RESİMDEKİ TLP627 ÇIKIŞINI ÇEKİLECEK AŞIRI AKIMDAN NASIL KORURUM ?

Başlatan picmanya, 20 Şubat 2011, 15:11:42

picmanya

[IMG]http://img718.imageshack.us/img718/1396/adsztgo.png[/img]
Uploaded with ImageShack.us

TLP627 opampı ile resimdeki devreyi kuruyorum.
Devredeki A noktası yani TLP627 çıkışı ile, rölenin besleme bacağı arası bazen kullanıcı hatasından dolayı, + beslemeye.  kısadevre  devre olabiliyor.
Bu durumda TLP627 çıkışı yanıyor ve optoyu değiştirmek gerekiyor.Aynen aşırı akımdan atan cam sigorta misali.

Ben bu kullanıcı hatası duruma karşı, bir koruma önlemi almak istiyorum.

Rölem +24V. dc beslemede 50mA. den fazla akım çekmiyor.
Ve rölem +20V. dc besleme gerilimi altındaki voltajlarda  çalışmıyor.
TLP627 çıkışı ise en fazla 120mA. akım verebiliyor.

Araya seri direnç girmek çözüm olmadı.

Akım sınırlama için daha farklı bir çözüm yöntemi varmı?

PTC denen eleman düşük değerli bir seri dirençle bu iş için kullanılabilirmi?
PTC ile akım sınırlaması çalışması yapan oldumu?

F.T

bence çözüm kısa devre olma ihtimalini kaldırmak olmalı.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

picmanya

bu çözüm mümkün olmuyor gibi.
kısadevreyi nasıl yaptırıyorlar onuda anlayamadım, ama sonuçda kısadevre yaptırılıyor.

FUNKY

A noktası şaseye  değerse  opto  yanmaz   sadece röle çeker .. sen  sorununu başka yerde araman lazım   bence opto bir tr yi sürsün  ekleyeceğin bir tr ile  çok sağlıklı olur akım da tr den akar..

picmanya

ilk mesajımı düzelttim kısadevreyi hep saşeden görmeye alıştığımdanmıdır nedir öyle yazmışım.
TLP627 çıkışı varken yani 3 nolu pini gnd iken A noktası +V. değerine sahip bir yere temas ettirilince çıkışı yanıyor.

ekstra opto + transistör kullanmamak için, nasıl olsa opto kullanacağım o zaman TLP521 yerine TLP627 kullanayım istedim.
çıkışı darlington transistörlü bu optonun.

ayrıca taranssitörde kullansak bu seferde hep o bozulur.bana kesin çözüm gerekli yanan bozulan malzeme olmasın istiyorum
dirençli bir devreye iş gördüremedim.röle +20V. altı ya hiç çalışmıyor.yada stabil çalışmıyor.bu voltajın altına inmemek gerekiyor.

F.T

optonun max akımı altında 1 adet 80 ma sigorta koyarsan opto bozulmadan sigorta atar.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

murbay

Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

Klein

İki opto kullanacaksan veya 1 opto 1 transistör kullanıp  izolasyonu feda etmeye hazırsan iş kolay. eğer izolasyonu feda etmek istemiyorsan , base pini dışarı çıkan bir opto kullanırsan yine halledebilirsin.

Optotransistörün emiteri ile GND arasına , istediğin akımda üzerinde 0,8V düşecek değerde bir direnç koy.
Örn: 100mA için 8R.  Emiter ile direncin birleştiği noktadan başka bir transistörün beyzine bağlantı ver. Transistörün emiteri GND'de olsun. Transistörün kollektörünü  :  Optonun base cu dışarda ise oraya , değilse Led'in anoduna bağla.
Transistör yerine ikinci bir opto koyabilirsin. Bu durumda  direnç  üzerinde düşecek gerilim optoyu iletime sokacak değerde olmalı.

picmanya

Alıntı yapılan: ferittt - 20 Şubat 2011, 19:56:37
optonun max akımı altında 1 adet 80 ma sigorta koyarsan opto bozulmadan sigorta atar.

bu bildiğimiz sigorta ise, sigorta o kadar hızlı atmaz, sigorta atana kadar opto yine bozulur.sigorta 10mA. bile konsa sonuç
yine değişmez.

Alıntı yapılan: murbay - 20 Şubat 2011, 20:31:53
10K dirençi kaldırıp denedin mi?

denedim sonuç değişmedi. 10K dirence bakarsanız yüke paralel giriyor ekstradan çok küçük bir akım asılmaktan ve A noktası gnd değil ise +V ye çekmekden başka bir görevide yok pull up direnci oluyor.

burda opto ile röle arası 30 metre mesafede.

diğer yöntem ise çok karmaşık BD140 ve 2 direnç ilavesiyle bu iş oluyor gibi. ama henüz denemedim.
ben daha basit bilmediğim düşünemediğim bir çözüm varmı onu öğrenmeye çalışıyorum.

F.T

picmanya

röle 9...24V. dc arası çekenlerden kullanılınca
TLP627 çıkışınada seri wattlı 150mA. akımı sınırlayan direnç koyulunca iş halloluyor.
bundan daha kolay ve pıratiğide olmaz artık herhalde