hoparlör kablosu

Başlatan floresan, 22 Aralık 2010, 23:22:27

floresan

piyasada hoparlör kablosu olarak satılan kablolar var.dış izolasyonu şeffaf içindeki teller gözüküyor. aynı kalınlıkta bu kablolar ile elektrikçilerde satılan beyaz 0,75 kablo arasında bir fark varmı? 

CLR

Knowledge and Experience are Power

sahteker

kabloların birbirlerinden tek farkı birinin güzel-gösterişli olması diğerlerinin olmamasıdır hocam...
kablo dediğin zaman aklına gelebilecek ilk şey: akım taşıma kapasitesi olmalı..
bunlarda en başta kablonun iç malzemesi ve kesitiyle ilgilidir..
onlarda bakır yada aliminyumdur
senin dediğin büyük ihtimalle 0.75 mm(kare) kesitli bakır kablodur
bu kablolarda zaten bizim piclere yada entegrelere göre bayya yüksek değerde bi akımı yada senin hoparlröün akımını rahatlıkla taşıyabilir
çoklu parçalı se sistemi olsa dahi max bi kaç amperden fazla (o kadar bile olmaz) akım zaten çekemez
ama sen işim garanti olsun yangınla (Allah korusun :) ) , kablo ızınmasıyla kablo yanmasıyla yada kaçakla falan ilgilenemem diyosan
işim garanti olsun diyosan kesiti birazdaha büyüttünmü hiç bi sorun kalmaz ortada :)
netice: benim bildiğim çok önemli hiç bi fark yok o kablolar arasında...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

floresan

anladım teşekkürler. bana da aynı gibi geldi de arada fiyat farkı olunca acaba bilmediğim bir ozelliğimi var diye sordum.

birde merak ettiğim bazı çok telli kobloların içi beyaz yani gümüş renginde oluyor. mesela oto alarmı bağlantı kabloları. bu hangi metalden yapılmış olabilir? aliminyum olsa lehim tutmaz galiba ama gayet iyi lehimleniyor.

OG

Gerçek hoparlör kablosu ise fark var. Hoparlor kablosunda 2 tel arasındaki açıklık daha fazladır. Sebebi, kapasitif etkiyi azaltmak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

frederic

Ses kablolarında ayrıca bakır oranı daha yüksektir.