PC ile Microchip PIC Kontrollü LCD Bağlantısı

Başlatan meraklı, 27 Şubat 2011, 18:52:01

meraklı

Merhaba arkadaşlar.Hurdalıktan çıkarıp incelemeye aldığım sheron marka bir telefondan çıkardığım LCD ekranını pcye bağlayıp pcden LCD' ye bilgi yansıtmak istiyorum 3 günden beri araştırıyorum ama pek birşey olduğu söylenemez.Bu konuda neler yapabileceğim hakkkında bana yardımcı olurmusunuz?.

Resim 1 - Microchip pic

Resim 2 - (küçük) LCD Display

Resim 3 - Çıkış kabloları ve numpad;
Aslında numpad ile yazılan numaralar direk ekrana vuruyor normalde. Ama bilgileri pcden alacağım için buna gerek yok.Gidişata yardımcı olması açışından koyuyorum.

Resim 4 - Burasıda kartın önü büyük ekranda burada;
Normalde ne yazılırsa yazılsın her iki ekrandada veriler gözüküyor ama benim gözüm küçük lcd displayde

Çıkış Ayrıntıları;
Kablo çıkış sayısı 25,
Ve bunlara sırasıyla verilen etiketler bunlar;
Aslında buradakilerin bazıları büyük ekrandaki bazı verilere ekti ediyor.Amacım bu oluşumu bilgisayara bağlamak ve verileri (büyük ekranda ne görülürse gözüksün) küçük ekranda okuyabilmek.
1-LED        2-VSS
3-MCTR     4-MUSIC
5-RDET     6-VPW
7-HFD       8-LDET
9-HKS      10-CIDON
11-RES    12-R1
13-LA      14-LD
15-R4      16-R5
17-XSET  18-BAT
19-DP      20-MUTE
21-RIN     22-TIP
23-VDD    24-DTMF
25-VSS

İleri derecede perl dili ve yeterince c dilim var bunun hakkında çoğu kök uygulamaları ve gereksinimleri oluşturabilirim.Şuan pcde RS232 girişi var bu konu hakkında birkaç inceleme yaptım ve bulduğum bu dönüşüm tablosunu uygulamaya çalışarak http://www.zytrax.com/tech/layer_1/cables/tech_rs232.htm#db9_db25 bir sonuca ulaşmaya çalıştım ve ekranı birçok denemeden sonra çalıştırabildim fakat (küçük) ekranda sadece 2 tane 8 rakamını görebildim. Tecrübeli ve konu hakkında bilgileri dahilindeki arkadaşlar; yardımcı olurmusunuz?

Maxim

şimdi şöyle bir gerçek var
elektronikte herşeyi yapabilirsin diye bir şey yok
sizin istediğiniz şeyde buna bir örnek olabilecek mertebede .

diyorsunuzki,
elimda x marka bir lcd ekran var, ben bunu pc den çalıştırmak istiyorum

tekrar başa dönecek olursak eğer
elektronik <-> müneccimlik tamamen zıt kutuplardaki olgulardır.
eğer bu işin olması isteniyorsa sözkonusu lcd ekranın üretici datasheeti olması gerekiyor.

ondan sonra, eğer işi bilen ve anlayan birileri varsa o datasheete bakarak birşeyler yapabilir. (belki.. genede garantisi yok)

data sheet varmı ?
yok ..
yoksa deneme yanılma yolu ile o iş çok zor.

RcALTIN

Ne idüğü belirsiz donanımlarla uğraşıp vakit kaybektense, 5-10tl verip 2x16 bir lcd alın ve onunla çalışın. Sonuçta bunu çalıştırdınız diyelim(ki datasheetini bulmadan olacak iş değil gibi) ileride bir projenizde değerlendirmek için hurdacı hurdacı gezip, aynı marka model telefon mu arayacaksınız? Ayrıca pinlerinden anlaşıldığı şekliyle üzerinde müzik, sessiz, pil gibi simgeler mevcut ve bunları kullanmayacak bir devre üzerinde böyle bir lcd kullanmak görüntü kirliliği olur, "yok ben sadece pc ile lcd sürmek için uğraşıyorum" diyorsanız ilk cümlem hala geçerli.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

acemi2010

Merhabalar
Maxim Hocama da RcALTIN hocama da %100 katılıyorum.
Alıntı yapılan: RcALTIN - 28 Şubat 2011, 10:21:10
Ne idüğü belirsiz donanımlarla uğraşıp vakit kaybektense, 5-10tl verip 2x16 bir lcd alın ve onunla çalışın.
Zaman en kıymetli şeydir !...

