pic 18f452 micro denetleyici hakkında soru

Başlatan elektronikarsivim, 15 Şubat 2011, 09:50:17

elektronikarsivim

Arkadaşlar daha önce pic 16f84a-pic 16f628 gibi entegrelerle devreler yapmıştım bu entegrelere sürekli yazılım atıp silebiliyordum ama  PİC 16F877 denedim bir defaya mahsus yazılım aldı ve artık yazılım atılamıyor oysaki ben pic serilerinde sonlarında yazan F nin yazılıp silinebilir flash özelliği olduğunu düşünüyordumöyle biliyordum şimdi pic 18f452 serisi işlemci şuan elimde yok onada pic basic pro ile kayan yazı derleyip ardından icprog programıyla yüklemeyi düşünüyorum işlemcilerin datasheetlerinde silinebilir özelliğini göremedim bunu iyice araştırmaya çalışacağım ama önce forumda sorayım dedim Teşekkür ederim.

Maxim

şu ICPROG dan kurtulup pickit2 aldığın zaman,
F serilerine 100bin kere program yüklenebildiğinide görmüş olacaksın .

ibrsel

@Maxim hocamın dediği gibi,programlayıcını değiştirmelisin..Eğer 18F serisini programlamak istiyorsan programlayıcını almadan önce hangi entegreleri programlayıp programlayamadığınıda araştır..Her USB programlayıcı her 18f serisini programlayamayabiliyor ..

elektronikarsivim

USTAM verdiğiniz bilgiler için  çok teşekkür ederim bahsettiğiniz programı indirip deneyip sonucu bildiririm.

Maxim

ibrsel

Alıntı Yaptanıştırayım : pickit2

Evet güzelmiş... Buda iç görüntüsü ...

frkcn

pickit2 de config. ayarlarını programlama esnasında yapmak mümkünmü ? menülerde göremedimde.
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

fatihkuzucu

Ana pencerede sag ustlere dogru "configuration" diye bir yazı var onu tıklarsan görürsün. Ama register olarak gösteriyor. Ne nedir iyi bilmen gerek.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

subram

bilidiğim kadarı ile bu pickit serilerinde (2-3) cihazın seri numarası olduğu sürece ömür boyu garantisi var. alacak olan varsa ilk iş olarak para bandı ile seri numarasının olduğu kısımı bantlarsa çok faydasını görecektir.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

frkcn

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 16 Şubat 2011, 13:46:52
Ana pencerede sag ustlere dogru "configuration" diye bir yazı var onu tıklarsan görürsün. Ama register olarak gösteriyor. Ne nedir iyi bilmen gerek.
işte bende onları çözemedim müdehale edebiliyorum fakat anlamsızca..
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

t2

Alıntı yapılan: pharuq - 16 Şubat 2011, 11:45:41
pickit2 de config. ayarlarını programlama esnasında yapmak mümkünmü ? menülerde göremedimde.
Bunları elle ayarlamak çin işkencesindir.  Daha kolay yolu kod içerisinde gayet anlaşılır kelimeler ile ayarlamaktır. Derleyici bunları derleyince hex içine gömer.  programı pice yüklerken ayrıca ayar yapmakla uğraşmazsınız.

bakın hap gibi :
Config_Start
   Debug = OFF ; 
   XINST = OFF ; Instruction set extension and Indexed Addressing mode enabled
   STVREN = OFF ; Reset on stack overflow/underflow disabled
   PLLDIV = 3 ; Divide by 3 (12 MHz oscillator input)
   WDTEN = OFF ; WDT disabled (control is placed on SWDTEN bit)
   CP0 = OFF ; Program memory is not code-protected
   CPUDIV = OSC1 ; [No CPU System clock divide]
   IESO = On ; Two-Speed Start-up disabled
   FCMEN = OFF ; Fail-Safe Clock Monitor disabled
   FOSC = HSPLL ; HS oscillator, PLL enabled, HSPLL used by USB
   Wait = OFF ; Wait states for operations on external memory bus disabled
   MODE = MM ; Microcontroller mode - External bus disabled
Config_End

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: pharuq - 16 Şubat 2011, 14:19:00
Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 16 Şubat 2011, 13:46:52
işte bende onları çözemedim müdehale edebiliyorum fakat anlamsızca..

Dataheet okumayı geliştirmek gerek. Oradaki registerlar sabit degil. Picden pice degişkenler. Kullanacagın picin registerlarını ilgili datasheetten okumak gerek. En güzeli derleyici içerisinde tanımlamak.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

elektronikarsivim

BEN PİCKİT2 PROGRAMMER BİTANE SATIN ALDIM BENDEKİ ÇOK ORJİNAL BİR KUTUYA BENZİYOR ICSP soketide var yazılım atıyorum yazılımı alıyor ama çalıştırınca pic hiçbir tepki vermiyor eski programımıda device ayarları vardı bunda device ayarlarınıda  programı yazarkenmi giriyoruz.
TEŞEKKÜR EDERİM..