step motor sürücü devresi

Başlatan bigfish, 31 Aralık 2010, 23:57:41

bigfish

Merhabalar,
3 adet unipolar,6 kablo adım motorunu sürmek için bir devreye ihtiyacım var.Step motorlar nispeten küçük ama akımları 1-1.5 amper civarında dolayısıyla L297 entegresinin yetmeyecegini ögrendim.Bunun için L298 ile L297 beraber kullanmamız gerekiyormuş.Elinde böyle bir devre şeması olan ya da mümkünse çizebilecek olan var mı?Elimde benzer devreler var ancak baskı yapmak için çizim istiyorlar.

şimdiden teşekkürler

RcALTIN

Alıntı yapılan: bigfish - 31 Aralık 2010, 23:57:41
Merhabalar,
3 adet unipolar,6 kablo adım motorunu sürmek için bir devreye ihtiyacım var.Step motorlar nispeten küçük ama akımları 1-1.5 amper civarında dolayısıyla L297 entegresinin yetmeyecegini ögrendim.Bunun için L298 ile L297 beraber kullanmamız gerekiyormuş.Elinde böyle bir devre şeması olan ya da mümkünse çizebilecek olan var mı?Elimde benzer devreler var ancak baskı yapmak için çizim istiyorlar.

şimdiden teşekkürler

uln2003 veya uln2803'ün portları birleştirilerek birşeyler yapılabilir belki? bir araştırın derim...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

bigfish

Aklıma takılan şu 2 soru var,cevaplarsanız sevinirim :

1) 6 kablo unipolar step motor için yarım adım attırmaya çalışsam tork değerinde bi değişiklik/düşüş olur mu?
2)  2 tane merkez kablosunu kullanmasam,(bipolar gibi kullanmış oluyoruz sanırım?)  tork degerinde bir yükselme olur mu?

teşekkürler

iyildirim

Half  step sürüldüğünde tork kaybı olur. 
2 merkez kabloyu kullanmayıp H köprüsü ile Bipolar sürülmesi durumunda motor bobinlerinin tamamı kullanılacağı için tork artar.

bigfish

Alıntı yapılan: iyildirim - 02 Ocak 2011, 00:48:45
Half  step sürüldüğünde tork kaybı olur. 
2 merkez kabloyu kullanmayıp H köprüsü ile Bipolar sürülmesi durumunda motor bobinlerinin tamamı kullanılacağı için tork artar.

Hızlı cevabınız için teşekkürler..

merakli43

www.pminmo.com adresinde 6 ya yakın çeşitli step sürücü kontrol devresi projeleri var, sitenin sol tarafındaki sütünda.