Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

300 Slave ile 1 Wire Hk. Soru ?

Başlatan Nedenler, 09 Şubat 2011, 10:31:54

mufitsozen

Alıntı yapılan: Nedenler - 09 Şubat 2011, 17:16:21
mufitsozen

Evet haklısın işi buraya kadar getirdik bencede mantıklı. Peki şuna ne dersiniz;

DS2405. 3 Bacaklı Data GND ve PIO bacakları var. Her bir inputa bir tane DS2405 ve tüm data bacakları bir. Daha sonra herbirini kontrol etmek için 1. inputtan başlayarak 300 adet ID numarasını gönderip her birini teker teker kontrol edebilirim. Bununlada şimdi karşılaştım doğrumu anlamışım :)

DS2405 uzerinde sadece bir tane GPIO portu var, DS2408 userinde ise 8 adet, dolayisi ile birbirine yakin inputlari bir chip ile kullanabilirsiniz. Aslinda bunlari berabercede kullanabilirsiniz.

bir input gereken yerde ds2405, 8 inputa kadar olan yerde 2408 kullanilabilir. Iki chipinde ozgun/tek (unique) bir 64 bit adresi fabrika cikisi verilmistir. 1-wire protokolunu kullanarak ayni tel uzerinden hepsine erisebilir, degerleri okuyabilirsiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

teknikelektronikci

acikcasi entegreye hayran oldum cok güzel bir entegre tam incelemedim ama sanirsam cikis olarakda kullanabiliyoruz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mufitsozen

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 09 Şubat 2011, 18:00:40
acikcasi entegreye hayran oldum cok güzel bir entegre tam incelemedim ama sanirsam cikis olarakda kullanabiliyoruz

evet, bir/birkac tel uzerinden yuzlerce/binlerce led yakilabilir yani :-) Kayan yazida devrim ! :-)

Nedenler

mufitsozen

O zaman 2408de okuma/yazma işlemlerini byte byte mı yapıyoruz yoksa bunun içinde birde kendi bitleri arasında mı adresleme var. Birde RSTZ girişi var bu nedir acaba ?

mufitsozen

Alıntı yapılan: Nedenler - 09 Şubat 2011, 18:11:12
mufitsozen

O zaman 2408de okuma/yazma işlemlerini byte byte mı yapıyoruz yoksa bunun içinde birde kendi bitleri arasında mı adresleme var. Birde RSTZ girişi var bu nedir acaba ?
Biz genceken Devekusu Kabare diye bir tiyatro grubu vardi, politik hiciv/komedi yaparlardi. (Zeki alasya ile Metin Akpinar)
Bunlarin "Yasaklar" diye bir oyunlari vardi, oradaki parodilerden birinde Zeki Alasya, yaz kampi muduru olarak gelenlere soruyor "Denize mi gidiyorsunuz" Ailenin babasi Metin, elinde sisme yatak, toplar, termos vs, Annenin elinde yemekler vs, cocuklar zaten mayoyu giymis denize dogru kosmakta,

Metin biraz dusunuyor,..."Eee.."derken bakiyor Zekinin kaslari catiliyor, yuzunede ofkeli bir ifade geliyor "Eveet desem olmuyor" diyor, sonra karisina cocuklara denize bir bakiyor "Hayir...da diyemiyorum.." biraz duraksiyor, "Oyleyse izmir marsiyla gelip mehter marsiyla giderim.."(buda o siralar cok populer bir yarismadaki sunucunun kaybeden yarismacilar icin hep kullandigi bir soz.)

Evet bende "Datasheet'i Ok....uyun desem olmuyor!"  forumdakilerin "hiyar esas sen oku, yurruu ense tirasini gorelim "filan diyecekler diye korkuyorum  :) "banane yaa da " diyemiyorum.. (o zamanda mezardaki rahmetli babam, oglum ne yapiyorsun, yardimci olsana diyecek)  Bende Asik veyselin meshur turkusunde oldugu gibi yavas yavas "hem okudum hemde yazdim.." diyerek yaziyorum... :D

"read PIO registers" komutu ile chip uzerindeki herhangi bir register (PIO reg dahil) okunabilir. Bu normal bir 1-wire protokol haberlesmesi gibi yapilir.

