dahili osilatörlü rtc önerisi

Başlatan satilla, 22 Şubat 2011, 20:49:36

satilla

üstadlar şimdiye kadar ds1302 ve ds1307 kullanarak saat işini hallettim...
ancak elimi rtc'nin kristaline parmağımı dokundursam dahi saat değişiyor, hep çevre şartlarından etkileniyor
sanırım ds1337'de internal osc mevcut ancak farnell dışında alabilecegim bir yer yok, toparlayacak olursak
ülkemizdede rahatlıkla bulabilecegim int osc olan bir rtc önerisi bekliyorum

saygılar

Maxim

kristalin dışını şaseye verdinizmi ?

fatihkuzucu

Kalitesiz kristaller almaya devam ederseniz böyle olur.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

satilla

hocam evet şaseye lehimledim

fatih hocam zatn öneri istiyorum varsa bir fikriniz burda daha kalitelileri var gibisinden dikkate alayım

fatihkuzucu

Karaköyde ve türkiyede yüklü malzemeyi 3-5 toptancı firma getiriyor. Şu dükkandan aldın sonra yan dükkana gittin aldın bir tür malı. Aslında 2 sininde orijini aynı olabilir. Yurtdısından mal getirenlerde genellikle fiyat rekabeti ve kar edebilmek adına çin üzerinden daha ucuz malzemeleri tercih ediyorlar. Onlarda haklı, pahalı ve ucuz ürün getirdiğinde genellikle daha ucuzu tercih eden müşteriler var. Stok maliyeti sorunuda olunca ucuz mallar bolca giriyor ülkeye.
Bazı kalemler için, düşük adetli alım yapıyorsanız kaliteli ürünü trde bulamayabilirsiniz.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Andromeda

fatihkuzucu;
sizin dediğinize göre bir iki tane kristal alıp rtc yapan hiçkimse devre çalıştıramayacak..
normal bir pcb üzerine devre kurulursa , çalışması lazım.
statik elektrik boşalıyordur üzerinizden...
yada bağlantı gevsektir vs vs....
kristale paralel kond. takmayı unutmayın..
bendeki devrede kıytırık kristal gövdesi boşta ama avuçluyorum yine birşey olmuyor.   :)

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

remzi

Piyasadaki duvar saatlerinin içinde 32768 Hz kristal var kondansatörüde yanında. Git bir saatçiye bozuk bir mekanizma al. Duvar saati veya masa saati mekanizması dersin. Buradakiler bedava veriyor onları. Paraylada satsalar 1-2 TL isterler. O kristali ve kondansatörü devrene takarsın. Ben RTC için PCF8583 kullanıyorum. Kristal içinde dediğim gibi bozuk saat mekanizmasının kristalini kullanıyorum. Oldukça iyi gidiyor. Daha önceki denemelerimde DS1302 ve DS1307 kullandım ama birtürlü dikiş tutturamadım.

Ayrıca arkadaşıma DS1337C siparişi vermiştim. Aldım dedi ama bakalım ne zaman getirecek. Geldiği zaman sorarım nerden aldığını oradan gidip alırsın. Piyasada var bulunuyor demişti.

Birde DS3232 var bununda kristali içinde +- 2ppm hatası var. Çok iyi ama piyasada bulamadım. DS1337C nin +-10 ppm hatası var buda çok iyi. Bir dene bakalım.

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: elek - 23 Şubat 2011, 12:00:22
fatihkuzucu;
sizin dediğinize göre bir iki tane kristal alıp rtc yapan hiçkimse devre çalıştıramayacak..

Bu arkadas ne şema vermiş nede pcb vermiş. Bunlarıda ver oyle cevap yazalımmı demek lazımdı? Bu tarz cevap yazmak bana sacma geliyor. Şema ver, kod ver, resim ver... Beceremiyorsa beceremiyordur, herkesin her işi becerebilmesi gerekmiyor bir süre tırmalasın sonra elbet ögrenir.

Düzgün sema ve pcb var kabul edip malzemede sorun olabilecegi secenegine göre cevap yazdım.  Bende aldıgım 1 torba kristali kullanıyorum. Bir sıkıntı görmedim. GND ye lehim geregi bile duymuyorum.

satilla

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 23 Şubat 2011, 13:46:08
Alıntı yapılan: elek - 23 Şubat 2011, 12:00:22
fatihkuzucu;

Bu arkadas ne şema vermiş nede pcb vermiş. Bunlarıda ver oyle cevap yazalımmı demek lazımdı? Bu tarz cevap yazmak bana sacma geliyor. Şema ver, kod ver, resim ver... Beceremiyorsa beceremiyordur, herkesin her işi becerebilmesi gerekmiyor bir süre tırmalasın sonra elbet ögrenir.

