2x16 LCD ekran yardımm

Başlatan emrah, 17 Ocak 2011, 11:18:15

emrah

slm, arkadaslar elimde iki adet yeşil ışıklı LCD ekran var, fakat bunun birisi yaptıgım devrede çalısıyor digerini denedigimde ise ekranın bazı satırları sadece sıyah oluyor yazılar falan gelmiyor. 

ekranların birisi 1 .... 16 ya kadar digeri ise  16 15 1 ... 14  şeklinde.  ben devreye bagladıgımda 1 ile 14 arası olan pinleri dogru baglıyorum ondan şüpem yok.  aceba piyasada farklı entegreli LCD lermi var ucuzlugundan dolayı?  hd44780 e uyumlu olmayanlar oluyormu ?  çalıstırabilen varsa nasıl bi baglantı kullanmalıyım

argem2001

Lcd nin 15 ve 16 ıncı ayakları + ve - dir bazılarında 1 den 16 ya sıralı gider bazılarında 16.15.1.2....14 diye
15 nolu ayaga - 16 ya + ver direnle düzelir..

emrah

cvp için sagol fakat 15.16 ekranın ışıgı için orası sorun degil. 1 ile 14 arası pinleri her iki LCD de de dogru şekilde baglamama ragmen birisi çalısıyor digeri çalısmıyor, yukarda acıkladıgım gibi..

ete

Bacak bağlantılarında sıralama farklı ama siz doğru bağlıyorum demişsiniz bu nedenle bağlantı hatası olmadığını varsayıyorum.
Bir şema eklemediğiniz için neyi dorğu neyi yanlış yaptığınızı yada neyi yapmadığınız anlamak zor gerçekten.
Her şey doğru ise geriye bir kontrast trimpotu kalıyor. Böyle bir trimpot kullandınızmı.?
Bazı LCD lerde kontrast farklıdır. Kimi aynı ayarda normal gösterirken kimi simyah olur. 3 nolu pine 10K lık bir tirmpotun orta ucu ve trimpotun dıştaki iki ucna +5V ve GND bağlayacaksınız. Ekranda görüntü normalleşinceye kadarda trimpota ayar vereceksiniz.
Bunun dışında yapacak bir şeyiniz yok maalesef.
Bir defa bazı satırlar diy ebir terim kullanmışsınız anlaşılan 2 den fazla satırlı bir LCD kullanımı söz konusu demekki. LCD hiç çalışmıyor ise genelde en üst satır komple siyah olur. LCD çalışıyor ama kontrast ayarsız ise bütün satırlar ya boş yada siyah gözükür.
Yalnızca satırların bazı yerlerinde yazılar yada siyah noktalar beliriyor ise LCD bozulmuş demektir.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

argem2001

1 ile 14 sıralaması 14 den 1 e ise ters olabilir ona bir bak istersen yada lcd bozulmuştur sanırım benimde başıma aynı sorun gelmıştı
lcd yı ters baladığım için birdaha doğruda bağlasam çalışmadı

emrah

ete hocam cvp için teşekkürler. 2x16 lcd ekran var elimde ikiside yeni fakat birinini pin sıralaması 1 den 16 kadar digeride 16.15.1....14 şeklinde gidiyor. pin baglantılarını dogru yapıyorum ondan eminim  konsantras ayarınıda yapıyorum devrede oda var fakat birisi gayet guzel çalısıyor digerinde birinci satır ve ikinci satır yarısına kadar sıyah oluyor konsantras ayarı yapıyorum gelmiyor... bu çalısmayan ekranı digerine göre dha ucuz olması oalabilirmi HD 44780 uyumlu olmayabilirmi ?

ete

Ucuzlukla alakası yok. Bazıları voltaj dalgalanmalarına yada seviyesine karşı çok hassas.
Öyleki 5V yerine 5,5V veriyorsun anında göçüyor LCD ler. Bazıları na hiç bir şey olmuyor.
LCD nin yarısında şekil var yarısında yoksa kesin bozulmuştur.
Bu şekilde pek çok LCD bozdum. Bozulma sebebini anlayamadım hiç bir zaman ama devre ile uğraşırken LCD nin bu şekilde bozulduğunu çok gördüm.  Elindeki kesin bozuk.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

eseneren

Ben de LCD ler ile cok sıkıntı yasıyorum elle surmeyı bıle denedım devrenden suphen yoksa program belkı dıyorsan elle surmeyı dene.
20x4 LCD icin library olmadan init etmek icin standardı olan varmı? Aşağıdaki gibi sadece A yazacak (20x4).
DelayMs(250);
PORTB=0b00111100; 

DelayMs(250);
PORTB=0b00001110; 
call aktif();
DelayMs(250);
PORTB=0b00000001; // clear lcd
call aktif();
DelayMs(250);
PORTB=0b00000010; // increment mode
call aktif();
DelayMs(250);

Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

emrah

cevaplar için teşekkürler arkadaslar...