Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

DMX KODLARI??

Başlatan My75, 30 Aralık 2010, 21:04:59

My75

Forumda araştırdım OG hocamın anlatımlarıyla konuyu biraz anladım,yani bende tektek adres ve bilgi gönderiliyor sanıyordum ama öyle değilmiş.Arkadaşlar DMX sistemin kod listesi varmı? Yani benim anladığım resetten sonra her alıcı start palslerini sayacak ve sıra kendine geldimi gelen data bilgisini değerlendirecek,işte bu data bilgileri nedir? Yani mesela RGB led için sanırım ne olacak bu bilgi?  Her aygıt için bir paketmi  ayrılmış?

Örnek atıyorum RGB led için diyelim %25 artış olsun eğer böyle olursa;

data=1 R%0    'kırmızı led off
data=2 R%25   pwm
data=3 R%50   pwm
data=4 R%75   pwm
data=5 R%100 led full

bu sadece kırmızı içindi yani tamamı için 15 kontrol komutu kullanıldı,örnek olsun diye %25 pwm dedim normalde nekadar bilmiyorum %10 artışlar olsa 33 komut sadece RGB için olacak,geri kalan 222 diğer cihazlara bölüştürdüğümüzde yeterli oluyormu acaba? Yoksa benmi yanlış anladım arkadaşlar,bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi? Ama mantık olarak doğru olması lazım 1 byte ise 255 iş demek eğer böyle ise bu 255 adet komutun ne olduğunu öğrenemezmiyiz? Yani bu bir standartmı yoksa DMX verici ile alıcıları kullanıcı istediği gibimi programlıyor.Yani şu adrese şu kodu gönder %50 pwm olsun,alıcıyı ona göre ayarlıyor,sonra kontrol cihazında bunu %50 pwm diyemi kaydediyor?? Elimde cihaz olsa çözerdim ama maalesef yok. :D
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

My75

Bu nasıl bir anlayış,ben bilgim dahilindeki her soruya yeterli bir cevap verilmemişse muhakkak bir cevap veririm.Eğer bilinmeyeni sürekli yabancı kaynaklardan telafi edeceksek ne anlamı kaldı bu forumun.Araştırmasını yapmadan zaten sormam kolay kolay,bu sitemim gerçekten bilgisi olupda aman suyumuzu bulandırmayalım diyenler için..

ahmet2004

İşi bileni tanıyorsan forumda direk sor sende.Nokta atışı uygulamasına geç sıkıştır istediğini alana kadar sor, ÖM at telefon et.

OG

Alıntı yapılan: My75 - 31 Aralık 2010, 11:17:00
Bu nasıl bir anlayış,ben bilgim dahilindeki her soruya yeterli bir cevap verilmemişse muhakkak bir cevap veririm.Eğer bilinmeyeni sürekli yabancı kaynaklardan telafi edeceksek ne anlamı kaldı bu forumun.Araştırmasını yapmadan zaten sormam kolay kolay,bu sitemim gerçekten bilgisi olupda aman suyumuzu bulandırmayalım diyenler için..
My75, senin sorun anlaşılmıyor ama sitem ediyorsun.

DMX datanın özel birşeyi yok, seri bir data treninden başka birşey değil.
Bildiğin 8N1 datanın 1 bit uzatılmış hali 9N1 seri asenkron data.  Başlangıcı yakalamak için min 88us lik LOW bekliyorsun, ondan sonra Byte0, Byte1, Byte2 gibi sayıyorsun.

Byte0 kullanılmaz. Max 512 byte. Hangi byte ile ilgileniyorsan ki bunun adı DMX de adresdir.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ayban

