adxl213 g sensor hassasiyet arttırımı

Başlatan mech, 15 Ocak 2011, 15:54:43

mech

Merhaba arkadaşlar. ADXL213ae'de hassasiyeti nasıl arttırabiliriz. Teşekkürler...
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

mech

Şekildeki X ve Y eksen analog çıkış filtre kondansatörlerinin uçlarındaki analog bilgi kullanmak hassasiyeti düşürür mü? Palsleri ölçmek daha mı mantıklı.

iyildirim

Anlayabildiğim kadarı ile filtre kondansatörleri ve Rset direnci PWM frekansının ve duty' nin oluşturulmasında kullanılıyor.
Büyük ihtimalle filtre kondansatörlerin uçlarına bir osiloskop bağlandığında burada 0g de bile statik değil, kondansatörlerin değerine bağlı dinamik bir analog sinyal görülecek. Bu sinyalin ADC ile ölçülüp nasıl yorumlanacağı daha karışık görünüyor.
Chip'in iç yapısına göre anlayabildiğim;  32k lık dirençden geçen akımı/gerilimi g kuvvetine göre değiştirerek kondansatörlerin ne kadar sürede dolduğuna göre PWM üretiliyor. Bu chip'i kullanacaksanız OUT çıkışlarındaki PWM  periyodu ve duty'yi ölçmek en sağlıklı yol gibi görünüyor.

mech

Teşekkürler. Evet, yaptığım denemelere göre picbasic'te pulsin komutu ile duty ölçüldüğünde daha hassas sonuçlar ortaya çıkıyor. Oldukça başarılı bir çip. Tavsiye ederim.

ipek

çok uğraştım bu sensorla ikimizinde birbirimize nazı geçer eğer DCM sizin için kıritik ise  Rset drencinin  PPm'den düşük metal filim olması gerekiyor ısıl bağımlılık söz konusu değilse
kapasitelerde pek sorun yok ama 0 derecelerde mutlaka yüksek Q'lu mkt türü kapasite istiyor.
ilk devremi yaptım Kandilli rasathanesine gittim test için randevu almıştım test düzeneğini görünce randevumu ileri bir tarihe tehir ettirdim çünki her ısı derecesinde değişik reaksiyon aldım
bu arada satıcılara sizde 5 yada 10 ppm'lik drenc bulunurmu deyince abi size tolerans demişlerdir siz yanlış anladınız herhalde dediler... :D