HIP4081AIP sorunu

Başlatan keops_4, 15 Ocak 2011, 14:18:52

keops_4

Hip4081AIP entegresi ile datasheetinde bulunan devreyi yaptım. Devre çok güzel çalışıyor. İleri-geri her iki yönde PWM. İzmirden bir firmadan 10 adet almıştım. Çok ilginç bir durumla karşı karşıyayım. İlk entegre çok güzel çalıştı. Diğer 9 entegrenin 4 ü aynı şekilde ( Düşük PWM de maksimum hız. Max PWMde durdu. Yani DS bilgilerine ters) Diğerlerinde de normal çalışan devre hiç akım çekmezken bunlar en az 20mA ençok 50 mA akım çekiyor ve çalışmıyor. Sinyal gönderiyorum hiç çalışma olmuyor. Bir tanesinde de ALI ucunda lojik 1 geliyor. İlk defa başıma böyle birşey geliyor.
Ben Bursadayım. Firmayı internetten buldum ve sipariş verdim. Geri de aramadım. Çünkü 2 hafta oldu alalı.
       Buna benzer tecrübe yaşayan var mı öğrenmek istiyorum. Sağlam olan entegre hala çalışıyor. Devrede hiç bir sorun yok. Ayrıca bu entegreyi sipariş edebileceğim adres telefon verirseniz çok sevinirim.
https://www.picproje.org/index.php/topic,19257.0.html adresinde bir konu açmıştım.  Çok değerli hocalarım çok çok değerli mesajlar yazmışlardı. Bu mesajlardan çok faydalandım. Bu hipli devreyi de bitirince analizlerini yapıp tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Önce malzemeyi bulmam lazım. Tek sağlam entegreyi de kaybetmek istemiyorum. :)     

Burak B

Entegreler defolu olmasın. Bazen el altından piyasaya sürüyorlar bu tip defolu entegreleri ne satan ne satın alan anlıyor bu durumu.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

keops_4

Hocam yenisini alıcam artık. Bu konuda adres veya telefon verecek olan arkadaş olursa sevinirim. 

erguncaliskan

hıp 4080 işini görürmü şu anda bursa piyasasındaki ler düzgün çalışıyor
geçen sene bir parti arızalı entegre geldi 100de 1 sağlam çıkıyodu içinden
neyse ki kaldırdılar ve şu anda rahatız
ilk başlarda kart üzerinde ent. değiştirdikten sonra kartın üzerinde arıza aramaya devam ediyoduk ve çok tırmalamıştık 

keops_4

Firmaya sabah telefon ettim, hocam gönderin bakalım gerekirse yenisini gönderelim dediler. Entegreleri hemen gönderdim cevap bekliyorum. Aynı karttan iki tane basmıştım. Birinci çalıştı kenara ayırdım. İkinci karta baska entegreyi taktım çalışmayınca arıza aramaya başladım. Kartın her tarafını test ettim. Temizledim fırçaladım :D yine aynı. Üçüncü entegreyi taktım farklı bir şekilde tepki verdi. Dördüncüyü taktım fren pozisyonunda max hızda çalıştı şok oldum. Entegrelerde sorun olduğunu anladım. İlk karttaki entegreyi söküp ikinci karta taktım sorunsuz çalıştı. Böylelikle kartların sağlam entegrelerin sorunlu olduğunu anladı. Diğerlerini denedim hepsi sakat. En son çalışan entegreyi tekrar denedim yine çalışıyor. Olay belli oldu ve rahatladım. Allahtan firma yardımcı oldu yoksa baya para yazık olacaktı.
   Hocam kartı hip4081a göre bastım. Firmadan cevap alamazsam size dönerim. İlginiz için çok teşekkür ederim. Saygılar...

cann

iyi günler
bu entegre ile ilgili bir sorum olacak,
enable/disable pini ile ilgili bilgi verebilirmisiniz,