pic ile 220v ölçmek ?

Başlatan emrah, 12 Ocak 2011, 11:23:21

emrah

slm,  arkadaslar 16f628a ile 220v ölçmek istiyorum, yani şebekeden kaç volt geldiğini görmek istiyorum.  nasıl bir mantıkla yapmam lazım?  benim şöyle bir fikrim var acaba olurmu. şebeke gerilimini diyot ile dogrultup bölücü dirençlerle 5 volta göre ayarlayıp picin anolog pininden ölçmem dogru olurmu? yani 220 yerine 230v geldiginde ekranda bu degişimi 5v luk bir bilgi ile görebilirmiyim ???

X-Fi

220V AC kısmını 1/100 gerilim bölücü dirençler ile 220V u 2.2V AC ye çevirin sonra diyotlarla doğrultun kondansetörle filtreleyin 1.41 ile çarpımı kadar voltaj oluşacak o voltajı adc ile okuyup işlem yapın.

200V şebeke için bölücüden sonra 2*1.41=2.82V DC => adc
240V şebeke için bölücüden sonra 2.4*1.41=3.38V DC => adc

örnek ölçüm değerleri yazdım yukarıda bu şekilde adc den okuyacağınız voltajı bilirsiniz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

emrah

cevap için teşekkürler, aklıma takılan şu; dogrulttuktan sonra filtre olması normla olmaz sanırım. cünkü, ben oraya en az 16vluk filtre kondansatörü korum , picte akım çekmedigi için  örn, 240v ta kondansaör 3,5v şarz ediyorsa gerilim 220v a geldiginde bölücüden sonraki gerilim 2v olsun , bu seferde kondansatörde olan gerilim 2v u etkilemez olurmu?  filtreleme elemanı olmasa daha uygun olmazmı? 

kondansatör kapasitesini küçük tutalım desek buseferde filtreleme olmayacak...

X-Fi

filtre olmadan olmaz bitane dejşarj direnci bağlarsın paralel sorun kalmaz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ferit06

16f628 ile voltaj ölçümü yapılmaz. Adc birimi yok. Ancak comparator kullanımını yapabilirsiniz.

malpaslan1979

Alıntı yapılan: ferit06 - 12 Ocak 2011, 14:42:23
16f628 ile voltaj ölçümü yapılmaz. Adc birimi yok. Ancak comparator kullanımını yapabilirsiniz.

data sheet incelenirse sadece analog karşılaştırıcıya sahip olduğu görülür.

emrah

nasıl ya pic16f628a entegresinin   1,2,17,18 pinleri anolog girişte olabiliyor ve  2,3 pinleride komparatör olarak kullanılıyor?  datasheet de de gösteriyo ????

X-Fi

2 li opamp karşılaştırıcıya sahip farklı kombinasyonları var. ADC'si yok CMCON registerını incelerseniz göreceksiniz.

malpaslan1979

http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/40300c.pdf

kardeşim yukarıdaki linkte bulunan pdf de 170 sayfalık belgenin üçüncü sayfasında genel özellikler listelenmiş orada analog comparator diye birşeyden bahsediyor yani analog birşey var fakat karşılaştırıcı.

ayrıca orhan altınbaşak'ın mikrodenetleyiciler ve pic programlama kitabı ile oğuzhan urhanın her yönü ile 16f628 kitabını incelerseniz görürsünüz ki  analog giriş yok analog karşılaştırıcı var.
iyi çalışmalar.

ferit06

Analog giriş olması o girişin ADC özelliğine sahip olması anlamına gelmiyor. Analog girişler PIC lerder analog karşılaştırma, kapasitif yaklaşım  sensörü gibi bazı özelliklerin kullanımına olanak tanır.

emrah

cevaplar için teşekkürler.  pin isimlerinin yanlarında an0...an3 e kadar olan yerleri giriş olarak anladım çünkü pin3 ve 2 de cmp1 cmp2 olarak yazdıgı için sadece o pinlerin komprator pinleri oldunu sanmıstım. an olan pinler ne peki?

ferit06

16F628  datasheets in 11. sayfasında tüm pinlerin  ne olduğu ayrıntılı olarak  "TABLE 3-2: PIC16F627A/628A/648A PINOUT DESCRIPTION"
tablosunda verilmiş.

RA0/AN0, RA1/AN1:Bidirectional I/O port-Analog comparator input
RA2/AN2:Bidirectional I/O port-Analog comparator input-VREF output
RA3/AN3/CMP1:Bidirectional I/O port-Bidirectional I/O port-Analog comparator input

malpaslan1979

Dostum PIC16F628'deki karşılaştırıcılar girilen ANALOG sinyal seviyesine göre bahsettiğin uçlardan digital çıkış verir.Yani Analog veriyi digital olarak yorumlamaz.Sadece ANALOG işaret seviyesine göre kurduğun bir ucu "1" veya "0" yapar.Bu seviyeyi VRCON yazmacına yapacağın yükleme ile belirlersin.İster harici bir referans gerilimi istersen PIC'in içindeki dahili referasn gerilimini kullanırsın bu iş için.Örneğin bu karşılaştırıcı girişinden 3 volt girildiğinde RA0 ucunu "1" yapmak, 3V'un altına düştüğünde tekrar "0" yapmak için karşılaştırıcı modülünü kurabilirsin.Sıcaklık ölçümü gibi bir pojede kullanılabilir mesela...
Mesela tepe gerilimi 3V olan bir sinüs dalga girersen karşılaştırıcı ucuna aynı frekansta çıkışta kare dalga üretirsin.3V'da çıkış "1" altına düşünce "0"....

Ama ADC işlemi direkt analog sinyali çözünürlüğe göre sayısal olarak ifade eder.Örneğin 8 bitlik bir ADC, 5 volt için 255 değerini, 2.5V için 127, 0 volt için 1 veya 0 değerini verir.Bunun gibi...

yukarıdaki koyu yazılı bölümü bende bir internet sitesinden aldım...
analog giriş var adc yok diyor bak....

bakın belli ki ingilizceniz zayıf; olabilir bu sorun değil data sheetleri doğru değerlendiremiyorsanız Türkçe pic kitaplarından faydalanın yani bu ayıp değil ki benim anlamadığım bir adet elektronik kitabımız yok okumadan yazmadan sadece forumlardaki bilgiler ile elektronik bilgimizi geliştirmeye çalışıyoruz. dostum kitap alınız ve bu kitaplardan faydalanınız okuyup yazmak ve bu bilgileri sentez etmek beyni geliştiren en önemli faliyettir.

https://www.picproje.org/index.php?topic=23653.0

emrah

ben sadece aynı pini 16f877a ile karşılastırınca anlg grs oldnu sanmstm onun için sormstum, datashetleri incelemeden önce. cvplar için teşekkürler...