gerilim 2 leyici bağlantısı

Başlatan floresan, 24 Aralık 2010, 00:27:54

floresan

arkadaşlar kalem havya ilk fişe takınca çabuk ısınması için gerilim 2leyici yaptım. çıkıştan 530v çivarında veriyor. normalde 2 dk. da ısınan havye şimdi 25sn de lehim yapılacak hale geliyor. ilk 15 sn yüksek voltaj veriyorum govdesi ısınıyor. sonra kesip 10 sn daha bekleyince ucuna geliyor sıcaklık. buna buton yapmayı düşünüyorum butona basınca yüksek voltaj verecek çekine normal 220v verecek. elimde 6 bacaklı anahtar var bununla birtulü uygun şekilde bağlayamadım.
ancak ucları boşta olacak şekilde oluyor, ondada devreye sürekli voltaj geliyor. kondanstörlerin aşırı şarj olmasından korkuyorum.
nasıl bir bağlantı olabilir yardımcı olurmusunuz?

(resimde 47mf kondansatör 350v olacak. yanlışlıkla 400v yazılmış)

[IMG]http://img63.imageshack.us/img63/5606/1020100021a.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

floresan

Alıntı yapılan: OG - 24 Aralık 2010, 08:40:34
Havyanı bozarsın.
o kanuda sıkıntı yok. ayarlarım ben. uzun süre yüksek voltaj vermicem. bozulsada yenisini alırım zaten uzun bir süredir kullanıyorum.
onemli olan 6 bacaklı anahtarı nasıl bağlamalıyım?

ErsinErce

Röle ile bu şekilde kullanabilirsiniz, röle istemem derseniz röle yerine anahtarınızı bağlayabilirsiniz
Devre sürekli alternatif akıma maruz kalmasın derseniz de kondasatörlerin bağlantı ucunu butondan sonraya ayrı bir şekilde aktarabilirsiniz

floresan

cynetron hocam tavsiyeleriniz için teşekkürler yalnız röle kullanmayacağım. 220v la çalışan röle yok elimde. 12v elde etmekte uğraştırır. röle yerine anahtar bağlasam buton kullanılmayacak bu durumda da kondansatörler şürekli şarjda kalacak. anahtarla başka nasıl olabilir?

triyak

floresan

Alıntı yapılan: wanted0035 - 27 Aralık 2010, 20:42:41
http://img838.imageshack.us/i/havv.png/
Bu şekilde bağlayabilirsin
gerilim 2leyicinin çıkışı havyeye bağlı. şebekeye geçince onu ayırmak gerekiyor

t2

floresan

t2

Kondansatörler patlayabilir.
Kısa devre anında bunlardan ac akım geçiyormuş.
Sigorta koysan o atana kadar patlar, gözüne koluna asit gelir.
iyi de havyamız sık sık kısadevre mi olur? yok bence de olmaz.  ama yine de kondansatörlere yük binecektir.  20-30W için çekilen akım az değil. 
https://www.picproje.org/index.php/topic,27492.15.html

floresan

havya 25w. 220 v da drenci yaklaşık 2kohm çıkar. gerilim ikileyiciden sonra 530v ta yükşeliyor ve havye 140w a çıkıyor. 140w 530v da çekilen akım 0.26A olur. çıkışa 0,5A cam sigorta koyarsam kondansatör patlayana kadar çoktan atar diye düşünüyorum. kondasatörün patlaması için önce ısınması sonra da iç basıncının artması gerekir.

z

Gerilim 2 leyici yerine aşağıdaki yöntem daha pratik olur.

Köprü diyod çıkışına kapasitörünü bağla. Kapasitöre seri ters kontaklı anahtar olsun.

Havyayı prize taktığında kapasitörden dolayı havyaya 220 ... 310V aralığında yüksekçe voltaj uygulanır. (Bu değer kapasitör değeri ile orantılı.)

Anahtara bastığında kapasitör devreden çıkar ve artık havyaya normal 220v uygulanmış olur. Bu işi basit bir zamanlayıcı ile otomatik hale de getirebilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

floresan, Tamam sen böyle yap 20 -30 kere  kullan bize de bildir. Kondansatör ısınıyor mu ısınmıyor mu hep beraber görelim.

floresan

Alıntı yapılan: bunalmis - 28 Aralık 2010, 13:43:37
Gerilim 2 leyici yerine aşağıdaki yöntem daha pratik olur.

Köprü diyod çıkışına kapasitörünü bağla. Kapasitöre seri ters kontaklı anahtar olsun.

Havyayı prize taktığında kapasitörden dolayı havyaya 220 ... 310V aralığında yüksekçe voltaj uygulanır. (Bu değer kapasitör değeri ile orantılı.)

Anahtara bastığında kapasitör devreden çıkar ve artık havyaya normal 220v uygulanmış olur. Bu işi basit bir zamanlayıcı ile otomatik hale de getirebilirsin.
hocam bunu hiç düşünmemiştim olabilir ama şu an kurdum devreyi kafamda tasarladım birşeyler ama daha voltaj vermedim. herhangibiryerde sorun varmı bakar mısınız? bi sakatlık çıkmasın :) (10ohm luk drenç btuna basılınca kondansatöelerin ani deşarj olmaması için koydum, girişte test amaçlı 1A sigorta var sonradan 0,5A takmayı düşünüyorum)

[IMG]http://img834.imageshack.us/img834/7350/1220100003.th.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

t2

Bence 47uF ile bu iş olmaz, çok az enerji depolar.  Hesaplamadım ama öyle görünüyor. hem bunlar accayip ısınır.