Kar Küreme Robotu

Başlatan H@S@N, 10 Şubat 2011, 13:53:25

H@S@N

arkadaşlar çok şahene bir tasarım olmuş..
http://www.youtube.com/watch?v=tPg1ZMiC9pA&feature=player_embedded

satılık STM32F4-Discovery kit...

Elektroemre

Gerçekten güzel bir çalışma. Adamlar ağızlarının tadını biliyor  :)

muhittin_kaplan

Uzaktan Kumandalı sanırım

Mucit23

Çok şahene bişey olmuş..
Arkadaşlar acaba öntaraftaki küreği hareket ettiren Kollar havaylamı çalışıyor. Şimdiye kadar hiç bukadar küçük Lift görmedim. Acaba türkiyedevarmıdır buna benzer Ufak Liftler.

Mucit23

Arkadaşlar Robotu siz yapmışınız gibi konuşuyorum ama son bi sorum daha olacak bu pönomatik sistemlerle ilgili. Bu robotta kollar için basınçlı havayı nasıl temin ediyorlar acaba. Kolları çalıştırmak için ufak basınçlı hava kompresörlerimi var.  Yoksa basıçlı hava tanklarındanmı kullamışlar.

pcb_desing

buyuk ıhtımalle kollar pınomatık degıl hıdrolık cok kucuk bır tankla akvaryum motoru gıbı bır tankla yapılabılır ama pınomatık oldugunu tahmın etmıyorum cok yuksek guc ıster pıstonlar hıdrolık buyuk ıhtımalle cok guzrl bır calısma olmus.

Mucit23

Hidrolik yağını basabilecek güçte minik pompalar varmıdır bilmiyorum. Yani sadece bu iş için üretilmiş minik yağ pompaları. Ama şu arabalarda kullanılan su pompaları var. Camlara su sıkan pompalar. Normal fanlı olanlar yağ basmayabilir. Ama bende bunları dişlili olanlarından var. Belki onlar basabilir. Normal hidrolik pomalarıda dişlilidir. Bunun dışında bu iş için yapılmış minik pompalar varmıdır.

MC_Skywalker

kamyonetler de kullanılan tarz bir kompressor ile hava elde ediyor ola bilirlermi acaba?

festo da o kadar cok hava silindiri(piston) varki. katologlarında heşey buluna bilir.

Mucit23

İncelemek lazım. Bu tür ufak hidrolik pompalarına çok ihtiyacım oluyor.

z

Bence onlar silindir değil, elektrik motoru tahrikli lineer mekanizmalar. Aksi takdirde cok teferruat olur. Videodan secmeye calistim ama gorememis te olabilirim. Ortalikta hic hortum yok.

Edit:

Videonun basinda pnomatik demisler.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Dediğini gibide olabilir. Hidrolik olsa çok teferruatlı olur. İşin içinden çıkılmaz hale gelir. Ama bana kalırsa robot içerisinde pnomatik bir sistem var. Belki dikkatinizi çekmiştir. Ön küreği hareket ettiren kolların başından ve sonundan sarı hortuma benzer bişey çıkıyor. Robot içerisindede barometreye benzer saat gibi bişey var sanki.Bana kalırsa kullanmadan önce hava tankını dolduruyorlar öyle kullanıyorlar.

Mucit23

Evet ya hiç orası dikkatimi çekmedi. Demekki pönomatikmiş. Biraz İnternette araştırayım bakalım kollardan nekadar küçüğünü bulabileceğim.

pcb_desing

Festo dan bır zamanlar almıstım 10cm boyunda pinomatik pistonlar vardı bır test cıhazında 3cm olanlarınıda gormustum her boyutta mevcut.

H@S@N

ilk başta banada liner motor gibi geldi.ama galiba ya hidrolik yada pnomatik.aracı pc üzerinden kontrol ediyorlar..
satılık STM32F4-Discovery kit...