lcd de karakter seçimi????

Başlatan tonmaisterdal, 20 Aralık 2010, 20:58:28

tonmaisterdal

lcd de yanıp sönen " _ " çizgiyi çıkartıp biz kendimiz menüden istediğimiz karakter sırasından başlayabiliyormuyuz??

Tagli

Nasıl yani? Yanıp sönen imleci kapatabilirsin, eğer sorduğun buysa.
Gökçe Tağlıoğlu

maxim1995

Alıntı yapılan: tonmaisterdal - 20 Aralık 2010, 20:58:28
lcd de yanıp sönen " _ " çizgiyi çıkartıp biz kendimiz menüden istediğimiz karakter sırasından başlayabiliyormuyuz??
eğer programlıysa büyük ihtimalde evet yani programlama frekans yollar ona göre değişir ama kablo değiştirerek mümkün değil

tonmaisterdal

yok tam tersi yanıp sönen imleci açıp kullanmak istiyorum ama nasıl açıcam

ete

Soru yeterince açık olmayınca her kes farklı anlamlar çıkartıyor.
Bende şu şekilde anladım.,
Kursörü (alttan çizgi) çıkartıp daha sonra bunu istediğimiz bir pozisyona yada karektere getirip ordan itibaren yazdırabilirmiyiz diye soruyor.
Soru buysa cevap evet.
Önce gözükmeyen kursörü gideceğin haneye getireceksin. Bunun için LCD nin satır adreslerini kullanabilirsin.
Kullanacağın dile bağlı olarak LCD de satır ve satırda hane seçebilirsin.  Ama en basit şekli ile 1. satır $80 den başlar $81 2. hane, $82 üçüncü hane şeklinde gider. $C0 ikinci satır birinci hane $C1 ikinci.... şeklinde gider. Diğerlerinide sen bulursun artık.
Kursörü yerine aldıktan sonra alttan çizgili kursörü aktif hale getirirsin. Artık yazılanlar bu haneden itibaren yazılacak ve aynı zamanda yanıp sönen alttan çizgi şeklindeki kursörde bunu belirleyecektir.

Lcdout $FE, $0E  kursörü açar,
Lcdout $Fe,$0C kursörü kapatır.

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

tonmaisterdal

tmm çok sağolun cevaplarınızz için tmm onu yaptım kürsörü açtım oradan bir harf seçicem ok ama bir tane harf secebiliom yani tek harfi sectikden sonra sağa kayıyo kürsör başka harf secemiom kürsör bir yerdeyken istediğim harfi seçip tmm dediğim den sonra yan tarafa geçebilmeyi beceremedim tam anlatamadım ama ...

Tagli

Ben ne yapmak istediğini hâlâ anlayamadım. Ekrana bir karakter gönderdikten sonra imlecin sağa gitmesi normal. İstersen daha sonra geri getirebilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

tonmaisterdal

aslında ben anlatamadım kendimi size benim tam istediğim hani şu kol saatlerinde saat ayarlamasında sayıyı yanım sönen kürsör yardımıyla seçiyoruz ya işte tam bunu istiyorum