l298 kullanarak step motor sürülebilir mi ?

Başlatan bigfish, 23 Ocak 2011, 01:38:50

bigfish

Merhabalar,

Elimde L298 entegresi kullanılmış olan güç devresi var.Pic16f877 kullanarak gerekli pulse'ları üreterek küçük bir step motoru sürebildim.Bu yüzden "sadece l298 kullanarak step motor sürülebilir mi" sorum daha baştan çöpe gidiyor.Ama diger denedigim motorlarda (çok büyük değil,1A civarı) hep sorun yaşadım.Kabloları multimetre ile ölçüp merkez kabloları belirledim.Daha sonra 1000,0100,0010,0001 şeklinde pulse'ların bütün kombinasyonlarını denedim.Bazı motorlarda ya hiç tepki gelmiyor ya da hepsinde titriyor.İstenirse devrenin şema resmini de yükleyebilirim.Sorum şu : L297 kullanmamış olmamızın bi etkisi olabilir mi?Şemada L298 için max 3Ampere kadar yazıyor ama en küçük motorda bile çok çabuk ısınıyor.Bu normal mi?Bunun dışında ne tavsiye edersiniz?Bazı motorlarda titreme bile göremedim.

Şimdiden teşekkürler

kudretuzuner

Merhaba
Step motoru döndürebilmeniz için bildiğiniz gibi her bir çıkışa sıra ile pals vermek gerekir.Aşağıdaki linkten çok basit bir step motor demosu var.Böyle bir düzenek kurar motorunuza da uygun voltaj ve de akımı verirseniz motorunuz maksimum torkta dönecektir.Hızını ise .asm yazılımdaki BEKLE alt rutinin H'FF' değlerini değiştirerek yapabilirsiniz.Kolay gelsin.
http://hotfile.com/dl/98877378/acb03fb/step_tork.rar.html
Amatör

mktgozluk

merhaba o step motor demosunu tekrar yükleyebilir mısınız?Açılmıyor..ben de gerçekleştirmeye çalışacağım yardımcı olursanız çok sevinirim..