CCS ile nokia 7110 lcd + dram kullanımı

Başlatan ahmetu, 19 Nisan 2004, 15:54:54

ahmetu

evet yanlış duymadınız sram değil dram belki kullananlar olabilir ama ben bugüne kadar pic mcu ile yapılanını hiç görmedim ve konu için örnek bir proje hazırladım.

SRAM ve DRAM arasındaki fark; dramların daha ucuz olması adres latch olayını kendi içinde halledebilmesi ve bu sayede daha az adres pinine ihtiyaç duyması ve de elimi hurda neye atsam içinden birer ikişer tane çıkması olarak özetleyebiliriz dezavantaj olarak da sürekli refresh gerektirmeleri söylenebilir.

Bu projede HITACHI 512Kbyte * 8 bit dram kullandım (HM514800) ve muadillerinin listesini dram.h dosyasına yazdım yalnız dikkat edilmesi gereken husus hepsinin pin uyumlu olmaması onun için kullanmadan önce datasheet' ine bakmanızı öneririm gerçi bulması biraz zor oluyor ama!!! mesela ben iki gün HM514800 pdf dosyası aradım ama bulamadım onun yerine başka bir muadilin dosyası ile projeyi bitirdim.

projeyi http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP2/files/ahmet/7110+dram.zip adresine upload ettim.

DumrulBey

Merhaba,

Dostum şöyle bir uygulama da DRAM mı tavsiye edersin, yoksa SRAM mı? Uygulama AGILENT marka bir kamera (-bkz. ADCM2650 Camera Unit) bir GPRS modülüne bağlı. Görüntüyü çekip e-posta ile göndereceğiz. Tabii ki 18F ailesi kullansam bile kameradan gelen görüntüye RAM dayanmaz. Dolayısıyla 64-128 KB. arası RAM kullanmak istiyorum.

Veri en az 9600 bps hızında bana ulaşacak. Benim yapabileceğim 18F452 içinde bir ön bellek (buffer) oluşturduktan sonra kelime kelime (word) bilgiyi harici RAM'e kayıt etmek. Seri veri iletişimini donanım ile yaptığım için bellek ile uğraşabilirim ama hızlar da emin değilim. I2C üzerinde E2PROM hiç düşünmüyorum zaten. İşte, karar veremedim yardımcı olun lütfen.

Dip Not: Şöyle veya böyle bir tür bellek birimi kullanmam şart. Çünkü basit bir resim GPRS üzerinden göndermek 1 dakikayı aşıyor. Kameradan aldığım gibi gerçek zamanlı da göndermek mümkün değil.

Teşekkürler...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

ahmetu

İçinde clock generatör'ü olan dramları öneririm, bilgisayarlarda kullanılan cinsleri edo, simm, dimm vesaire dışarıdan clock sinyaline ihtiyaç duyuyorlar hemde ram'in cinsine göre dört farklı clock bile olabiliyor birde dramların üzerindeki ras ve cas (row-column address strobe) pinleri sayesinde ram'in adres pin sayısı yarı yarıyadan daha az yer tutuyor tek dezavantaj gibi görünen kısmı bu ras ve cas'ın datasheetinde belirtilen süre içinde refresh edilmesi ama bu da çok dert değil pic'in bir timer'ı bu iş için yeterli, yazma ve okuma sırasında bu refresh durdurulup diğer zamanlarda çalıştırılacak benim kullandığım cinsi piyasada var fiyatıda çok makul 1.22 USD <<!!512 Kbyte!!>> yani almayanı dövüyorlar :lol:  gelelim sramlara refresh denen hadiseyi kendi içinde hallediyor ama adres pin sayısı çok fazla bu durumda latch yapmak gerekiyor bu da fazladan maliyet ve devrenin büyümesi demek, fiyatları dramlara göre acaip yüksek gerçi birçok kişi bende dahil sram ihtiyacımızı eski - hurda bilgisayar anakartlarından temin ediyoruz gelelim benim tercihime tabiki DRAM

james

usta kullandığın dramin ismini verebilirmisin.
ARAMIYORUM , BULUYORUM

z

Evet dramlar daha kucuk hacimde daha cok kapasite, daha az pin sayisi demek ancak refresh den baska bir dezavantaji daha var.

Fazla guc harciyorlar ve batarya ile calisan uygulamalarda buyuk problem.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DumrulBey

Hmm...

O zaman benim için DRAM'lar büyük sorun oluşturuyor. Aklıma 29 serisi paralel Flash bellekler geldi. Modül üzerlerinde bu tür bellekleri görüyorum. Kullanılan geçit (port) bakımından aşağı yukarı SRAM ile aynı kapıya çıkıyor. Yine de küçük uygulamalar için SRAM'lara devam...

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

ahmetu

Average Power Supply Current (Operating)   90mA
Average Power Supply Current (CAS before RAS Refresh)   90mA
Power Supply Current (Standby)   5 mA

Average Power Supply Current (Battery Backup)   300 uA
Average Power Supply Current (CAS before RAS Self-Refresh)   300 uA

fatihvelid

7110 lcd piyasada kolay bulunabiliyor mu? Ve istediğim zaman temin edebilir miyim?

Şimdi bazı telefoncularda vardır belki. Ama kısa bir süre sonra piyasada bulmak çok zor olacak diye düşünüyorum.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...