sesteki cızırtı

Başlatan floresan, 23 Aralık 2010, 23:54:21

floresan

araba teyibine kulaklık girişinden mp3 player bağlıyorum. pille çalarken sorun yok ama şarj cihazını bağladığım zaman arka planda cızırtılı sesler duyuluyor.  şarj cihazzına çeşitli filitre elemanları(kondansatör bobin) ekledim ancak pek fazla değişiklik olmadı. şarj cihazında 34063 stepdown konvertör var. fakat cızırtı zannedersem mp3 playerdeki osilasyondan geliyor. besleme şaseleri ile ses giriş şaseleri ortak. sorun budan kaynaklanabilir mi? osilsyon sesi neden duyuluyor anlamadım?

CLR

Alıntı yapılan: floresan - 23 Aralık 2010, 23:54:21
araba teyibine kulaklık girişinden mp3 player bağlıyorum. pille çalarken sorun yok ama şarj cihazını bağladığım zaman arka planda cızırtılı sesler duyuluyor.  şarj cihazzına çeşitli filitre elemanları(kondansatör bobin) ekledim ancak pek fazla değişiklik olmadı. şarj cihazında 34063 stepdown konvertör var. fakat cızırtı zannedersem mp3 playerdeki osilasyondan geliyor. besleme şaseleri ile ses giriş şaseleri ortak. sorun budan kaynaklanabilir mi? osilsyon sesi neden duyuluyor anlamadım?

Merhaba,

Parazit mp3 player osilatöründen geliyorsa neden pilde gelmiyor? Sebep o değil, parazit 34063 stepdown'dan geliyor.
Knowledge and Experience are Power

floresan

şarj cihazına 12v bağımsız bir aküden voltaj verdim ses iyiydi. sonra araba teyibinin şasesiyle bağmsız akünüm şaselerini ayrı bir kabloyla birleştirdim o zaman yine aynı cızırtı gelmeye başladı. sorunun nerden kaynaklandığını anlamış değilim.

floresan

böyle birşey başına gelen yok mu hiç?

şaşkın

motorun çalışıp çalışmaması farkediyor mu?

ondan kaynaklanan bir gürültü olabilir mi?

floresan

Alıntı yapılan: şaşkın - 27 Aralık 2010, 21:35:04
motorun çalışıp çalışmaması farkediyor mu?

ondan kaynaklanan bir gürültü olabilir mi?
farketmiyr motor çalışmazkende gürültü var

adoka

Alıntı yapılan: floresan - 24 Aralık 2010, 00:42:03
şarj cihazına 12v bağımsız bir aküden voltaj verdim ses iyiydi. sonra araba teyibinin şasesiyle bağmsız akünüm şaselerini ayrı bir kabloyla birleştirdim o zaman yine aynı cızırtı gelmeye başladı. sorunun nerden kaynaklandığını anlamış değilim.
Dostum sorunun yanıtını kendin vermissin zaten şaseleri ayırırsan sorun ortadan kalkacak.Normalde ses cihazlarında da besleme sasesi ile sinyal sasesi birbirinden ayrılmalı.Sanırım senin arabada saseden kaynaklanan bir problem var ve mp3 un de bundan dolayı parazit kapıyor...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

floresan

nasıl ayırabilirim şaseleri?  hepsi aküden besleniyor şeseler ortak. birde parazit nasl meydana geliyor acaba? ses giriş kabloları blendajlı.

adoka

Alıntı yapılan: floresan - 28 Aralık 2010, 20:20:54
nasıl ayırabilirim şaseleri?  hepsi aküden besleniyor şeseler ortak. birde parazit nasl meydana geliyor acaba? ses giriş kabloları blendajlı.
Şaseleri ayırmanın tek yolu mp3 çaların için ayrı bir besleme yapmak pil yahut akü gibi.Parazit kapmasının nedeni görünen o ki aracın elektriksel aksamıyla ilgili bir sorun var yani sorun sinyal girişinde deil bu durumda blendajlı kablo kullanman durumu değiştirmez.Belki mp3 çaların şasesi ile aracın şasesi arasına düşük omajlı bir direnç bağlaman fayda edebilir...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

aslan_korhan

Uygun bir tane DC-DC Konvertör kullanman gerekir.
Bunlarda şaseler ayrı oluyor ama bulunması biraz zor olabilir.
Benimde başıma böyle birşey gelmişti ancak LC Filtreler ile idare eder şekile getirebilmiştim...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.