Motor + pwm + pic

Başlatan kahraman10, 27 Aralık 2010, 00:41:03

kahraman10

Merhaba, 200 volt dc motorum var 2000 devir ve pwm+opto+igbt ile sürüyorum.

pwm işini beceremiyorum sanırım.
CCP1CON = %00001100 
    PR2 = $FF             			
    T2CON = %00000110	
    CCPR1L = 0      							
    TRISC.2=1
DENEME:
    CCP1CON.4=deger.0
    CCP1CON.5=deger.1
    deger=deger>>2
    CCPR1L=deger
    TRISC.2=0

Özetçe kodum bu şekilde. ccp1l ye ki ben ona duty değeri diyorum, 1 yazınca motor 1000 deviri buluyor , 2 değerini girincede motor alıp başını gidiyor.

motorum ben 0 ile 1023 değiştirdiğimde aynı oranda adım adım gitsin istiyorum olmuyor.
daha öncede böyle birşey yaşadım bir dc besleme yapmaya çalıştım pwm ile  oda olmamıştı. pwm ile lineer bir ayarlama yapamıyorum bir türlü.
yardım lazım.
teşekkür ederim.

Tagli

deger'i sanırım WORD olarak tanımladın. Bence sorun "CCPR1L=deger" atamasından kaynaklanıyor olabilir. PicBasic bilmediğimden kesin konuşamam ama belki de yüksek byte'ı kopyalıyordur. Ayrıca kaydırma sırasında carry bit işi karıştırıyor olabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

kahraman10

Word tanımlı evet 10 bit olsun diye, ancak 8 bit olarak da denedim sonuç aynı.

Tagli

CCP1CON.4 ve 5'i 0 tutarak doğrudan (kaydırma yapmadan) deger'i CCPR1L'e atmayı dene.
Gökçe Tağlıoğlu

kahraman10

Tagli denedim onu..

Şimdi öylemiydi böylemiydi derken arıza yer değiştirdi.

motoru söktüm yerine rezistif lamba taktım. resmen 0.5 volt hasassiyetinde ayar yapıyor sorunsuz.

motor ötüyor diye motora paralale bir kapasite koymuştum. aynını lambaya koydum iş yine bozuldu.

kapasitesiz motoru tekrar süreyim dedim, buzzer mi yaptım sürücümü belli değil. ötüyorda ötüyor.

nihayetinde yazılım sağlam görünüyor. da motor neden ötüyor ???

Tagli

PWM periyodunu azaltmayı bir dene. 1:16 prescaler ve PR2'de 0xFF değeri ile oldukça uzun bir periyodun var. Eğer 4 MHz kristal kullanıyorsan bu 244 Hz yapar ki bu çok düşük bir değer.
Gökçe Tağlıoğlu

iyildirim

PWM frekansı yüksek olduğundan motor öter.
İşlemcin, saat frekansı  timer prescaler gibi değerlerin nedir?

kahraman10

4 mhz işlemcim var. diğer ayarlar zaten kodda yazıldığı gibi.şimdi bide düşüreyim frekansı da deneyeyim.

(yok yüksek düşük hepsinde ötüyor buzerin sesi değişiyor sadece.
hatta şarkı bile çaldırabilirim dutylerle oynayarak. :))))
)

F.T

pic motordan parazit alıyor olabilir.lambada bu olay olmaz ama işin içine motor girdimi iş değişir.pwm sinyalin ile motor sürücüyü izole et ve beslemelerde izoleli olsun.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

VFR

Motor sürücü olarak ne kullanıyorsunuz?

kahraman10

Alıntı yapılan: ferittt - 31 Aralık 2010, 05:42:45
pic motordan parazit alıyor olabilir.lambada bu olay olmaz ama işin içine motor girdimi iş değişir.pwm sinyalin ile motor sürücüyü izole et ve beslemelerde izoleli olsun.

zaten opto sürüyorum, besleme kısımlarında skop çıktısı temiz.

sürücü olarak ne kullanıyorsunuz derken, ? anlayamadım ama igbt ve mosfet denedim ikiside aynı sonucu veriyor.

VFR

Yani motor sürücü devresini kendiniz mi yaptınız?
Ben motor sürücü yapmaya çalışıyorum da daha araştırma aşamasındayım ondan sormuştum.

kahraman10

:) motoru kendiniz mi yaptınız desen soru olurdu da, devreyi sen mi yaptın diyince bana garip geldi . evet ben yaptım. Eğer şunu soruyosanız nasıl bir devre diye, h bridge..

drmp

aslında sorunu pek yabancı gelmedi bana   devrene bir tane pot bağla bu potla pwm frekansını ayarla ( minumum deperi 100hz aşağı olmasın devren yanabilir)
ses gelmeyen bir frekansta sabitle değeri kaydedersin programa girersin sabit  olarak  sanırım bir de devre tekliyor eğer tekliyorsa yük altında zıplamalar yapıp devren hasar görür 
1.. ters diyot ekle moslara fast olmalı
2.. snubbersiz olamaz picin şaşırır
3.  beslemeni mutlaka (eğer aynı kaynaktan besleniyor ise)  lm25xx gibi  switch mod tercih et

kahraman10

Hocam durum başka, motorun sesini kesiyoruz frekans seçmek sorun değil.
Motorun sesini kesecek frekansı yakaladığımızda pwm çözünürlüğü sıkıntıya giriyor.Hız ayarı lineer olmaktan çıkıveriyor.
Hem adım adım hassas ayar yapalım hem pwm olsun diyince sıkıntı başlıyor.

Aslında çözüm çok basit bu motor dc motor adı üstünde DC motor.değişik frekanslar vermenin anlamı yok değil mi.Dc yi ver gitsin.