Sorun sorudan kaynaklanıyor sanırım, ben mesajınızın giriş kısmından DMX512 protokolünün yapısı hakkında genel bir bilginizin olduğunu varsayıyorum(start biti dediğiniz "break,break after mark(MAB) işaretlerinden bahsediyorum)bu start kısmından sonra master ünite sırayla 512 adet paket gönderir(her paket 1byte)yani bir paketin alabileceği değer 0-255 arası HERHANGİ bir değerdir örneğin bir ışık konsülünü(masasını)ele alalım bu masanın dmx çıkışından aldığınız dmx sinyalin "1".paketinde 128gibi bi değer aldınız bu ne demektir! bunun anlamı basitçe söyleyecek olursak masanın 1.feyderi(ışık masanına bağlı spotları kontrol etmede kullanılan sürgülü pot)%50  açık demektir şayet 255 gelsydi feyder full açık kabul edilecekti siz bu değeri istediğiniz gibi yorumlarsınız sorunuzun 2.kısmını gelince diyelim RGB bir modülünüz var 3rengide tek tek kontrol etmek istiyorsunuz burumda size en az 3byte lık komut gelmesi lazım modüle verdiğiniz adres diyelim "1"olsun master üniteden gelen 1-2ve3. paketleri alıp işlerisniz şayet başkabir modül daha kullancaksanız dikkat etmeniz gereken şey yeni adres başlangıcının "4"numaradan başladığıdır çünkü ilk 3 ünü ilk modülde kullandık konuyu pekiştirmek açısından tavsiyem PC tabanlı dmx programlarıyla bir uygulama yapın PC master olacak şekilde slave üniteler yapıp gelen paketleri okumaya çalışın protokol uygulamasında deneyim kazandıktan sonra dmx booster,splitter,dmx izolasyonu(DC-DC konvertör uygulamalrı gerektirir),arabirim üniteleri(USB,LPT,comport vs)gibi donanımsal uygulamalar ve SORUNLARI gelecektir ki o başka bir yazının konusudur.     
"Tek kitap okuyandan kork!"

My75

Alıntı yapılan: ahmet2004 - 31 Aralık 2010, 11:32:46
İşi bileni tanıyorsan forumda direk sor sende.Nokta atışı uygulamasına geç sıkıştır istediğini alana kadar sor, ÖM at telefon et.

Bu iş için kimler bilgili az çok belli oluyor ama önemli olan özel mesaj atmak değil,benim gibi başkalarıda faydalansın.Tamam sitemkarım biraz ama bu benim için geçerli değil,bazen dikkat ediyorum forumda çok acemice bazı sorular soruluyor ve kimse ilgilenmiyor,çok bilgilide olsak çok basit bir soruya cevap vermek bile insanı küçültmez aksine yüceltir..Sözüm meclisten dışarı lütfen kimse üstüne alınmasın,sitem içinde kusura bakmayın.

Dediğim gibi OG hocamın anlatımı ile olayı kavradım,tek anlamadığım TV kumandalarındaki gibi bir paket standartı varmı sadece bunu öğrenmek istedim,yani RGB için atıyorum 1-33,robot için 34-38,sis 39-40 gibi ama anladımki yok yapmak gereken master ile slave aygıtları istediğimiz gibi ayarlamak..Bu arada açıklayıcı cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim..

My75

@ayban hocam maalesef pc tabanlı bir yazılım bulamadım,tüm yazılımlar dongle uyumlu çalışıyor.Şöyle basit bir program yokmudur slave modül test edebileceğimiz.

Bu arada tüm arkadaşlara yeni yılda mutluluk ve sağlık dilerim..

ayban

http://www.freedmx.com/  Başlangıç için gayet iyi bir sitedir.NOT*** bu sitede bulunan "magnulator"modülünü yapmayı düşünürseniz NKE0505 isimli dc-dc convretere çok dikkat edin teorik olarak kullanılmayabilir(şayet PC nizin bağlı olduğu toprak hattından eminseniz)2.çözüm çift sargılı bir trafonun sargılarını bağımsız kullanarak 2adet beslemeyle devreyi çalıştırın aksi takdirde ciddi şekilde "BAŞAĞRISI" yapabilir.Tüm insanlık aleminin yeni yılı kutlu,dostluğumuz kadim muhabbetimiz daim  olsun. 
"Tek kitap okuyandan kork!"

OG

Alıntı Yapyani RGB için atıyorum 1-33,robot için 34-38,sis 39-40 gibi ama anladımki yok yapmak gereken master ile slave aygıtları istediğimiz gibi ayarlamak
Evet böyle birşeyler var, şu data gelirse robot şu işi yapsın gibi. Led aydınlatmada pek kullanılmadığından ben ilgilenmedim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mir_as82

Arkadaşlar bu konu ileilgili elinde bazit bir örneği olan var mı? yada basit bir devre şeması?