Pic16f877 sharkgpd12 beraber çalışmazmı??

Başlatan shark27, 11 Şubat 2011, 18:36:32

shark27

hocam soğuk lehim olduğunu tahmin  etmiyorum çünkü hepsini tek tek kontrol ettim ama şu kondansatör işini yarın sabah hemen deniycem umarım olur...
cevabınız için teşekkrüler sonucu burda paylaşacağım
ii akşamlar...

shark27

selamuneleykum ..
arkadaşlar bugün sabah ilk işim sharp sensörlerin + ve - uçları arasına 20uF lık kondansatör bağlamak oldu....

ve devre hiç problemsiz çalıştı yardımcı olan arkadaşlara çok teeşekkür ederim ii akşamlar....

hamityanik

Alıntı yapılan: shark27 - 12 Şubat 2011, 21:37:39
selamuneleykum ..
arkadaşlar bugün sabah ilk işim sharp sensörlerin + ve - uçları arasına 20uF lık kondansatör bağlamak oldu....

ve devre hiç problemsiz çalıştı yardımcı olan arkadaşlara çok teeşekkür ederim ii akşamlar....

Hayırlı olsun. Konunun durumunu "Çözüldü" olarak değiştirebilirseniz güzel olur.

jackal183

kardeş hazır konu açılmış ve güncel ben de bir soru sormak istiyorum, şu an sharp ile mesafe ölçmek istiyorum, kontrol programını yazacağım fakat birşey beni düşündürüyor.

sharp sensörün datasheetine baktığımızda 0-10 cm arası verdiğği voltaj değerleri ile 10-80 cm arası verdiği voltaj değerleri birbiriyle çakışıyor, bu durumda nasıl birşey yapılabilir. yani ben ADC kullanarak bir sayı elde edeceğim bu elde ettiğim sayıyla ne yapmalıyım ki mesafenin 0-10 mu yoksa 10-80 mi olduğunu anlasın. resme bakınca biraz imkansız gibi görünüyor mekaniksel olarak durumu çözebilirim belki ama yazılımsal olarak ne yapmam gerekir, sen yaptıysan eğer nasıl yaptın?

Tagli

O sensör zaten 10-80 cm arası kullanım için. 10 cm'e kadar olan mesafeler için başka modellerin kullanılması gerekiyor, ki onların da bir alt sınırı olacaktır. Hafızam beni yanıltmıyorsa mesela bir model 4-40 cm arasında çalışıyordu. Eğer iki aralıkta da ölçüm yapılması isteniyorsa iki ayrı sensör kullanılmalı.
Gökçe Tağlıoğlu

jackal183

ben bu datasheette verilen grafiğin fonksiyonunu çıkardım excel yardımıyla, bu fonksiyon ile yapmayı düşünüyorum, denemeye değer bakalım ne olacak :)