8 sene kadar önce arkaplan ışığı olmayan 8x16 char LCD geçmişti elime. Hiçbir yerde (internette) pin açıklamalarını bulamamıştım. Üretici firmaya mail atıp bu üründen 500 adet sipariş edeceğimi (Yalandan kim ölmüş  ;) ) söyleyip datasheet'ini talep ettim. Bu ürünün özel bir ürün olduğunu ve de 3üncü kişiler ile paylaşamayacaklarını bildirir bir mail aldım. Deliye döndüm, malum benim plaka 01 YY 0101  (Adanalıyık - YY kromozomu sahibiyik  8) ). 
LCD'nin arkasındaki 4 adet (aynı numaralı) LCD driver entegresinin  datasheet'ini indirdim; 2 adet (aynı numaralı) LCD controller entegresinin datasheet'ini bulamadım ve üretici firmasından talep ettiğimde, sağolsunlar bana gönderdiler.
Char LCD'ler konusunda da kendime yeter seviyede bilgim olduğu  için yaklaşık 1,5 günlük uğraşı ile LCD'nin pin bağlantılarını buldum; sonucunda LCD'yi çalıştırdım ve hoplatıp zıplattıp.

Eğer entegrelerin datasheet'lerini bulamasaydım, çalıştırmam tamamen rastlantı olurdu (muhtemelen LCD'yi yakardım).
Ne kazandım? koca bir HİÇ... LCD'yi bir kenara attım ve 8 senedir dokunmadım bile. Bana sadece zaman kaybı oldu.

Neyse yine çenem düştü. Bağışlayın lütfen.

saygılarımla
Timuçin

meraklı

Birnevi haklısınız; neden "birnevi": "Diğer bilgiler vardıda bizmi vermedik?" gibi bir soru geldi aklıma :) ben sadece çok merak ettiğim için elimde olan bu donanımı nasıl kullanırım diye düşünüp bir soru sordum belki birileri bu velet veya benzeri ile uğraşmıştır diye ama yokmuş.Genel araştırma ile bu işlerin nasıl ve ne şekilde olacağı kanısına varmıştım, soru sormadan önce yani.Ama yine birinci cümlede dediğim gibi "vardıda bizmi vermedik bilgileri" :)
Alıntı yapılan: RcALTIN - 28 Şubat 2011, 10:21:10
Ne idüğü belirsiz donanımlarla uğraşıp vakit kaybektense, 5-10tl verip 2x16 bir lcd alın ve onunla çalışın.
Haklısınız normalde programcıyım ama merak işte. Daha tek başıma "Neler yapılabilirki bunlarla yahu? bi düşüniyim..." kanısına tam anlamıyla varamadığım için doğrudur vakit kaybı yani bu birnevi kendimi test etme amacını taşıyordu ama elimdeki donanım yetersiz veya anlamsız.

Teşekkürler.
Saygılar.

acemi2010

Merhaba;
Kelimelere ve tarza takılmaktan ziyade, ne söylenmek istendiğine odaklanmak gerektiğine inanıyorum ki, bu sonuca götürecek en önemli yol olacaktır hepimiz için. Algıda seçici olmak başarının temel şartlarındandır.

Burası seçkin insanların takıldığı, bilginin limitsizce paylaşıldığı, ve kısıtlı zamanlarına rağmen kanıtlanmış tecrübeleri ile yardımlarını hiç esirgemeyen usta insanların bulunduğu bir platform. Maxim ve RcALTIN gibi 2 insanın size mesaj yazmasını bile lütuf olarak değerlendirmek gerek.
Burada hem edinilmiş tecrübelerden faydalanabileceğiniz gibi, hem de ileri derecedeki C bilginizle, pekçok kişiye ve onların projelerine katma değer yaratabileceğiniz gerçeğini atlamamak lazım.

Projeniz için ise; bence öncelikle kendinize bir pic seçin (16F628A'yı tavsiye ederim) ve bir elektronikçiden 2x16 karakter LCD satın alarak, PC'den kontrol olayına girmeden; sadece pic ile LCD'yi kontrol etmeyi deneyin. Bu konuyla ilgili binlerce örneğe ulaşabilirsiniz ki bu sitede de tonlarca örnek var. Yapılmış hazır örneklere bakarak yürümek, öğrenme ve kavrama sürenizi kısaltacaktır; zaman önemlidir !..

PC ve RS232 için şu siteyi incelemenizi öneririm
http://www.beyondlogic.org

iyi çalışmalar
Timuçin

meraklı

Aslında kafamda bu durumla ilgili bir proje yok sadece olayı anlamak için böyle bir girişimde bulundum ama sağolsun arkadaşlar yalnışımı düzelttiler.Ayrıca buradaki insanları "ulvi" insanlarmış gibi göstermeye gerek yok ortada lütuf filanda yok isteyen cevabını yazar yardımcı olur isteyen yazmaz işine bakar. Yazandanda allah razı olsun yazmayandanda. Yardımınız için teşekkürler acemi2010