Düzgün sema ve pcb var kabul edip malzemede sorun olabilecegi secenegine göre cevap yazdım.  Bende aldıgım 1 torba kristali kullanıyorum. Bir sıkıntı görmedim. GND ye lehim geregi bile duymuyorum.

farkedemediniz sanıyorum, ben devremdeki rtc düzensiz çalışıyor ne yapabilirim demedim, rtc'den yana sorunlarımı en aza indirgemek için int osc rtc sordum
konuyu gereksiz uzatıyorsunuz hocam, malzeme budur şurdada satıyorlar gibisinden bir cevap bekledim

ayrıca remzi bey,
bende sizin gibi yapıyorum elimde çevreden topladıgım baya bir kol saati var onların kristalini felan kullanıyorum, sanırım ds serisi rtc yerine birazda pcf serisiyle uğraşsam daha yaralı sonuçlar alabilrim

fatihkuzucu

Ds li bir sürü devre yaptım bu tip bir sorun yasamadım. Hatalı oldugunuzu yada eksik bilgi ile yaptıklarınızın yanlıs oldugunu kabul etmek zorundasınız. Karsınızdakiler kişi degil. Elektrik ile çalışan elektronik malzemeler. Fizik kanunlarına göre tepki veriyorlar. Siz dogru yaptıgınızı iddia ettiginiz anda sunu iddia etmiş oluyorsunuz. Maxim firması ve büyük argesi bu işi becerememiş de nxp ninkiler daha iyi calısmıs onlarınkisi daha güzel.
Bu rtc üniteleri ilk defa üretmiyorki bu firmalar. Hatalı calısan ürünler olsaydı bu kadar uzun süredir satılamazdı. 

Aynı durumlar diğer baslıklardan birinde gecen mcu secim konusundada var. Entegre tasarım sürecleri bugün kesfedilmedi. belkide 40-50 yıldır yarı iletken entegre tasarımı üzeerine calısılıyor. Bir pinin dısarıdan etkilenmemesi için yapılabilecek tasarımın ne oldugu bellidir ve maliyete baglı optimum bir cok tasarım geliştirilmiştir. Kendi beceriksizliklerimizi malzemeye atmak en kolay çözüm yolu olarak görülüyor.

Beklentinize uygun olarak; Pendikte malzeme satan bir dükkandan bahsetmişti bir üye. Malzemeler pahalıymıs o zaman kalitelidiir muhtemelen. Oradan alın oranın malzemeleri sorun cıkarmayacak denmesini bekliyorsunuz sanırım.  :)

satilla

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 23 Şubat 2011, 17:46:48
Ds li bir sürü devre yaptım bu tip bir sorun yasamadım. Hatalı oldugunuzu yada eksik bilgi ile yaptıklarınızın yanlıs oldugunu kabul etmek zorundasınız. Karsınızdakiler kişi değil. Elektrik ile çalışan elektronik malzemeler. Fizik kanunlarına göre tepki veriyorlar. Siz dogru yaptıgınızı iddia ettiginiz anda sunu iddia etmiş oluyorsunuz. Maxim firması ve büyük argesi bu işi becerememiş de nxp ninkiler daha iyi calısmıs onlarınkisi daha güzel.
Bu rtc üniteleri ilk defa üretmiyorki bu firmalar. Hatalı calısan ürünler olsaydı bu kadar uzun süredir satılamazdı. 

Aynı durumlar diğer baslıklardan birinde gecen mcu secim konusundada var. Entegre tasarım sürecleri bugün kesfedilmedi. belkide 40-50 yıldır yarı iletken entegre tasarımı üzeerine calısılıyor. Bir pinin dısarıdan etkilenmemesi için yapılabilecek tasarımın ne oldugu bellidir ve maliyete baglı optimum bir cok tasarım geliştirilmiştir. Kendi beceriksizliklerimizi malzemeye atmak en kolay çözüm yolu olarak görülüyor.

Beklentinize uygun olarak; Pendikte malzeme satan bir dükkandan bahsetmişti bir üye. Malzemeler pahalıymıs o zaman kalitelidiir muhtemelen. Oradan alın oranın malzemeleri sorun cıkarmayacak denmesini bekliyorsunuz sanırım.  :)

cidden insanın sinirlenmemesi mümkün değil yahu kardeşim ben sana entegre sorunlumu diyorum???
sorun kristalden kaynaklanıyor, çevre şartlarından etkileniyor diyorum, yada kararsız çalışıyor diyorum...
pcf serisinden bahsetmemin tek nedenide 50 hz ilede çalışabilmesi

cevap veren herkese teşekkür ediyorum
maxim üstad sana zahmet konuyu kilitlermisin