SD kart kullanımı

Başlatan Konyali2, 19 Aralık 2010, 14:10:37

Konyali2

Merhaba arkadaşlar SD kart kullanan bir data logger projesi yapıyorum. Projemde RS232,USB haberleşme ve Sıcaklık verisinin SD karta kayıt işlemleri olacak. Sıcaklık okuma,grafik lcd de gösterme ve rs232 üzerinden bilgisayara aktarma fonksiyonlarını yazdım USB haberleşmeyide yapabilirim ama SD kartlar hakkında internette pek bişey bulamadım. Aklıma takılan bazı sorular;
1-)Acaba bu SD kartlarla nasıl iletişim kuruluyor.
2-)Arada dosya sistemi olmadan veri yazabilir miyim? (Bu veriyi bilgisayarda nasıl okurum?)
3-)Derleyici olarak CCS PICC kullanıyorum bu iş için hangi driver dosyalarını kullanabilirim.
4-)Projemde microSD kart kullanacağım hafıza kapasitesi problem oluşturur mu?
Forumda mutlaka bu işle ilgilenmiş arkadaşlar vardır tecrübelerini paylaşırlarsa minnettar olurum.

sigmoid

SD kartla çalişmam olmadi. Ama daha önce yapmiş olduğum araştirmalar sonucunda edindiklerimi söyleyeyim.

1. SD karta kendi protokolü veya SPI modunda iletişim kurabilirsin. SD kart spesificationlarinda ayrintili bilgi mevcut.
2. herhangi bir dosya sistemi kullanmadada erişebilirsin. sektör sektör okuma yaparsin. her sektör 512 byte. bir byte yazmak için bile tüm sektöre (512 byte) veri yazmalisin.

3. CCS için yazilmiş hazir kodlara rastldim. özellikle mp3 player projelerini incelersen SD kontrol ve FAT dosya sistemi hakkinda bilgi edinebilirsin.

toplamda kaç dakikada bir kayit yapacaksin. kayit adetin azsa 24C512 bile yetebilir. 4 tane 24C512yi beraber bağlayabilirsin.

Konyali2

hocam üniversitede proje dersi için yapıyorum proje konusu SD kart kullanımı olduğu için SD kart kullanımı zorunlu yoksa kaydedilecek veri çok fazla değil belirlenen aralıklarla kayıt yapıcak