16f877a kilitlemek???

Başlatan emrah, 29 Aralık 2010, 09:49:01

emrah

slm,  pic 16f877a entegresini 1 kez programlayıp birdaha ne progrmın okunması nede program atılmamamsı için konfirgasyon ayarı nasıl olmalı ???

Tagli

Programın okunmasını engellemek için "code protect" ayarını etkinleştirebilirsin ama program atılmasını engellemen mümkün değil. MCLR bacağını kırıp civarındaki plastiği eriterek belki üstünü sıvayabilirsin.

Ah evet, favorim olan malzemeyi de önermeden geçemeyeceğim: Çelik Macun. Bu şey hamur gibi iki maddeden oluşuyor ve ikisini birbirine karıştırınca 1 saat içinde taş kesiyor. PIC'in üstünü bununla iyice kaplarsan daha kimse erişemez ona :)
Gökçe Tağlıoğlu

Nedenler

Bunu PICi izole etmek için de kullanabilir miyiz ? Sıcaktan soğuktan parazitten vs..

Tagli

Sıcağı soğuğu paraziti bilmem ama yağmurdan çamurdan korur.
Gökçe Tağlıoğlu

t2

Bu macuna havyayı değdirip beklerseniz, dağılıp gidecektir. sunfix vs macunlar da  öyle. yani meraklısına macun vız gelir.

Tagli

Bunu denememiştim. Uyarı için teşekkürler.
Gökçe Tağlıoğlu

FEHMİ_ASM

16F877A'nın OTP (bir kez programlanabilir) gibi olan bir türü ya da türevi yok mu?
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !

z

Markaya göre değişebilir. Bir zamanlar kullandığım çift karışımlı çelik macunun elektriksel iletkenliği vardı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

X-Fi

F serisi flash olarak geçer microchipin birde C serisi vardı eskiden 12C508 gibi bunlar bir seferlik programlanıyordu ama artık kullanılmıyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ArGeMaNiA

Tecrübem olmamakla beraber PIC'in programlama uçlarına fazla gerilim uygulanarak
programlama uçlarının yakılarak iptal edildiğini duymuştum...Uzmanları ne der bu duruma?
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

mcn

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 29 Aralık 2010, 11:37:26
Tecrübem olmamakla beraber PIC'in programlama uçlarına fazla gerilim uygulanarak
programlama uçlarının yakılarak iptal edildiğini duymuştum...Uzmanları ne der bu duruma?

bunu bir kere yapmıştım,programlayıcılar pic i görmüyorlardı bile.Programlama uçlarından birine 12 Volt vermiştim.
Pic normal çalışmaya devam ediyordu,ancak programlama yapılan uçlar giriş çıkış olarak da kullanılamadığı için kontrol için o uçlardan birine koyduğum led de daha sonra çalışmadı doğal olarak.
TAbi ne kadar sağlıklı bir çözüm ve sürekli işe yarar onu bilmiyorum.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...