EEPROM Yazma silme sayısı sıkıntısı

Başlatan eseneren, 27 Ocak 2011, 02:21:21

eseneren

Selamlar

MCU nun internal EEPROM una  kayıt yapıp okuyorum vs, Bir fonksiyonun orneklemesini kaydetmek icin bir dizi olusturdum.
Program baslayınca EEPROM a kaydedıyor. Sonra eepromdan okuyorum da cok mantıklı gelmedı bana her programı acıp kaydettıgımde sureklı eeproma yazacak bunun ıcın bır programı bır kez derledıkden ( eeproma verı kaydoldukdan sonra ) bır kerede eepromda verı varmıs gıbı hıc eeproma karısmadan derlıyorum.

bunun yapılma sekli bumudur bu da yapılsa ,sonuc aynı bu sekılde de yapılabilir gibimidir?
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

Tagli

Ben olayı pek anlayamadım. İlk çalıştırmada veri toplayıp EEPROM'a kaydediyorsun ama sonraki çalışmalarda veri değişmeyeceği için yeniden kayıt yapmak istemiyorsun, öyle mi? O zaman bir bacağa bir switch bağla, mesela 1 ise EEPROM'a kayıt yapsın, 0 ise yapmasın. Veya aynı mantıkla PIC yazım işleminden sonra EEPROM'da saklanan bir bayrağı 1 yapar, bir sonraki çalışmada bu bayrağı 1 görünce EEPROM'a bir daha dokunmaz.
Gökçe Tağlıoğlu

picmanya

hiç bir şey anlamadım terimler yabancı değil ama yazdığınızdan bir mana çıkaramadım.
biraz daha açık anlatın.

peko

Örneğin bir sayıcın var. Bu sayıcı her değer değiştirdiğinde program yeni değeri eprom'a yazıyor. Daha sonra yazdığı bu değeri okuyup, ekranda gösteriyor.. Döngü bu şekilde devam ediyor.  Besleme kesilip yeniden verildiğinde de epromdan okuyup sayıcıyı son kaldığı yerden devam ettirebiliyor. Böyle tasarlanmış bir sayıcının (eprom okuma yazma sayısı göz önüne alınırsa) çalışma ömrü nedir ? Her döngüde eproma gidip okuma yazma yapması mantıklı mıdır ?

@ eseneren
Soru bu mudur ?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

eseneren

@peko evet demek ıstedıgım budur.

Sinus fonks bellı bır frekansda orneklenmıs halını bır dızı ile eproma kaydedıyorum programın basında sonra degıstırmıyorum bır kere yuklenmesı gereken bır verı.
bu sekılde sıkıntı yok lakın devre her acılıp kapanmasında eproma bır kez daha yazıyor bu bır sıkıntı ıse onune nasıl gecılıyor onu merak ettım.

( yapacagım seyı tanımlıyorum denemedım )
Aklımdakı ıse programı mcu ya yukluyorum eproma, dızı verıyı kaydedıyor, daha sonra eproma ılk degerı veren fonksıyonu cıkartıp yenıden aynı programı yukluyorum epromda verı kalıyor ve program eproma verı yuklemıyor sadece okuyor hale gelıyor.
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

Klein

EEprom'a tabloyu yazdıktan sonra , EEProm'un bir baytını (örneğin son bayt) değiştir. EEprom boş iken 0xFF olarak geldiği için sen o bayta farklı bir rakam yaz örn:0x5A. Devreni açtığında önce bu baytı kontrol et. Eğer o bayttaki veri senin istediğin veri değilde , tabloyu yeniden yazdır. ve o baytı tekrar set et.

eseneren

@Klein bu sekılde bır sey dusunuyordum da aklıma gelmedı haklısın bu sekılde yapılabılır.
Diziyi test ettırıp hatalı olanları yenıden yazmak vs aklıma gelmemıs ıdı.
Bu ıs genel olarak bu sekıldemı yapılır. Genel olarak bır kere yazılıacak daha sonra sadece okunacak verıler ıcın
Tesekkur ederım