Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

kursor sorunu

Başlatan uardal, 11 Ocak 2011, 16:51:57

uardal

merhaba arkadaşlar

2x16 lcd ile daha önce pic basic te yaptığım projelerde kursoru istediğim gibi hareket ettirebiliyordum ama protona geçince sorun yaşamaya başladım, adres bilgilerini girmeme rağmen kursor bir noktada kalıyor, açıp kapamada sorun yok ama duracağı noktayı belirleyemiyorum, bununla ilgili örnek bir kod bulabilirmiyiz.
benim denemelerim aşağıda iki türlüde olmadı.
iyi çalışmalar

Print At 2,1,"dakika ayar    "
    Print At 1,4' ADRES BİLGİSİ
    Print $FE, $0E 'KURSORU AÇIYORUM   

VEYA böyle denedim 

Print $fe,$C0
Print $FE, $0E

Maxim

şunlar işe yarar belki

$FE, 1             Clear display
$FE, 2             Return home (beginning of first line)
$FE, $0C        Cursor off
$FE, $0E        Underline cursor on
$FE, $0F        Blinking cursor on
$FE, $10        Move cursor left one position
$FE, $14        Move cursor right one position
$FE, $C0        Move cursor to beginning of second line
$FE, $94        Move cursor to beginning of third line
$FE, $D4        Move cursor to beginning of fourth line

uardal

yok hocam onları biliyorum, kursoru açıp kapamada sorun yok, sadece ekranda hangi bit üzerinde yanıp söneceğini ayarlayamadım. mesela bir saat devresinde 5.sütunda  dakika değerinin üzerinde yansın sönsün istiyorum ama bir türlü doğru dürüst çalıştıramadım.

ete

Print Komutu içinde sorunun cevabı saklı aslında.

Print AT Y,X  şeklinde kullanılan komut da;
Y = Hangi satır olduğunu
X = ise o satırda kaçıncı karekter hanesine yazılacağını belirliyor.
Örnek verelim. Diyelimki 2.ci satır 10.cu karekter hanesine yazmak istiyorsun bu aynı zamanda kursörün geleceği yer demektir.
O halde PRINT AT,2,10 denildimi istediğin yerine gelmiş olacaktır.
Bu komut PBP da, LCDOUT $fe,$c9  komutu ile eşdeğer işlem yapar.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

uardal

ete hocam dediğinizi yapıyorum , yukarda verdiğim örneklerdende göründüğü gibi denemeler yaptım ama, kontrol edemedim nedense? olmazsa tekrar bir gözden geçireyim komutları.

uardal

tamam hocam komutlar doğruymuş fakat satır yenilemelerinde verdiğim komut devre dışı kalıyormuş, print komutlarının altına kursor bilgisini koyunca oldu.

iyi çalışmalar

uardal

düzeltemediğim diğer bir olaysa kursor yanıp sönerken, düzensiz bir şekilde diğer adreslerdede kursör arada görünüyor, mesela 1. sütunda kursor komutu vermişim , ama ona paralel olarak 4. ve 10. sütunlardada kursor görünebiliyor, bu neden kaynaklanabilir acaba?

omereliusuk

işleme başladığın zaman blink'i aç işlem bittiği zaman blinki kapat bir de öyle dene bakalım ne olacak.
arada diğer öğelerle ilgilendiği için onlarda da yanıp söner. yani her işlemde aynı hareketi yapar. bir kere başladı mı bu durmaz başlatma komutunu verdiğin gibi bitirme komutunu da vermelisin.