pic bir süre sonra çalısmıyor ??

Başlatan emrah, 11 Ocak 2011, 17:04:25

emrah

slm, arkadalar 16f877a ile 2 satır lcd li saat, sıcaklık devresi yaptım,  belirli bi süre sonra örnegn 3 gün yada 5 gün bazen daha da fazla. farklı zamanlarda saat duruyor ve ekran donuk kalıyor ve ekranın bazı yerlerınde / /  işareti çıkıyor. enerjısını kesip tekrar verdiginmde düzelmiş oluyo. sebebi ne olabilir böyle olmasının ?

Maxim

eseneren

Emrah, MCLR kontrol et kullanmadıgın portları cıkıs yap ve 0 bılgısı gonder.
Yada kullanmadıgın portlara gırıs yapıp Grounda bagla...
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

emrah

entegre besleme uclarına kadar kondansatör var, yani parazit olamaz, manyetik alan üretecek bir cihaz yanında degil.  bazı kullanmadıgım portlar vardı onlardan olabilecegi söyleniyor.  boş portları çıkış yaptıgım zman şaseye yada vcc ye baglamam gereklimi ?

eseneren

benzer sorun bende vardı hatta bır gun cok guzel calıstı sonradan sapıttı, kapatıp acınca bır sure calsıyor sonra sapıtıyordu.
Hatta ben programmer oalrak pickit2 kullanıyorum onu takınca elektrıgı kesıp yenıden verınce stabıl calısıyor idi.
Ben hıc bır sey yapmadım sadece config ve kullanmadıgım portları cıkıs yaptım ve 0 bılgısı gonderdım. donanıma dokunmadım benım sorunum cozuldu.
Umarım sendede ıse yarar...
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

Ferhat Özdemir

Alıntı yapılan: emrahGS - 11 Ocak 2011, 17:32:28
entegre besleme uclarına kadar kondansatör var, yani parazit olamaz, manyetik alan üretecek bir cihaz yanında değil.  bazı kullanmadıgım portlar vardı onlardan olabilecegi söyleniyor.  boş portları çıkış yaptıgım zman şaseye yada vcc ye baglamam gereklimi ?

Portlari cikis yaptiktan sonra vcc veya şaseye baglaman kisadevre teşgil eder. Ve Pic'in portlarina zarar verebilirsin. Yukarida arkadaslarin dedigini tam anlamamişsin sanirim, Portlari çikiş olarak belirle ve 0 bilgisini gonder. Bu sekilde portlara bişey baglaman gerekmez. Veya giriş olarak belirleyip şaseye bağla demişler.

Diğer bir ayrinti beslemeni mümkün oldugu kadar kaliteli tut.  Gereken tüm filtrelemeyi yapmani oneririm. (Bobin, kontansator gibi)

eseneren

Ferhat yukardakileri de ben yazdım :)
Kullanılmayan port porta ise

BSF STATUS,5
CLRF TRISA
BCF STATUS,5
CLRF PORTA

Ferhat Özdemir

Alıntı yapılan: senerenemre - 11 Ocak 2011, 17:53:32
Ferhat yukardakileri de ben yazdım :)
Kullanılmayan port porta ise

BSF STATUS,5
CLRF TRISA
BCF STATUS,5
CLRF PORTA

Pardon alıntıyı yanliş yapmişim :)

emrah

yardımlarınız için teşekkürler, programı şimdi inceledim ve tüm portları giriş çıkış olarak ayarlamısım, sadece porte yi trise olarak belirtmemişim fakat ekranın E ve RS pinlerini  e portundan çalıştırmışım.  bu olabilirmi sorun ?