Stabil olmayan PIC

Başlatan eseneren, 05 Ocak 2011, 16:42:21

eseneren

@Maxim ne giris ne cıkıs olarak ayarladım ISIS de grı olarak gorunuyorda gercekde bılmıyorum:).Kullanmadıgım portlar ıcın hıcbır kod yazmadım.

Misal yaıp sonen led yapsam (asagıdakı gıbı kodlasam) Bu sırada portc de gırıs olsa ve gırısı an ve an degısse bu programın calısmasını etkılermı?

loop
bcf portb,0
call delay
bsf portb,0
call delay
goto loop
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

Maxim

gri ise giriş, mavi ise çıkıştır

dombilik

Alıntı yapılan: senerenemre - 06 Ocak 2011, 14:28:34
Kullanmadıgım portları cıkıs yaptım ve hepsıne sıfır bılgısı gonderdım demeye korkuyorum ama stabıl calısıyor masallah.

Simdi merakım devre calısan bir kac tane 60 amper yanında calıssa bır etkısı olurmu?
Kullanmadıgım portları cıkıs yapmam neyı degıstır dı?

Mikrodenetleyicinin kullanmadığınız uçlarını "giriş" olarak tanımlayıp,devre üzerinde de GND ye bağlamanız yararlı olacaktır.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

malpaslan1979

Alıntı yapılan: dombilik - 06 Ocak 2011, 15:49:16
Alıntı yapılan: senerenemre - 06 Ocak 2011, 14:28:34
Kullanmadıgım portları cıkıs yaptım ve hepsıne sıfır bılgısı gonderdım demeye korkuyorum ama stabıl calısıyor masallah.

Simdi merakım devre calısan bir kac tane 60 amper yanında calıssa bır etkısı olurmu?
Kullanmadıgım portları cıkıs yapmam neyı degıstır dı?

Mikrodenetleyicinin kullanmadığınız uçlarını "giriş" olarak tanımlayıp,devre üzerinde de GND ye bağlamanız yararlı olacaktır.

Hocam yanlış mı yazdınız! Ben kullanılmayan uçlar çıkış olarak ayarlanır diye hatırlıyorum.

eseneren

Bence mantık gırıs yada cıkıs bır sekılde cıkıs sabıt ya 0 ya 1 olmalı degısmemelı.
Ama guc tuketımı acısından gırıs yapıp GND ye baglamak daha aklıma yattı...
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

malpaslan1979

Dostum giriş yaparsanız dışardan gelen parazit vb olumsuzluklara açık olur. Fakat çıkış olarak ayarlarsanız böyle bir ihtimal azalır.

seferuzan

Alıntı yapılan: senerenemre - 05 Ocak 2011, 16:42:21
Selamlar,
8x8 dot matris ile anımasyon yaptım.PORTB den bir kılo ohm direnc ıle d.matrıs data PORTD de direk d.matrısde tarama yapıyor.
geri kalan elemanlar;
Osılator ıcın : 20Mhz krıstal 22pF
artı ve eksı arasında 104 kondansator.
Birde master resette 1kohm dırenc.

Aksam yatak odasında sabaha kadar calıstı sorun yok sabah aldım salona koydum ( breadboard adaptor )
su an ılk elektrık verınce calısıyor sonra komple ledler sonuyor.Tek tek ledle kontrol edıyorum portlarda degısım yok.
Stabıl olmayan bır durum var ama bulamadım kondansatorlerı tek tek degıstırdım.
Devreyı komple elden gecırdım.Bulamadım sabaha kadar calısan sey de ne oldu.(Sogukdan sıcaga gecen eleman bozulurmu ?)

ben reset için 10k kullanıyorum sorun olmadı şimdiye kadar

eseneren

@seferuzan sorun port ayarlarındanmıs pickit2 ile calısıp normalde calısmayınca mclr den sephe edılıp yapılan denemeler ıdı.