Pıc basic pro 7 segment sayaç

Başlatan slckurl, 09 Ocak 2011, 00:51:19

slckurl

Merhabalar. Benim 1 hafta içerisinde yetişmesi gereken bir projem var, bu konu hakkında bilgisi olanlarda yardım bekliyorum. Projem 16f84a kullanarak butona bastığımda seven segmentin bir artmasını istiyorum 30 saniye içinde tekrar basarsam bunu saymamasını istiyorum. 9 a kadar geldikten sonra tekrar seven segmentin sıfırlamasını istiyorum. Bunun devre şeması ve kodları elinde olan varsa veya yardımcı olacak arkadaşlar varsa şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.

slckurl

Arkadaşlar yok mu yardımcı olabilecek ?

malpaslan1979

Ete dersler diye aratırsanız bulursunuz aradığınız şeyi değerli dostum. Ete picbasic pro dersler.

* Bir başlık açmadan önce aynı konuda yapılmış yazışmaları arayıp, inceleyiniz.
    * Acilllll, Yardımmm gibi içeriği belli olmayan, türkçe kurallarına uymayan başlık kullanmayınız.
    * Konularınızın başlığı açıklayıcı ve konu ile ilgili olmalı kurallara uymayan konular silinir.
    * Problemi net anlatınız, biz sizin yanınızda değiliz, görmüyoruz, yazınızı bunu düşünerek yazınız .
    * Probleme ait kod veya şema varsa ekleyiniz, bu cevapların artmasına ve sorunun çözülmesine yardımcı olur.
    * Bu forum ödev yapma sitesi değildir, ödevinizi kendiniz yapınız, biz ancak size yardım edebiliriz .

Bu basit kurallara uymayan iletiler sorgusuz silinecektir. Picproje Yönetimi.

Ruzgarbey

Alıntı yapılan: slckurl - 09 Ocak 2011, 13:02:16
Arkadaşlar yok mu yardımcı olabilecek ?
merhaba arkadaşım.forumda 7 segment üzerine uygulanmış birçok konu bulunmakta.açıklamalı olarak ETE üstadımızın PBP dersleri arasında mevcut.
diğer bir taraftan sana yardımcı olmaktan mutluluk duyarız lakin sen daha işe başlamamışsın.devre şeması çizip,bir kod örneği ortaya koyamadığın için sana yardımcı olamıyoruz.
bunun nedeni sadece senin yararına olan araştırma,öğrenme,başarabilmen içindir.
kusura bakmayın ama buradaki arkadaşlarımın sadece sizin istekleriniz yönünde bir devre çizip ve bu devreye program yazıp buyrun istediğiniz proje diyeceğini sanmıyorum.
ortaya birşeyler koyun,bizde yapamadığınız yerde size seve seve yardım edelim.kolay gelsin
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

Ferhat Özdemir

Merhaba. Ödev konusunda hazır kod veya devre verme taraftarı değilim. O zaman ödevin bir anlamı kalmaz. Her şeyi başkalarından beklemek doğru olmamakla beraber öğrenmene bile engel olacaktır. Kusura bakma belki biraz sert konusuyorum ama bu gerçekten böyle.

Sana fikir ve motivasyon olabilir düsüncesiyle söyleme gereği duyuyorum.

Ben pic programlamaya 1 - 2 hafta gibi bir süre önce başladım. Bahsettiğin sayıcıya benzer bir sayıcıyı kendi çabalarımla yapmayı başardım. 16F628 kullanarak 3 er adet farklı displaylerde sayma işlemini yaptım. Yani bir oyun masasının skorbordu diyebilirim. Oyuncu 1 Skor sayısı : 0- 999, Oyuncu 2 Skor sayısı : 0- 999 ve oyun süresi :0-999 ve Jeton,Başlama,Kale 1, Kale 2 olmak üzere butonlar kullandım.  Eminim bunu sen de yapabilirsin. Tek yapman gereken iyi bir mantık kurmak ve bir yerden başlamaktır.

Devre şemasına gelince, ister önce programını yazıp portlara göre devre çizersin. Veya devreyi çizip devreye göre program yaparsın. Hangisi kolayına geliyorsa.

Takıldığın yer olursa mutlaka tecrübeli arkadaşlardan yardım gelecektir.

slckurl

Öncelikle herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Elektrik elektronik mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim son dönemimdeyim bizlere bu güne kadar picle ilgili bişey öğretmemekle beraber projelere boğuyorlar bizi ve artı final sınavlarımız var. Ben kimseye yeni bir devre çizip ona göre programını bana göndersin diyemem böyle bir hakkımda yok ama eğer elinde olan varsa paylaşırsa sevinirim. Dediğiniz gibi ödevi kendim yapmam lazım ama ne bunu yapacak ne bilgim var nede baştan pic öğrenmeye yetecek kadar zamanım yok. Eğer yardımcı olabilirseniz bu konuda sevinirim.