RSTZ: iki fonksiyonu olabilir bu pinin ama, varsayilan (default) durumu reset olarak kullanilimi, buraya 0v verince butun 8 PIO cikislari 0 oluyor. Devreye (POWE-ON)  ilk alindiginda bir kucuk RC devresi ile, butun cikislari sifirlamak icin kullanilabilir.

Nedenler

Devreye ilk alındığında okuma/yazma işlemi yapmayız bunuda direk 5V'a çekeriz böyle düz bir mantık işimizi görür herhalde bide onla uğraşmayalım şimdi :)

Dediğim gibi bağlı olan her bite ulaşmayı nasıl yapıcaz peki datasheet'inde clock falan diyordu ama anlamadım doğrusu

mufitsozen

Alıntı yapılan: mufitsozen - 09 Şubat 2011, 18:21:37
Alıntı yapılan: Nedenler - 09 Şubat 2011, 18:11:12
mufitsozen

Biz gencken Devekusu Kabare diye bir tiyatro grubu vardi, politik hiciv/komedi yaparlardi. (Zeki alasya ile Metin Akpinar)
Bunlarin "Yasaklar" diye bir oyunlari vardi, oradaki parodilerden birinde Zeki Alasya, yaz kampi muduru olarak gelenlere soruyor "Denize mi gidiyorsunuz" Ailenin babasi Metin, elinde sisme yatak, toplar, termos vs, Annenin elinde yemekler vs, cocuklar zaten mayoyu giymis denize dogru kosmakta,

Metin biraz dusunuyor,..."Eee.."derken bakiyor Zekinin kaslari catiliyor, yuzunede ofkeli bir ifade geliyor "Eveet desem olmuyor" diyor, sonra karisina cocuklara denize bir bakiyor "Hayir...da diyemiyorum.." biraz duraksiyor, "Oyleyse izmir marsiyla gelip mehter marsiyla giderim.."(buda o siralar cok populer bir yarismadaki sunucunun kaybeden yarismacilar icin hep kullandigi bir soz.)

Evet bende "Datasheet'i Ok....uyun desem olmuyor!"  forumdakiler "hiyar esas sen oku, yurruu ense tirasini gorelim "filan diyecekler diye korkuyorum  :) "banane yaa da " diyemiyorum.. (o zamanda mezardaki rahmetli babam, oglum ne yapiyorsun, yardimci olsana diyecek)  Bende Asik veyselin meshur turkusunde oldugu gibi yavas yavas "hem okudum hemde yazdim.." diyerek yaziyorum... :D

"read PIO registers" komutu ile chip uzerindeki herhangi bir register (PIO reg dahil) okunabilir. Bu normal bir 1-wire protokol haberlesmesi gibi yapilir.

aman @nedenler yukarida yazdiklarimi ustunuze alinmayin, aksam aksam yorgun argin, biraz gulelim diye yazdim.

RSTZ: iki fonksiyonu olabilir bu pinin ama, varsayilan (default) durumu reset olarak kullanilimi, buraya 0v verince butun 8 PIO cikislari 0 oluyor. Devreye (POWE-ON)  ilk alindiginda bir kucuk RC devresi ile, butun cikislari sifirlamak icin kullanilabilir.

Nedenler

Haklısınız fazlasıyla aydınlatıcı oldu. Teşekkürler bittiğinde son halini paylaşırım belki başka birinede lazım olur sizde birçok kişiye yardım etmiş olursunuz :)

mufitsozen

bu arada 1-wire master icin DS2480B entegresini kullanabilirsiniz, bu emtegre rs232 serial port (5V) ile 1-wire arasinda interface olarak kullanilir, boylece MCU programlamak cok kolaylasir.

bi arada maxim'in "Guidelines for Reliable Long Line 1-Wire® Networks" (guvenilir uzun hat 1-wire kilavuzu) uygulama notunuda  bir okuyun (tuh yine okuyun dedim, goruyormusun bak, millet yine basima kakacak!  :( )

http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/148/CMP/ELK5