Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Direnç ölçmek

Başlatan t2, 21 Şubat 2011, 14:09:56

t2

Yavaş değişen rezistif bir yük var. 1 saatte % 10 değişiyor varsayalım. yük üzerindeki gerilimi ADC ile ölçüp akıma bölüyorum.  bU şekilde direnci hesaplamaya çalışıyorum. ama doğru dürüst netice alamadım.
akım ve gerilimleri 1er ms aralıklar ile 10 adet ölçüp ortalamasını aldım. ama yine saçma sapan oldu. Hatta 50 adet ölçüp ortalamasını aldım daha da kötüleşti. durumu anlmak için sabit bir direnç bağladım ölçmeye çalıştım.  sorun aynı.

ADC ile direnç ölçmenin (hesaplamanın) sıhhatli yolu nedir? 

Sepiroth

aklima ilk bilinen direnclerle wheatsone koprusu kurmak geldi.. pesine guzel bir sinyal isleme ordanda differential ADC'ye girersin :)
Either you feel it, or not...

z

Ohm kanunun sapitmamasi lazim.

Nasil bir direnc bu? Nasil bir gerilim uyguluyorsunuz?

Ornegin elektrolite gerilim uygular ve direnc olcmek isterseniz orada ohm kanunu cuvallayabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Gerilimi pwm  ile ayarlıyorum ama bir ara durup ölçmek istiyorum. deneme amaçlı pwmsiz maks gerilim verdim.

Galiba diferansiyel düzenek gerekli. Pic Vrefini dışarı alıp direnicin bir ucuna bağlamalı oradan itibaren ölçmeli. Belki de besleme iyi filtre olmamıştır. ripple nedeniyle yanlış okuyor olabilir. Ama 1Mohm ve22k ile gerilim bölücü yaptım. 22k ya paralel 100nF bağladım. bu haliyle ADC girişi güzel ölçmesi ve filtre olması lazım diye bekliyorum ama olmadı.

yük zaten elektrolit benzeri yük  ( marketlerde satılan sucuk benzeri ürün gibioldu :)

Ama ben, şimdilik  sabit direnci ölçebilirsem yeterli. 

burada başka bir devre var. Vref çok önemli demekki
http://www.edaboard.com/thread126619.html

Erol YILMAZ

Muhtemelen yüksek giriş empedansın yüzünden doğru okuma yapamıyorsun.

Bunu aşmanın en kolay yollarından bi tanesi,

ADC giriş pinine 100nF kapasite koyup,okuma aralıklarını biraz arttırmak.

veya (bence çok ta gerekli olmayan) BUFFER şeklinde bi opamp ile ADC ye girmek sinyali...

Bu yöntemin en ciddi avantajı Vref e neredeyse bağlı olmayan bir doğruluk göstermesi.
(RATIOMETRIC ölçüm - Oransal)

+5v
  !
  !
Rref
  !
  !----------------------- ADC
  !            !
Rntc     C100nf
  !            !
GND      GND

ADC ile direnç ölçmek nedense pek mantıklı gelmiyor bana düşük çözünürlüğü yüzünden,

"RC Zaman Metodu" diye bir yöntem var. BAŞARILI ve hassas NTC ölçümlerinde kullanılıyor.

t2

Ölçülecek direnç, bir transistörün kollektörüne bağlı ve topraktan baya yukarılarda. 2ucuna gerilim bölğücü bağlayıp havada ölçmeye çalışıyorum. Akımı ölçmek içinde seri olarak 47ohm direnç bağlı .

Galiba tasarımı  komple değiştirip, ölçülecek gerilim ve akımları toprak seviyelerine çekmem gerek.

z

Uzun vadede basim agrimasin dersen DC ile ugrasma;

Olcum elektrodlarini oksitlenmeyen, olculecek nesne ile etkilesime girmeyen cinsten olmasi gerekir. (Kimyacilara muracat)

Sucuga sapli elektrodlara kapasitor uzerinden sinusel 1Khz gibi bir sinyal enjekte et.
Sucuk uclarindaki gerilimi AC amplifikator ile yuksekt ardindan dogrult ve ADC ye gir.

Yada ADC yi ise bulastirma, uygulanan sinus sinyalle sucuktan cikan sinus sinyalin faz gecikmesine bak.

(Devre analizi 1-2)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com