Iskarta Malzemelere Dikkat

Başlatan mmengi, 15 Nisan 2004, 04:08:08

mmengi

Son zamanlarda uğraştığım projelerde devamlı sorun yaşamaktaydım çalışması gereken devreler bir türlü çalışmamakta veya hatalı çalışmaktaydı.Haftalarca uğraştığım bir projede sorunun nereden kaynakladığını en sonunda buldum bozuk veya üzerinde yazan değerle alakası olmayan malzemelerden kaynaklanıyormuş. Bu daha çok kondansatörlerde başıma geldi üzerinde 10mF. yazan 20 tane Kondansatörü ölçtüğümde 1mF. tan 10 mf. kadar çeşitli değerlerde olduklarını gördüm hatta bir tanesi tamamen kısadevre halindeydi.Bunun yanında üzerine 120PF yazan bir kondansatörü ölçtüğümde 180 vey 200 pf. olduğunu gördüm ve 50 adet kondansatörde bu şekildeydi.Sonunda karar verdim malzeme almaya giderken elimde ölçü aletiyle gideceğim. Hadi bunlar prototip için almış olduğum malzemeler ya üretime geçipte 1000-2000 tane almış olsanız ne olacak hepsi elinizde patlayacak. Karaköy ve kadıköy piyasasında bana göre nerde bozuk,patates baskı, 3.parti mal varsa toplayıp satıyorlar.Bu gerçekten ağır bir itham ama gece gündüz sizde bir proje üzerinde çalışıp sonuç alamazsanız bu yazdıklarımı hatırlarsınız umarım.

diot

transistorlu bir amfi yapıyordum. çıkışları 2n3055 (npn) di 4 adet aldım 2sini taktım anında yandı.  diğer ikitaneyi ölçtüğümde bunların PNP olduğunu gördüm. her halde yanlış bastılar yazılarını.  :D  :D

güvenmemek lazım.

Analyzer

Selam,

Ben artık prototip yaparken transistörleri bile ölçüp öyle takıyorum.Bana da sıkıntı geldi.Garip garip kılıfta kondansatörleri, fason entegreleri kesinlikle almıyorum.Çoklu ürün alacaksam (özellikle kondansatörlerde) dizme makinalarının traktör kağıtı üzerinde olanlarından alıyorum :)
Özellikle metal kılıflı ve TO92 kılıflı transistörlerde patates çok maalesef

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

diot

Çıkışı İstanbulda simge elektronik olan mallara dikkat. Patates olma ihtimali yüksek. dikkatli olun.

ucuz olsundiye fason mallar getiriyorlar.

Rusi

hay ben bunların patatesine başlayacam arkadaşlar ben de uğraştım bi ara aldığım entegre çalışmadı sıfır entegre  hesapta ama şekli şemali 5 senelik entegreyi andırıyodu bukadar olmaz .......

gafosen

karakoyden okula elektronik malzeme aldık...bir cok urun soylendigi gibi sorunlu...tristorlerin hiç birisi de saglam calısmıyordu oldugu gibi verdik..tetiklenen tristörler terik akımını kesince iletimde kalmıyordu..

78 serisi gerilim reg. ise 1 kac kullanmada yanıyordu..

gercekten bircogu patates..dikkat etmek lazım
sevgiyi sen kötülüge düsman ol

cozturk

Alıntı yapılan: "gafosen"..tetiklenen tristörler terik akımını kesince iletimde kalmıyordu..
AK arasından en az tutma akımı kadar akım geçiyordur umarım.  8O