Pota öncesi komponentleri elde dizmek için düzenek gerekli

Başlatan t2, 10 Şubat 2011, 12:33:28

t2

10 x60 mm gibi pcb var. bunlardan 5-10 tanesini dizebileceğimiz bir tezgah yapmak istiyorum. komponentler  dökülmeden daha sonra flux ve pota aşamalarına geçilecek.

Şuan bu işi strofor üzerinde  yapıyoruz. parçaları köpüğe saplamak sonra da çıkarmak zor oluyor köpük parçalanıyor. 

Çıtadan mı desem , kontra plak üzerine bazı teller ve çiviler çakarak mı desem, kullanışlı bir düzenek yapmam laızm. bu düzeneklerden 5-10 adet olacak üst üste yığılacak sonra da yakın mesafede  topluca taşınabilecek. dizilen ve pota yapılan yer farklı.

Böyle bir düzenek nasıl yapılır?

Andromeda

bilenler biliyordur da.. cevap da vereceklerdir..
siz elemanları pcb ye elle  diziyorsunuz, peki strafor ne işe yarıyor, anlamadım...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

t2

kartları strafor üzerine koyup yukarıdan direnç kod. vb. bastırıyoruz. Kartlar potaya gidene kadar havada mı duracak? komponentler dökülmesin diye bu şekilde muhafaza ediyoruz. düze yere koyamazsın. altından uçlar çıkıyor.

pota esnasında strafordan söküp ..

fatihkuzucu

Potayı yanlıs aldın. Daha  geniş olmalı idi.  PCBleri plaka halde urettireceksin kenarlarında cubuklar olacak. O cubuklar üzerinde haraket edebilecek bir konveyör gerek. genişligi ayarlanabiliyor o sistemlerin. Mesela 10 plakanın malzemelerini dizip dalga lehime sokacaksın. Burada dizme süresi ile dalga lehimin ısınmasına harcanacak elektrik gücünü düşünmek gerek. Biraz fazlaca dizilmiş olarak hazırlayıp dalga lehimi calıstırmak lazım.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Maxim

merak ettim
bu düzeneğin nasıl olması gerektiğinin resmi varmı kimsede ?

t2,
sizin şu andaki düzenek sanırım bu şekilde yada buna benzer işte ?

t2

fatihkuzucu , bu dediklerin daha seri üretim için bize lüks kaçar.

Şu an benim pota tek tek daldırmak üzere yeterli gibi.
Maşa ile tutuyorum oluyor. kenarlardan biraz boşluk var.  20-30 adet yaptım. oldu. tabi pcbdeki delikleri gereksiz yere hepsini 1mm ayarlamam nedeniyle bazı delikler lehim tutmayabiliyor onları elle düzeltiyoruz. yeni çizimleri, tüm pinler  0.8mm olacak şekilde yaptım. bazı kalın olan bacaklar 1mm.

Evet şu andaki ilkel düzenek, yukarıdaki resme benziyor

fatihkuzucu

L şeklinde uzun metalçubuklardan bulman gerek uzun. Bunu kartına göre ayarlayıp uzun bir düzenek kur. Artık tahta falan olabilir L leri sabitleyecegin malzeme. 3-5 kat yaparsın mesela 2metre uzunlugunda 5 kat. Dizip dizip starafora batırmadan bu raflara süreceksin. Yeterince dizdigine inandıgında dalga lehime sokarsın. Bu raflarda bazı devrilebilecekler varsada onları dalga lehime girmeden ayarlarsınız artık . Önemli olan sanırım %90 falan dizilmiş olarak istifleyebilmek. Yeni pcblerde daha cok yapman gereken iş, smd ye gecmeye çalısmak olmalı. Mümkün olduğunca dip malzemeyi bırakırsan robot dizer gecer coğunu. Kalan dipleride dizmek daha rahat olur. Direnc falan dip olarak seri üretim uygun degil.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Andromeda

ahşap çıtalara ince kanal açıp paralel yerleştirerek olabilir.çıtaların birbirine uzaklığıda bir şekilde ayarlı olur.
tornacı yapar o kanalları..
işi biten kart elle sola çekilir...
kartın kenarlarında delikler vardır sanırım, bunlarada tel geçirilir, tel çıkmasın diye de düğme gibi birşey takılır,
potaya daldırmak için....
orası işyeri mi?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

erkan614

[IMG]http://img703.imageshack.us/img703/9481/pcbcon.jpg[/img]
buna benzer iki adet sacı yere dikey olarak sabitlerseniz işiniz hemen hemen görülür