilde programlayıp SQW/OUT'tan çıkış almayı dene.
Gökçe Tağlıoğlu

sigmoid

Benimde aklımda batarya takılmadığında Vbat ayağı 100K direnç ile şaseye bağlanmalıdır diye kalmış. Uygulamamlarımdada o şekilde yapıyorum. Hiç proteusta deneme yapmadım.

erdogan2734

Alıntı yapılan: Tagli - 15 Aralık 2010, 21:01:37
Ekranda ne görüyorsun? Ayrıca SQW/OUT bacağını kontrol ettin mi? Gerçi o bacak da open drain, yani tek başına çıkış vermez. Bu durumda simülasyonda da LED yanmıyor olmalı. DS1307'yi uygun şekilde programlayıp SQW/OUT'tan çıkış almayı dene.

nasıl programlıycam anlamadım zaten sımulasyonda led yanmıyor su anda?

omereliusuk

yanlış görmüyorsam porta.0 ve porta.1 de scl ve sda
onlar giriş mi yoksa çıkış mı ?
include "modedefs.bas"
yazdın mı yazmadın mı.
proton ise
all_digital true
veya pbp da en azından porta.0 ve porta.1 dijital çıkış mı analog çıkışmı bunları bir kontrol et. sqwout çok da önemli değil. onsuz da çalışır.
kodlarını bir kontrol et veya bir bakalım sen nerelerde takıldın. ayrıca pil bacağını da bağlamasan da olur ben de yaptım ama pil bacağı boşta ve canavar gibi çalışıyor.

sigmoid

Eğer isiste çalışıp gercekte çalışmıyorsa DS1307 nin saat kristalini değiştirin. Bu saat kristalleri çok problemlidir. Benimde başıma gelmişti. Saat Sürekli 00:00:00 gösteriyordu. Kodu altına üstüne getirdim, bir hata bulamadım. Devreyi inceliyorum devrede bir hata yoktu. En sonunda bir avuç saat kristali aldım. Kristali değiştirince saat çalışmaya başladı. Ama geri kalıyordu. Elimdeki başka kristalleri takarak denemelerimi devam ettim ve en az geri kalan kristali taktım.

Allegro hocanın bu iş için daha pratik bir yöntemi var. Gerekli ayarları yapıp SQQ/OUT ayağından saatfrekansını aynen verecek şekilde ayarlayıp bir frekans metre ile ölçüyor. Tabi elinde frekans metre veya osilaskop varsa.

Son bir nokta ise girdiğin tarihin geçerli bir tarih olması yoksa datasheette ds1307nin çalışmayacağı yazıyor. 30 şubat veya 31 nisan girince saat duruyormuş. Birde DS1307nin hafızasındaki 00H adresindeki CH bitini 0 yaptığından emin ol. ISIS her türlü durumda devreyi çalıştırdığı için insanı çok yanıltıyor. Çalışmayacak durumda dahi devreyi çalıştırdığı oluyor. Ben uygulamalarımı genellikle direk devreyi kurarak denemeyi tercih ediyorum.

erdogan2734

arkadaşlar şimdi pbp ve ısıs dosyalarını paylasıyorum bı bakın sıze zahmet....
http://www.upload.gen.tr/d.php/s18/uyh8snid/Yeni_Klas__r.rar.html

omereliusuk

PROGRAMIN başına
INCLUDE "MODEDEFS.BAS" YAZ
cmcon7 kaldır.
şöyle çalışıyor gibi.
bu arada ds1307'nin üzerine gel ve edit tıkla. ardından
component value nin hemen altında
AUTOMATICALLY INITIALIZE FROM PC CLOCK? yazan yerin yanında bulunan kutucuğu boşalt.
yani devreye bağladığın zaman neyle karşılaşacağın belli olsun.
bir diğeri bu kodları daha kısa yazabilirsin. bir de sda ve scl pinlerini 4.7k ile bağla daha hatasız bilgi alabilirsin.

erdogan2734

dediklerinizi yaptım herhangi bir değişiklik yok...ds 1307 yı değiştiriym diycem tanesi 5.5 lira burda çok para yaw ogrencı adama...
2 tane krıstal aldım ıkısındede aynı sonuc...

Cenk_Unur

Aşağıdaki linkteki konuyu bir inceleyin sizinde böyle bir sorununuz olabilir.

https://www.picproje.org/index.php?topic=26599.0

erdogan2734

lınke baktım hocam ordakı tawsıyelerıde yaptım yıne aynı sonuc...
yarın bı entegreyı degıstırıymde bakayım....