16F877 port sayısını yetiremedim.

Başlatan akkoyunlu74, 14 Şubat 2011, 20:16:50

Mucit23

Genel hatlarıyla şema böyle olması lazım. Tabi herşey bunlardan ibaret değil.
Merak ettim çift renkli dotmatrix bulabildinizmi. Bulduysanız eğer fiyatları ne kadar nereden aldınız.

akkoyunlu74

izmirde sadece led satan bir dükkan var, 1. onurda (bu arada öğrendimki izmirde malzeme satışı yapan dükkanlar onur çarşısından gıda çarşısına taşınmış, zaten onur çarşısı, öğrenciliğimde ne satıyorsa şimdide ayın)

fiyat 9 dolar dedi. zar zor 8.5 yaptı. yünede sağolsun. ama okul için olmasa hiç kendimi mudara etmezdim 0,5 dolar için.

videodaki displaylar bendeki deneme devresinin sonuçları.

hocam herşey bunlardan ibaret değil ne demek?
artık son şeklini verip çizime geçmek istiyorum neler eksik ki?

Mucit23

Herşey bundan ibaret değil derken şunu demek istedim. Devre sadecer aktif elemanlardan oluşmuyor. biraz pasif elemanlarda eklemelisin. Mesela 74595 lerin çıkışlarına 100' er ohm direnç takmalısın. Yoksa displayleri bozabilirsin. Ama elinde board varsa ilk önce devretyi boarda kur çalıştığına emin ol ondan sonra pcb' ye aktar. Bu şekilde hatan varsa hatalarını görebilirsin. PCB ziyan olmamış olur.

akkoyunlu74

hay aklınla bin yaşa,
evet satırlara (74hc595) 47 ohm yapacağım
her entegre beslemesine 100nF kondansatör
besleme bilgisayar güç kaynağı olacak

asıl endişem led parlaklığı ama işin içinden çıkılmaz bir hal almaması için mecbur kalmadıkça transistör kullanmayı düşünmüyorum.
BAşka eksik görebiliyormusunz?
özellikle mantık hatası yada devreyi daha basite indirgeyebilecek bir değişiklik.
videodaki devrede 74154 lerle sütunlar sürüldü (ilk olarak böyle düşünmüştüm)
şimdi 74595 le denedim. her çıkışa bir led bağlayarak programlama mantığını anlamaya çalıştım. oda çalışıyor ama tpic595 yok yani deneme fırsatım bunlarla sınırlı.
tpic595 ler gelene kadar baskı devreyi çıkarmak istiyorum

Mucit23

Sadece sabit yazımı kaydıracaksın. Programını isiste çalıştırabildinmi ?

akkoyunlu74

bu bir trafik lambası olacak,
proje yani.
sadece zaman sayacı olacak hani şu trafik lambalarının altındaki zaman sayacıyla trafik ışığını tek pakette birleştirme çabası.
birde siz söylemiştiniz sanırım 74hc595 lerin enablelerini ayırdım ve 2 uç aktardım. iki çıkışıda 1 yaptığımda sarıya yakın bir renk çıkarsa dadından yenmez  olur o zaman.

isiste tpic595 yok yada bendeki sürümde yok.
7.02

akkoyunlu74

Selamlar,

32cmx32cm boyutlarında kare şekline plaketi hazırlıyorum
dotmatris display kare şeklinde olacak yani her satır ve sütunda 32 adet led bulunacak.
sorum şu; plaket boyutları çok büyük olduğu için çift yönlü plaket kullanamıyorum çünkü kağıdın esnemesiyle padlerde kayma olacaktır.
yolları tek karttan geçirmekte mümkün  değil, bolca hat atlatacağım.
Bu noktada tarama sırasında problem yaşarmıyım?
877 ile tpic6b595 ile 74hc595 entegrelerini kullanıyorum.

Mucit23

Herşey kendi yazılımında bitiyor. Donanımda sorun çıkacağını sanmıyorum.

akkoyunlu74

SHIFTOUT DTASATIR,CLKSATIR,1,[SATIR\16]    SOLDAN SAĞA KAYDIRMA

SHIFTOUT DTASATIR,CLKSATIR,0,[SATIR\16]    SAĞDAN SOLA KAYDIRMA

arkadaşlar kaydırma işleminde ilk atamandan sonra gelen verinin 1 olması için ne yapmalıyım.
Örnet olarak 7F bilgisini başlangıç olarak verip her durumda 16 bitin sadece tekinin o diğerlerinin 1 olması için neyi değiştirmeliyim?
yukardaki kırmızı değerler sadece kaydırma yönünü değiştirdi.

akkoyunlu74

BASLA: IF SATIR=0 THEN SATIR=%1111111111111110
SHIFTOUT DTASATIR,CLKSATIR,1,[SATIR\16] ''seri olarak bilgi 74HC595 in registerine yazılıyor
HiGH AKTARSATIR ''yazılan bilgi çıkıslara aktarılıyor
PAUSEUS 5
LOW AKTARSATIR ''BILGI ÇIKISA AKTARILDI

PAUSE   100
SATIR=SATIR>>1  SATIR BİLGİSİ BİR SAĞA KAYDI.

GOTO BASLA

BURADA:  SATIR=SATIR>>1 döngüsünde yeni gelen verinin 1 olması için nasıl yazmalıyım.?

akkoyunlu74

devre bitti ve çalışmadı.
Ete hocanın shiftout komutunu anlattığı ve board üzerinde 16 bit olarak denediğim ve çalışan devre bile kart üzerinde çalışmadı, bu kadarına da inanamıyorum. 4 satır 4 sütun  tablo için çift taraflı baskı devrenin şart olduğunu düşünüyorum,her yer köprü kablolarıyla doldu. Aklıma gelen tek ihtimal parazit, ama büyük boyutlarındaki devre için baskı işleminde ütü kullanılacaksa kağıdın esneme payından ötürü bunu mümkün görmüyorum.
Bu arada baskı işleminde asetat kağıdı kullandım(etiket kağıtları bitti) oda başarılı ama daha zahmetli.
1 hafta dinlendikten sonra işe kaldığım yerden değil, sıfırdan tekrar başlayacağım.
başta mucit olmak üzere yardımları geçen herkese teşekkür ederim.

Mucit23

Devren proteusta simülasyonda çalışıyormu. Eğer çalışıyorsa ondan sonra gerçektekinden şüphelen ve arıza ara.

akkoyunlu74

Eveeettttt
, ilk hayat belirtileri görüntü. galiba olacak.
Ancak breadboard da tek displayi 74hc595 ve TPIC595 entegresiyle sürebilirmiyim diye baktım hata ararken, şimdide karşıma şu problem çıktı.
tpic çıkışlarını dirençle Vcc ye bağlamadan dotmatristen çıkış alamıyorum, tpicin aktif çıkışının lojik 0 olacağını biliyordumda buna neden gerek var anlayamadım.

Mucit23

Pull-up yapılması gerekiyor olabilir. Sink akımı çok düşük olduğundandır. Tpıc lerin tüm çıkışlarını 4.7k ile pull-up yapmayı bir deneyin.

akkoyunlu74

Selamlar,
şekil2 deki gibi çalıştıran varmı? yoksa şekil 1 deki gibi pull up şartmı?

[IMG]http://img600.imageshack.us/img600/9710/adszkxe.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

şekli hatalı çizdim, ledler şaseye değil, Vcc ye bağlı olacak