200khz Transistör ve Opamp

Başlatan sensorless, 13 Şubat 2011, 11:19:16

sensorless

Merhaba arkadaşlar,
200khz'de mosfeti tetiklemek istiyorum. Bu yüzden mosfeti tetiklemek için araya npn ve pnp transistör çifti, bunları 3.3V mikrodenetleyici ile sürmek içinde karşılaştırıcı olarak bir opamp kullanacağım.

Elimde Lm324, lm358,bc547,bc817,bdx53 opampları ve transistörleri vardı. Hepsini denedim fakat hiç biri 100khz'e çıkamadı. Daha önce bu frekanslarda çalışmadığım için elimde malzeme yok. Hangi opampı ve transistörü tavsiye edersiniz?
Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar...

sensorless

Deney duzeneklerim oldukca basit. Opampi 0-15v besledikten sonra; - ucuna 1v; +ucuna 5v kare dalga verdim. Sinyal ureteci ile calisiyorum ve osiloskoptan giris ve cikislari gozlemliyorum.

Transistoru ise 1k ile base ucuna 5v kare dala verip, kollektorunude 15k ile 15v'a bagladim ve kollektorunden gozlem yaptim. Emiter ise toprakta.

200khzde hic birini calistiramadim.

z

Kollektor direncini 15K yaparsan cikis alamaman cok normal. Beyz direncini 4K7 kollektor direncini de 1K yapmayi dene.

Yaniz sectigin transistorlerin cok fazla gecikmesi olur. Ayrica 200Khz de mosu surecek driver devren seni bayagi ugrastirir cunku yuksek akim emmen be basma gerekecek.

Opampla devre yapacagim diye ugrasma. Opampa ihtiyacin yok. Hazir mos suruculerin dokumanlarina bak. Bazilarinin 200Khz de calisiyor olmasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sensorless

Dediklerinizi uygulayip deneyecegim. Kendi sistemimi tasarlamak ne gibi zorluklar cikarir, tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Acaba bir kac adet mosfet surucu entegresi onerebilirmisiniz bu tarz bir is icin?

Saygilar.

z

Yukselme ve dusme surelerini kucuk tutmakta zorlanirsin. Uygulamanda ne kadar onemi var bilemem.

IRF nin  suruculerin bir kismi 3.3v lojik uyumlu ve muhtemelen isini gorecektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

TLP350 veya TLP358 de iş görebilir.
ama en garantisi TLP705 buda hazırda hemen kolayca bulunmasa gerek
bulursan banada haber ver bende alacam.
bu opto çıkışına bufer bir mosfet sürücü yapılmalı diye düşünüyorum zira opto çıkışı en fazla 0,45A. bu akım yüksek frekansda anahtarlama için yeterli gelmeyebilir.opto çıkışına mosfetli bir bufer yapılabilir.
ve ana mosfet zannediyorum sıfır voltdan daha küçük bir negatif gerilimle kesime götrülmeli tabi bunu yükünüzün elektriksel değerleri belirler.

fractal

hocam benim uzun zamandır uğraştığım yöntemde tam bu iş için değilmidir?yani puls trafosu ile msofeti sürmek.hem daha hızlı iletime sokup çıkarmazmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur