8 bit PWM entegresi

Başlatan serdararikan, 22 Ocak 2011, 22:07:31

serdararikan

piyasda kolay bulabileceğim en ucuz 8 kanal 8bit PWM entegresi hangisidir?

t2

Pwm deki amacınız nedir? led sürmek olabilir mi? Soft pwm kullanın. 16f628A ile 8 kanal yapılır.

serdararikan

Alıntı yapılan: t2 - 23 Ocak 2011, 11:46:42
Pwm deki amacınız nedir? led sürmek olabilir mi? Soft pwm kullanın. 16f628A ile 8 kanal yapılır.

evet led süreceğim ama soft PWM ilw yeterli frekansa ulaşamıyorum.ama kendi içinde PWM üreten türkiyede rahat bulunabilen ve fiyatı makul olan bir entegre lazım.Biliyorum çok şey istiyorum :)

t2

Soft PWM  ile ledler için yeterli frekansa gayet güzel ulaşılabiliyor. Yani insan gözü bu frekansı göremiyor. RGB işi bu şekilde rahat oluyor.  tabi picden daha ucuz ve hazır entegre olabilir. bulursanız haber veriniz. 

( aslında bunu picden yapıp üstünü kazımalı işte 8 kanal pwm entegresi)

serdararikan

"Üstünü kazımalı"  :))

gerek yokki böyle birşeye.piyasda PWM üreten entegreler var.Ayrıca frekans malesef yetmiyor.bana 192 tane PWM lazım

t2

Mesela 400Hz bile yetmiyor öyle mi? Peki sorun ne oluyor?  gözünle 400Hz titreşimi görebiliyor musun?

192  tane lazımsa  192 / 8 = 24 adet pic kullanırsın.

serdararikan

400hz PWM i kaç bit olarak üretiyorsun PIC ile??

SERRO EFE

picle yapılabilir ama şuda gözden kaçırılmamalı ,amaç led ekran çalışması gibi bişeyse giden veri hızı dikkate alınmalı. ekranı taramak ve uygun veriyi hafızaya almak için pic in çalışma hızı yetecekmi.. ismini çıkaramadığım bi kaç çip incelemiştim data clock hatları 30 mhz üzerinde çalışıyordu.. ama philipsin i2c ile çalışan çipleri var pca serisi ile başlayan pca 9532 gibi (16 kanal)

t2

Alıntı yapılan: serdararikan - 24 Ocak 2011, 14:54:12
400hz PWM i kaç bit olarak üretiyorsun PIC ile??
8bit olarak üretiyorum. her kanal 0..255 arası bir parlaklık değerine sahip.

serdararikan

bende ATMEL ile 24 adet 125HZlik PWM üretebiliyorum fakat bu işi yazılıma yüklemek istemiyorum.

t2

Tamam hocam donanımla yapalım pic diğer işlere baksın dmx sinyali gibi komutlar ile pwmi ayarlasın.