pic18f452 timer1 32768hz kristal bağlantısı

Başlatan picman, 13 Ocak 2011, 15:24:36

picman

arkadaşlar pic18f452 ile bir devre yapıyorum timer1 in osc uclarına 32768hz lik kristal bağlantısı yaptım t1con dan gerekli ayarlamaları da yaptım ama osilatör saymıyor. timer1 e dışarıdan sadece bir kristal bağlayarak timer1 i çalıştıramıyor muyuz illede harici bir osilatör devresimi gerekiyor. ben kristali direk bağladım kondansatörsüz olarak problem bundan kaynaklanıyor olabilirmi acaba. bu konuda bilgisi olan varmı  :(
birde PİC in kendi dahili epromuna veri kayıt edip okurken problem oluyor. aralara zaman gecikmesi koyduğumda düzgün çalışıyor. bu bir problem midir yoksa eproma veri kayıt edip okurken bu gecikmeler gereklimi..
Bilgi paylaştıkça artar..

gokhangokcen

picman; timer konusunda çok fazla bilgim yok ama eproma veri kaydaderken yaklaşık olarak >5 ms <10ms  civarında bir gecikme koymak gerekiyor en azından benim denemelerim sonucu böyle bir sonuca ulaştım diğer türlü kaydetme yapmıyor.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

picman

ilgin için teşekkürler arkadaşım evet epromda öyle bir durum var bende gecikmeler koyarak hallettim onu ama timer1 i çalıştıramadım hala bu konuda bilgisi olan arkadaşlar dan yardım bekliyorum..

Tagli

Dediğin gibi sorun kapasitörden kaynaklanıyor olabilir, onları koy mutlaka. Ayrıca bir ihtimal timer ayarlarını yanlış yapıyor da olabilirsin. Kullandığın ayarları buraya eklersen belki gözünden kaçan bir durumu yakalayabiliriz.
Gökçe Tağlıoğlu

X-Fi

pic eeprom hafızasına veri yazarken while(WR)CLRWDT();  şeklinde bekleme ekleyebilirsiniz. voltaj durumuna göre yazım hızı değişir.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Tagli

Evet en sağlıklısı WR bitini kontrol etmek. Ancak eğer bu beklemeler program için sorun oluşturuyorsa, EEPROM kesmesi de kullanılabilir.

Zamanında okuduğum bir başlıktan hatırladığım kadarıyla, EEPROM'a toplu yazımlarda, yazım süresinde garip değişiklikler olabiliyormuş. Atıyorum, 50 byte normal yazılıyor, ancak 51. için daha uzun bir süre beklemek gerekiyor, ondan sonraki diğer 50 byte yine normal gibi. Ben denemedim bu tür bir toplu yazımı. Belki denemişsem de hep WR bitini kontrol ettiğimden sürelerin farkında değilim.
Gökçe Tağlıoğlu

picman

arkadaşlar ilginiz için teşekkürler eprom da wr biti ni kontrol etmek aklıma gelmemişti sanırım bu şekilde sorunu çözebilirim ama timer1 in dışarıdan 32768hz kristal kullanımı nı çözemedik ben timer1 in , osc in ve out uclarına kristali direk bağladım şimdi bir de 22p kondansatör de ekledim ama timer1 saymıyor bir türlü olmadı. bunun bağlantısı nasıl oluyor bilgisi olan var mı arkadaşlar.. timer1 de 1sn lik zaman gecikmesi nasıl elde ederiz ... aslında her türlü denedim T1OSCEN=1 TMR1CS=0 once olmadı ikisini bir yaptım olmadı T1OSCEN=0 yaptım olamdı aslında problem burda gibi ama olmuyor nedense timer1 in ayarları nasıl olması gerek acaba sadece bunun hakkında bilgi verseniz sorun çözülecek büyük ihtimal

Tagli

Ben hiç denemedim ama datasheet'ten anladığım kadarıyla şöyle olmalı:
TMR1CS = 1
T1OSCEN = 1
TMR1ON = 1

T1SYNC'den emin değilim, sanırım asenkron kullanmak daha faydalı olur, yani 1 olacak. Senkron çalışmanın ne olduğunu bir türlü anlayamadım. Daha önce bu konuyla ilgili bir başlık açmış ancak tatmin edici bir cevap alamamıştım.

Gökçe Tağlıoğlu

NaMcHo

Alıntı yapılan: Tagli - 14 Ocak 2011, 20:21:18
T1SYNC'den emin değilim, sanırım asenkron kullanmak daha faydalı olur, yani 1 olacak. Senkron çalışmanın ne olduğunu bir türlü anlayamadım. Daha önce bu konuyla ilgili bir başlık açmış ancak tatmin edici bir cevap alamamıştım.

Evet benimde tam olarak cevabını aradığım bir soru.

picman

öyle de denedim ama olmuyor zaten yaptığım şeydi ama bir durum var pic e programı yüklüyorum flash yazma hatası felan diyor programlayıcı olarak biopic programer kullanıyorum programlama bittikten sonra ok yazısı gelmiyor ama devre çalışıyor neden anlamadım acaba yüklenirken hafızanın bazı rerlerinde yükleme hatası mı oluyor. başka bir konuda açtım aslında biopic programer devresinde zif soket programlama hatası diye programlama devrem bozuldu sanırım. biopic programer kullanan var mı aranızda arkadaşlar işletim sistemim win7 nedir bu problem sizce hem pic hem programer bozuldumu sizce ... programlamaya çalışırken bir ara pic i ters de katmıştım her türlü denedim yine olmuyor sadece icsp de çalışıyor onda da hata veriyor yüklerken bilgisi olan varmı acaba..