Motor kontrol devremde bir sorun !!! ACİL

Başlatan stronger_ht, 24 Aralık 2010, 10:04:31

stronger_ht

Arkadaşlar selamlar, 2 gündür sürekli araştırıyorum ve uğraşıyorum.
Defalarca devreye baktım bir kısa devre vs. söz konusu mu diye ancak kısadevre bulamadım.
Sorunum şu.
Devrede iki ayrı motoru kontrol edecek donanım mevcut. Kontrollerden birisi 12v redüktörlü araç cam silecek motoru bağlı. Sorunsuz bir şekilde çift yön çalışmakta.
Diğer kontrol bölümünde ise, 2 adet 12-24V çift yönlü redüktörlü motor bağlı. İki motor da aynı yönde dönmekte.
Bu motorlar da sorunsuz çalışıyor, herhangi bir ısınma ya da sorun söz konusu olmuyor.

Ancak, bu 2 adet 12-24v motoru çalıştırdığımda, diğer 12v luk motor da çalışmaya başlıyor.
Yine ilave olarak, diğer motor sadece tek yönde çalışıyor. Yani 12-24v motor sadece sola dönerken 12V motor çalışıyor, sağa döndüğünde hiçbir problem olmuyor.

Önce kaçak vs. vardır diye düşünmüştüm.
Ancak biraz araştırdım, motorlarda +fazlı -fazlı diye bir olayla karşılaştım ve ilk defa duyuyorum.
12.24v motor çalıştığı esnada kutup değiştiğinde etkileyebiliyormuş.
Motor enerji girişlerinin önüne diode bağlarsanız sorun çözülür denildi ancak, ben bir de işi bilenlere sormak istedim.
Bu sorun tam olarak nedir ve nasıl çözerim...

Şimdiden teşekkürler...

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

stronger_ht

Tabiki;
[IMG]http://img574.imageshack.us/img574/6166/devre.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Bu arada devreyi biraz açıklayayım.
555 entegresi ve diğer yardımcı elemanlar ile aşırı akım koruması yaptırıyorum ve aşırı akım meydana geldiğinde D3 çıkışı ile pic'e giriyorum.
Diğer kısımlar zaten motorun çify yönte çalışmasını sağlıyor. Devre kısaca budur...

Bu da isis dosyası.
http://rapidshare.com/files/439003255/devre.DSN

stronger_ht

Arkadaşlar bir elektronikçi arkadaşıma sordum, sorunun kaynağı olarak, ilk kalkışta motorun çektiği akım yüzünden sargıdan geri dönen bir enerjinin söz konusu olduğunu söyledi. Bu da devreyi etkileyebilir olduğunu söyledi.
Bu yüzden motora giden noktalara yani, GOVDE+ ve GOVDE- uçlarına birer adet 20 amperlik bir diot bağla sorunun düzelecektir dedi. Bugün testlerini yapacağım, sonucu bildiririm. Teşekkürler...

kahraman10

Senin devrende motor görünmüyor, dönerken dönerken bir yerlere mi gitti ?

stronger_ht

Govde+ ve Govde- uçlarına motor bağlı işte hocam :)
Bu arada 100nf lık bir kondansatör bağladım ve problemim çözüldü teşekkürler...

kahraman10

Kondansatörü nereye bağladın ? Birde RV11 orda ne iş yapıyor anlam veremedim.

stronger_ht

Kondansatörü motorun enerji kısmına yani GOVDE+ ile GOVDE- uçlarına paralele bağladım. Düzeldi.
RV11 simülasyonda güç artışını denemek için konulmuştur. Aşırı akım koruma devresi olduğu için oradan çekilen akımı artırıp azaltıyorum. Baskı devrede yok tabiki.