Bilgilerinize ihtiyacım var - LCD

Başlatan Berkay@, 30 Aralık 2010, 02:44:09

Berkay@

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar;

Şuan bu forumdaki cidden en bilgisiz kişi olarak tasarladığım bi proje hakkında bilgilerinize ihtiyacım var  :)

Kredi kartı boyutlarında, içeriği bilgi amaçlı, klasik saat, kronometre vs seyleri barındıran basit bi alet aslında.. birkaç gündür bu incelikte bir alet yapabilmek için nasıl bir LCD kullanabileceğimi bilemedim çünkü çok fazla seçenek var, ayrıca LCD.lerin farklı varyasyonları da var.

hayal ettiğim şu :)  "4x2cm aktif alanı" olsun, 2-3 satırlı olmasındansa aktif alanda ki tüm noktalar özgürce kullanılabilsin (yani COG LCD gibi yada OLED bilemiyorum) ve minimum enerjiyle çalıssın (o da 3v.dur heralde, saat pili yani)

sorularım ise söyle;

*bu tarz bi ekran hakkında önerileriniz olabilir mi?
yada şöyle sorabilirim; bildiğiniz maliyeti ucuz ama en ince ve küçük Lcd nedir?

*böyle bir cihazı çalısır hale getirmek için pic ile bu Lcd.nin üzerinde var olan bir mikrocipe mi bilgiler yazılıyor yoksa ayrı bir devre olusturulup lcd ona mı bağlanıyor? (cidden bilmiyorum bakınız :))

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

tuggy

Aklıma geçenlerde bir çiftçi ağabeyimle aramda geçen bir sohbetten bir bölüm geldi.

{
a: bozuk bir cep telefonum var evde atıl  durumda, ama eminim kamerası sağlam
b: eee
a: bir de eski siyah biyaz minik bir televizyon var
b: eeeeeee
a: onları getirsem , sen birbirine uzunca bir kabloyla bağlasan
b: ne kadar uzun olacak
a: kamerayı tarlaya ekim yaparken tohum düşen yere dogru takacam, direksiyon civarına da tv yi koyacam , tohum düşüp düşmediğini görecem"
b: boş bir zamanda bakalım abi, bu sıralar biraz yoğunum!'^%&
}

Yanlış anlaşılmasın, amacık sadece minik tebessümümü paylaşmak idi:)

Gerçekten elektronikte yeni iseniz daha küçük projelerle başlamanızı öneririm, hallettikçe büyüğüne geçin mesela.

Saygılar

Berkay@

@tuggy teşekkürler yorum için ama çiftçi amcanın derdi de önemli gerçekten:) böyle bir yorum aldığım için utanmalıyım aslında

A.T.L.mezunuyum fakat bilerek ve isteyerek okul bittiğinden beri elekronikle hiç bir alakam olmadı
çok farklı bir alandayım şuan Güzel sanatları bitirdim sanat yönetmenliği yapıyorum. :)

amacım aslında: üretime yönelik bir proje olduğu için böyle sormam icap etti malesef.
zaten çok temel bilgiler bunlar bununda farkındayım ama Lcd konusu tamamen sizin
vizyonunuza dayanan bir konu şuan.. bu açıdan bi bilgi istemistim bende zaten.

bilgi hepimize lazım :)

Maxim

sorduğunuz soruların cevapları o kadar çokki

bir kere grafik lcd istiyorsunuz
ince olsun ,
az akım çeksin derseniz arka ışıklandırmayı kaldırabiliriz
ucuzmu olsun ? hımm
kendi kontrollerı olsun , olmadanda olur ama iş çok uzar ..

hımmm o zaman = "nokia 3310 lcd" şimdilik başlangıç için ideal olabiilir .

araştırınız

sigmoid

nokia 3310 lcd en güzeli. İnternette ve forumda da yeterince örnek var.

Berkay@

kesinlikle çok güzel tesekkür ederim maxim..

arastırıyorum ama çoğu sitede stokta bulunmuyor, çinden bulabilirim umarım. :)

sigmoid

Berkay@

toplu alım yapacağımız için üretimi devam eden kolay bulunur bir ürün aradım.

nokia 1110'un lcd ekranı simdilik benim için en ideali (96x68)
burada 12tl civarı ama çinden 0.95cente buldum..

http://www.youtube.com/watch?v=VSCKDIHsUZI

@abdullaho
burada da var fakat aynı fiyata yurtdışından 6-7adet alabiliyoruz :)

tesekkürler herkese

sigmoid

bildiğin güvenilir online bir satıcı varsa bende alayım. Sonucta hongkongtan buraya 3$ kargoyla ufak tefek şeyler 10 günde geliyor.