Shift register paralel load paralel out

Başlatan eseneren, 31 Aralık 2010, 11:32:43

eseneren

Selamlar,
PIC interface artırmak için shift register kullanacağım,8 bitlik 8 adet Shift register.

8 bit seri in- paralel out latch olan shift reg. kullanıyorum.
Aradıgım da paralel load ozellıgı olan, 8 bıt paralel in- paralel out latch li shift reg, (74395 4 bit)

Tek tek digitleri seri olarak gondermekdense
misal

clrf portb
8 kere
bcf portc,0    ;clk
bsf portc,0    ;clk

yapıp yenı datayı gondermek gıbı bır fıkrım var.
Saygılar
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

sigmoid

ErsinErce

74373 ayrıca proteusda "Octal D-Type" aratırsanız başka çeşitlerinide görebilirsiniz

sigmoid

Alıntı yapılan: cynetron - 31 Aralık 2010, 17:01:51
74373 ayrıca proteusda "Octal D-Type" aratırsanız başka çeşitlerinide görebilirsiniz

74373 ile 74573 arasındaki fark nedir ?

ErsinErce

Alıntı yapılan: abdullaho - 31 Aralık 2010, 19:51:4374373 ile 74573 arasındaki fark nedir ?

İşlev olarak aynı olmasına rağmen iç yapıları, tepki süreleri, giriş-çıkış pinlerinin konumları gibi özellikleri farklıdır. Gerekli değişikliklerle birbirleri yerine de kullanılabilir.
Daha iyi cevaplar için datasheetlerini inceleyip karşılaştırmalarını yapabilirsiniz.

eseneren

Alıntı yapılan: abdullaho - 31 Aralık 2010, 16:51:03
74595 i inceledin mi?

74595 kullanıyorum devremi geliştirmek için arayıs ıcıne gırdım. 595 seri in paralel out,
benim aradıgım paralel load ozellıgı olan yada onun gıbı varmı manasında.

74373 3 state latch shift register arıyorum devre artırılabılır olsun dıye bu arayıstayım
shift register yerine latch kullanıp chip select yapmak isimi cozmeyecek.
( ISIS de entegre aramak aklıma gelmemıs ıdı netten bakıyorum yada kıtapdan alternatıf oldu tsk ederım )
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

Ruzgarbey

74165 paralel giriş seri çıkışlı shift registerdir.en kolay kullanımı olan bir entegrdir.saygılarımla..
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

eseneren

Led Tv yapacagım, portları cogaltmak ıcın shift reg kullanacagım 8 bit seri-in p-out.

kodu:
movlw d'22'
call altprogram
.
altprogram
1. biti gonder clk 0 yap sonra clk 1 yap
2. biti gonder clk 0 yap sonra clk 1 yap
.
return

Bunun yerine keske :) seri in p-out shift register olsa 74 595 gibi ama paralel load olsa ;
kodu:

movlw d'22'
mowf portc
8 kere clk 0 sonra clk 1 yap

olsa ne guzel olurdu.Ne istediğimi umarım aktarabilmişimdir.

Ruzgarbey

neden bu şekilde bir istekte bulunduğunuzu inanın çözemedim :) port çoğullamak için 595 kullanağınızı yazmışsınız güzel bir seçim lakin paralel giriş seri çıkışın mantığını çözemedim..

eseneren

Alıntı yapılan: Ruzgarbey - 01 Ocak 2011, 12:45:32
neden bu şekilde bir istekte bulunduğunuzu inanın çözemedim :) port çoğullamak için 595 kullanağınızı yazmışsınız güzel bir seçim lakin paralel giriş seri çıkışın mantığını çözemedim..

Bir onceki mesajımda yazdıgım kodlardaki gibi refresh time azaltmak ıcın bir bit gonder clk 0,1 bır bıt gonder clk 0.1 yerıne data paralel cık seri olarak clk 0101010101010101 yapılması daha mantıklı geldıgı ıcın arayıs ıcındeyım...

Ruzgarbey

şimdi anladım sanırım.mesala portc den 1 byte veriyi paralel load shift registere verip clock darbeleri ile 595 lere aktarmak istiyorsunuz.o zaman 74165 kullanmanız sizin için hayırlı olacaktır.bu entegrenin clk uçlarını 595 lerle birlikte bağlayıp Q7 den çıkacak olan datayı 595 in seri girişine bağlayıp clk darbeleriyle istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.mnatık olarak rahat çalışacağına inanıyorum.saygılarımla..

ErsinErce

mikrokontrolörünüzün spi modülü varsa onu kullanın ;)

eseneren

Alıntı yapılan: Ruzgarbey - 01 Ocak 2011, 13:27:25
şimdi anladım sanırım.mesala portc den 1 byte veriyi paralel load shift registere verip clock darbeleri ile 595 lere aktarmak istiyorsunuz.o zaman 74165 kullanmanız sizin için hayırlı olacaktır.bu entegrenin clk uçlarını 595 lerle birlikte bağlayıp Q7 den çıkacak olan datayı 595 in seri girişine bağlayıp clk darbeleriyle istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.mnatık olarak rahat çalışacağına inanıyorum.saygılarımla..

Size cevap yazdıktan sonra aklıma geldi çok dogru soyluyorsunuz. İlk mesajınızda anlayamamıstım tsk ederim.

SPI modulu ilk aklıma gelen şeydi ama start stop biti içinden 595 datayı nasıl ayırt edecek cıkamadım ısın ıcınden uzman amator de degılım acıkcası ogrenmeye calısıyorum.Soyledıgınız dogrudur ogrenıcem.

Ruzgarbey

Bende sizin gibiyim öğrenmeye çalışıyorum.kolay gelsin.